Rok 1984

Okładka książki Rok 1984
George Orwell Wydawnictwo: Mediasat Poland Seria: Kolekcja Gazety Wyborczej - XX wiek fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2004-01-01
Tomasz Mirkowicz
utopia Tomasz Mirkowicz
Inne

Świetna, ponadczasowa, uniwersalna. Książka napisana w 1949 roku pokazująca mechanizmy, które spotykają nas coraz mocniej każdego dnia. Dominacja skorumpowanych mediów, śledzenie człowieka na każdym kroku, poprawność polityczna, totalny brak prywatności. Marzenie polityków. Książka jest genialna, aż nie do wiary jak trafnie napisana.

Przerażająca książka. Przerażająco aktualna nawet dziś.

Przerażająca książka. Przerażająco aktualna nawet dziś.

Sam nie wiem czy ktokolwiek jest godzien pisać opinie o dziele takiego formatu. 1984 to powieść ukazująca świat i ludzi będących pod stałą kontrolą władzy. Czy jest to tylko wizja takiego świata? Być może to zapowiedź przyszłości?... Podczas czytania tej powieści da się jednak odnieść wrażenie, że jest to komentarz do obecnych czasów (książka została nie tak dawno zakazana na Białorusi).

Książke ten powinien przeczytać każdy jako przestrogę, aby zachować swoje myślenie i nie obawiać się przeciwstawiać władzy, przynajmniej dopóki istnieje taka możliwość...

Wszystko już zostało powiedziane w komentarzach poprzednich, więc nie mam co dołożyć od siebie. Absolutnie trzeba przeczytać, genialnie uchwycona wizja społeczeństwa, które jest bardziej realne niż zdajemy sobie z tego sprawę, a w niektórych krajach jest jak najbardziej na czasie.

Fenomenalna pozycja na długo zostaje w pamięci.

Fenomenalna pozycja na długo zostaje w pamięci.

Będzie krótko, bo o wiele mądrzejsi napisali już o tym wszystko. Rok 1984 to absolutne arcydzieło wyprzedzające swoje czasy. Powieść coraz bardziej aktualna. Przestroga dla wszystkich nas, że pozwalamy rządom i korporacjom na coraz większą władze i kontrole nad nami. Boje się, że nie wyciągniemy z tej przestrogi należytej nauczki…

Arcydzieło. Czytałam z zapartym tchem. Choć książka powstała wiele lat temu mam wrażenie, że odnosi się do współczesnych czasów. Jest nad czym myśleć. Zostanie ze mną na długo.

Przyznam szczerze, że jest całkiem dobra.

Przyznam szczerze, że jest całkiem dobra.

Co tu oceniać, 10 to minimum.
I niestety lektura wciąż aktualna.
Wystarczy poczytać co od lat tzw. władza wyczynia choćby w Rosji czy Białorusi - przecież to 100% Orwell.

Co tu oceniać, 10 to minimum.
I niestety lektura wciąż aktualna.

Każdy powinien przeczytać tę książkę

Każdy powinien przeczytać tę książkę