rozwiń zwiń

Zbrodnia doskonała. Camilla Läckberg i opowiadania „Idziesz do więzienia” & „Kobiety bez litości”

LubimyCzytać LubimyCzytać
09.08.2021

Wszyscy znamy jakąś perfekcyjną rodzinę – idealne małżeństwo, w którym wychowują się cudowne dzieci. Rodzinny album pęka w szwach od zdjęć, na których oglądamy idylliczną opowieść o doskonałym życiu. W opowiadaniach Camilli Läckberg obraz ten okazuje się fałszywy, a prawda wstrząsająca. Za zamkniętymi drzwiami domów, w których żyją bohaterowie z opowiadań autorki, miłość boli i ma gorzki smak.

Zbrodnia doskonała. Camilla Läckberg i opowiadania „Idziesz do więzienia” & „Kobiety bez litości”

Camilla Lackberg  Idziesz do więzienia i Kobiety bez litości Tej autorki chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Tylko w serwisie lubimyczytać.pl książki Camilli Läckberg odnotowały przeszło 38 tysięcy odsłon. Sławę przyniosła jej saga o Fjällbace z Patrickiem Hedströmem i Ericą Falck. Jednak ostatnie dwie książki zapoczątkowały zmianę gatunkowego kursu – „Złota klatka” i „Srebrne skrzydła” to powieści, którym bliżej do thrillera psychologicznego. To świeże spojrzenie na obszar twórczości autorki trwa, bowiem Läckberg ponownie podjęła wyzwanie i zrezygnowała z klasycznego kryminału na rzecz opowiadań. „Idziesz do więzienia” & „Kobiety bez litości” czyta się lekko – z jednej strony mamy szybkie tempo narracji, fabuła zamknięta jest w krótkich, ale dynamicznych rozdziałach, z drugiej autorka nie od razu odkrywa przed nami wszystkie karty. Jednak nie zabraknie tu typowych dla pisarki elementów fabuły, takich jak sekrety, zdrada i zemsta. W opowiadaniach Camilli Läckberg konfrontujemy się z buntem bohaterów wobec trwającej latami przemocy fizycznej i psychicznej. Doświadczenie bólu, upokorzenia i złość prowadzą do odrzucenia sprawnie działającej machiny przemocy, bolesnej, bowiem rozgrywającej się za zamkniętymi drzwiami rodzinnych domów, które powinny być synonimem bezpieczeństwa.

Noc oczyszczenia

Bohaterowie opowiadania „Idziesz do więzienia” to nastolatkowie z tak zwanych dobrych domów. Stojąc u progu dorosłości, wydaje się, że mają wszystko – pieniądze, bogatych rodziców, przyjaciół i szacunek rówieśników. Liv, Martina, Max i Johan spotykają się w sylwestrowy wieczór, by przy wystawnej kolacji powitać Nowy Rok. Jednak z godziny na godzinę staje się jasne, że to nie będzie zwyczajna sylwestrowa noc. Szampan leje się strumieniami tylko po drugiej stronie ulicy, a śmiechy należą do rodziców nastolatków. Podczas gdy dorośli bawią się, jakby jutra miało nie być, ich dzieci rozpoczynają niewinną grę w Monopoly, zmieniając jej zasady. Zabawa z każdym rzutem kostki rozkręca się coraz bardziej, a „prawda czy wyzwanie” ściągnie z twarzy młodych graczy noszone od lat maski. Tej nocy każde z nich pęknie jak balon i zrzuci balast bolesnej historii ukrywanej przed światem. Nastąpi upragniona chwila oczyszczenia, a gniew przekują w działanie, by odzyskać wolność. Jak wysoka będzie jej cena? Fabuła osnuta wokół skomplikowanych relacji rodzinnych będzie motorem napędowym opowiadania. Bolesne wyznania i siła przyjaźni doprowadzą do wielkiego i zarazem przerażającego finału.

„Pierwszy raz skłamała na temat matki na imprezie jakiś rok temu. Nagle te słowa po prostu padły z jej ust i gdy zobaczyła, jak zszokowały chłopaka, z którym rozmawiała, pojawiło się w niej wyzwalające uczucie, niemal odurzające. W oczach Liv to było tak, jakby jej matka nie istniała. Bo gdyby nie istniała, nie mogłaby też jej zawieść”.

#MeToo

Opowiadanie „Kobiety bez litości” bazuje na motywie krzywdy, jakiej doznają kobiety ze strony mężczyzn. Autorka snuje wstrząsającą opowieść o przemocy, oddając głos trzem bohaterkom. Świat, w który wprowadza nas pisarka, to kraina testosteronu, gdzie mężczyźni grają pierwsze skrzypce i rozdają karty. Do czasu. Wkrótce bowiem przyjdzie im przekonać się, jaka siła kryje się za solidarnością kobiet. Bohaterki Camilli Läckberg to wieloletnie ofiary przemocy domowej, która przyjmuje różną postać – fizyczną, psychiczną, ekonomiczną czy seksualną. Powieść Camilli Läckberg pozwoli nam poznać jej kilka najczęstszych odsłon, każdą z perspektywy innej bohaterki.

