Złodziejka książek

2008-01-01
2008-01-01
9788310120588
Hanna Baltyn-Karpińska
Markus Zusak literatura młodzieżowa literatura historyczna II wojna światowa fikcja historyczna

Niby od początku wie się, jak ta historia się skończy – a jednak wciąż czyta się z nadzieją, że „może jednak nie”... i tak raz za razem dostaje się prosto w twarz. Przeżyłam tę książkę bardzo emocjonalnie od początku do końca i niesamowicie mocno przywiązałam się do każdego z bohaterów. Czy po lekturze zmieniło się moje postrzeganie świata? Jeszcze nie wiem, aczkolwiek...

A jeśli bierzemy pod uwagę młodego czytelnika to nawet 10 jako ocena. Lektura idealna i uczy, czym jest literatura.

Ja to widzę tak, że narrator nabrał rozmachu, zwłaszcza pod koniec opowieści, także pod względem dramaturgii. Brawo, dobra książka!

"Złodziejkę książek" oceniam na 9, bo jest wybitna. To jedna z tych książek, po których przeczytaniu zastanawiasz się, co teraz zrobić ze swoim życiem. Nie jestem miłośniczką tematyki wojennej. Jest z reguły tak ciężka, że muszę ją sobie dawkować. Tutaj jest nieco inaczej. Historia jest niemal tak słodko-gorzka jak życie. Choć tło wydarzeń jest oczywiście tragiczne, to sami...

Piękna i mądra powieść. Nic wspólnego z ostatnio modnymi masowymi czytadłami. Polecam gorąco:)

Wspaniała, wzruszająxa opowieść. Rzadko czytam powiesci które dzieją się w tym okresie, jest to dość ciężki temat. Ostatnie strony wycisnęły kilka łez - to się zdarza nieczęsto. Nieczęsto też daje 10 gwiazdek, ale ta książka na to zasługuje.

Piękna historia dorastania Lisel Meminger w przybranej rodzinie, w nazistowskich Niemczech. Opowiedziana oczami niezwykłego narratora, którym jest Śmierć.

Przez pierwsze strony przechodziłam z ociąganiem, nie mogłam przywyknąć do stylu narracji - głosu Śmierci. Ponadto sposób prowadzenia historii wydał mi się zbyt mało rozbudowany, uproszczony, co na początku mi przeszkadzało, z czasem jednak książka się obroniła, udowadniając, że tak właśnie przedstawia się najlepiej.
Im dalej zagłębiałam się w opowieść, wniknęłam do świata...

Książka ma bardzo wysokie oceny i dlatego postanowiłam ją przeczytać. No i przeczytałam, a raczej wysłuchałam. A teraz mi trochę wstyd. Wstyd, bo mnie ta książka nie zachwyciła. Raczej znudziła. Nic na to nie poradzę.

Takie książki jak Złodziejka książek Markusa Zusaka mogłabym czytać do końca mojego życia. Książki, które porzucają chronologiczne opowiadanie historii na rzecz opowieści, która otwiera oczy, uwrażliwia na ludzi, uświadamia jak ważne są słowa i łamie serce. Dawno nie czytałam tak pięknych zdań zbudowanych z nieoczywistych metafor, które składają się na historię, która choć...

28 868
    22 600