Kaznodzieja

Okładka książki Kaznodzieja
Camilla Läckberg Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Saga o Fjällbace (tom 2) Seria: Czarna seria kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Agata Igras-Sawicka
literatura szwedzka

Okładka książki Mentalista Henrik Fexeus, Camilla Läckberg
Ocena 7,3
Mentalista Henrik Fexeus, Cami...
Okładka książki Lodowiec Alexander Karim, Camilla Läckberg
Ocena 4,6
Lodowiec Alexander Karim, Ca...

Przyzwoity/dobry kryminał z wiarygodnym tłem.
Osobiście domyśliłam się rozwiązania zagadki dość szybko, ale właściwie nie ono samo było motywacją do zakończenia lektury.
Ciekawe wątki obyczajowe i codziennie życie małej nadmorskiej miejscowości w Szwecji, mają swój urok i pewien czar. Nie bez powodu Autorka jest chwalona właśnie za te elementy w swoich książkach.
Wiadomo, że na wartka akcję czy karkołomne pościgi liczyć nie można, ale duszna atmosfera sennego miasteczka latem, faktycznie nadaje historii głębi.

Przyzwoity/dobry kryminał z wiarygodnym tłem.
Wiadomo,...

Wciągający kryminał obyczajowy, realnie opisany przebieg śledztwa, równolegle zarysowana ciekawa saga rodzinna.

Po ukończeniu „Księżniczki z lodu” nie mogłam się powstrzymać od sięgnięcia po kolejną część cyklu. Mogę na szczęście ocenić ją równie pozytywnie, jak pierwszy tom.

W „Kaznodziei” ponownie mamy do czynienia z morderstwem we Fjällbace. Tym razem widzimy większość śledztwa z perspektywy Patrika. Jest to zrozumiały zabieg, biorąc pod uwagę, że główna bohaterka „Księżniczki” nie jest związana zawodowo w żaden sposób z policją, więc nie może znajdować się już w centrum akcji. Widzimy ją natomiast regularnie w wątku bardziej „obyczajowym”, gdzie zmaga się z urokami ciąży.

Wątek kryminalny mnie nie zawiódł, chociaż przyznaję, że bardziej interesował mnie w pierwszej części. Wciąż jest to jednak wciągająca historia, tym razem zahaczająca o nieco upiorny świat wspólnot (żeby nie powiedzieć sekt) religijnych.

Druga część trzyma poziom ustawiony przez pierwszą i zachęca do kontynuowania serii.

W moim odczuciu zagadka była bardzo prosta do rozwiązania, ale plus za całą historię oraz ciekawe postacie.

Śledztwo idzie mozolnie, ale książka napisana jest łatwym językiem więc można ją szybko skończyć. Najbardziej irytujące są wstawki o ciągłych dolegliwościach 3 trymestru ciąży Eriki. Fragmenty o tej babie działają jak antykoncepcja. Skąd pomysł, aby tak przynudzać w powieści, ktora z założenia ma być kryminałem???

Druga część sagi o Fjallbace. Bardzo ciekawa :)) To co najbardziej urzeka mnie w tej sadze to główni bohaterowie: Erika i Patrick. Bije od nich jakieś ciepło, ich relacja i losy są przyjemne, proste zwyczajne, równoważą zbrodnicze wydarzenia w miasteczku. Takie zwykłe, szwedzkie miasteczko... a w nim, pełno tajemnic. Ciekawy klimat :)

Dla mnie to nie jest kryminał, to pomieszana obyczajówka z wątkami sensacyjnymi. Jak dla mnie to autora buduje historię i na końcu tak jakoś rozwiązanie wątku kryminalnego jakoś to wszystko spłaszcza. W tej części też to zakończenie jakoś nie budzi we mnie dreszczyku emocji. Dużo wątków obyczajowych i policjanta i jego partnerki i innych mieszkańców miasteczka. jak dla mnie za dużo. Dla zabicia czasu jest ok. Jeśli ktoś kocha kryminały i chce mocnej historii to to nie jest to.

Świetnie napisany kryminał. Dobrze i szybko sie czyta, byłam zaskoczona ze tak szybko poszło. Końcówka zaskakująca. Do końca nie wiadomo kto zabił. Uwielbiam takie książki trzymające napięcie jak i zagadkę do samego konca.

akcja, różne wątki, nieprzewidywalna to jest to co lubię w kryminałach.

akcja, różne wątki, nieprzewidywalna to jest to co lubię w kryminałach.

We Fjällbace w Wąwozie Królewskim chłopiec odnajduje zwłoki młodej kobiety. Patrik Hedström i jego koledzy z komisariatu w Tanumshede próbują odnaleźć powiązania między tym morderstwem a zaginięciem dwóch dziewczyn przed ćwierć wiekiem.

"Kaznodzieja" Camilli Läckberg to doskonała obyczajówka. Powiązania między poszczególnymi bohaterami, odzywająca się mroczna lub skomplikowana przeszłość na tle aktualnych wydarzeń jest dużym plusem tej powieści. Jednak sama zagadka kryminalna nie do końca się Läckberg udała. Już po przeczytaniu 1/3 książki domyślałam się, kto jest kim i może być powiązany z zabójstwami.

Choć kryminalnie "Kaznodzieja" mnie nie zachwycił, ale społecznie to bardzo dobry kąsek czytelniczy.