Birgitta Nilsson jest lubianą i szanowaną nauczycielką, która wieczorami, w domowym zaciszu, przyjmuje lekcje pokory od własnego męża. Każdy powód jest dobry, żeby ją uderzyć. Za późno podany obiad czy niewłaściwe spojrzenie powodują brutalne wybuchy złości małżonka. Czy można przyzwyczaić się do siniaków? Drugą bohaterką jest Victoria Brunberg, Rosjanka, która przyjechała do Szwecji zwabiona możliwością łatwego i dobrego zamążpójścia. Malte, jej internetowy mąż, początkowo nieśmiały i nudny, ale miły, szybko zrzucił maskę, stając się grubiańskim i niechlujnym. Traktował kobietę przedmiotowo, odzierając ją z godności. Sama i w obcym kraju, dziewczyna była zdana na jego łaskę. Każdego dnia sprawiał, że jej życie stawało się coraz bardziej nie do zniesienia. Jak długo można akceptować poniżenia? Ostatnią bohaterką jest Ingrid Steen, która poświęciła swoją dobrze zapowiadającą się karierę dziennikarki dla rodziny. A właściwie to dla niewiernego męża, który odnosząc coraz większe sukcesy, pozwalał sobie na przelotne romanse. W końcu Ingrid traci cierpliwość. Kolejna zdrada Toma staje się punktem zapalnym, ale czarę goryczy przelewa sprawa związana z przemocą na tle seksualnym, która ma miejsce w redakcji, którą zarządza.

Współcześnie, kiedy to kobiety zmieniają świat, prowadzą firmy, są polityczkami, latają w kosmos, i często realizują się zawodowo, podczas gdy ich mężowie opiekują się dziećmi, okrutny świat fikcji Camilli Läckberg porusza jeszcze bardziej. Bohaterki długo tkwią w beznadziejnej relacji, nie znajdując w sobie siły na zmiany. Ostatecznie jednak w życiu każdej z nich pojawia się pewien impuls, który powoduje, że kobiety wreszcie zapragną wyrwać się z tego zamkniętego układu.

Camilla Lackberg

Z kart opowiadania wyłania się smutna refleksja, jak bardzo powolna jest zmiana w świadomości dotycząca przestępstw wobec kobiet. Widać to szczególnie w wątku Ingrid, która sama również doświadczyła w młodości nadużyć na tle seksualnym. A kiedy do jej męża, który jest szefem dużej redakcji, docierają jednoznaczne sygnały na temat molestowania dziennikarek w miejscu pracy, Tom odsuwa w czasie zwolnienie agresorów, zastawiając się ich zawodowymi sukcesami i silną pozycją wśród czytelników.

Przypomniała sobie własne doświadczenia. Pierwsze lata w redakcji, gdy koleżanki ostrzegały ją przed znalezieniem się sam na sam z niektórymi dziennikarzami i fotoreporterami. Albo sytuacja z podpitym kolegą, który miał zwyczaj podszczypywać w tyłek i piersi, a inni śmiali się, żeby rozładować napięcie i załagodzić sytuację.
Reporter działu kryminalnego, któremu w pierwszym tygodniu pracy przedstawiła się, podając mu rękę, a on przyjrzał jej się i zamiast również się przedstawić, powiedział: „Jakie cudne usta, w sam raz do robienia loda”.

Opowiadania Camilli Läckberg to wstrząsające świadectwo ofiar, które wiele lat w samotności znosiły ból upokorzenia. Doprowadzone na skraj wytrzymałości zrobią wszystko, byleby tylko odzyskać utraconą godność i spokój. Choć Läckberg, w swoich opowiadaniach odeszła od kryminalnej sagi o Fjällbace, wciąż jest mistrzynią puenty i słodkich zemst, za które tak bardzo cenią ją fani.

Camilla Läckberg – szwedzka autorka powieści kryminalnych, z wykształcenia ekonomistka. Zanim stała się jedną z najpopularniejszych pisarek kryminałów na świecie, pracowała jako dyrektor marketingu i kierownik produktu. Jest autorką kilkunastu powieści, w tym serii kryminalnej, której akcję umieściła w swojej rodzinnej miejscowości – Fjällbace – położonej na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Dwie pierwsze powieści z serii: „Księżniczka z lodu” oraz „Kaznodzieja” otrzymały entuzjastyczne recenzje od szwedzkiej prasy i szybko stały się bestsellerami. Jednak przełom w jej pisarskiej karierze nastąpił, gdy trzecia część serii „Kamieniarz” została nominowana do nagrody Powieść Kryminalna Roku 2010. Książki Läckberg zyskały jeszcze większą popularność po tym, jak SVT (Szwedzka Telewizja) wyprodukowała na ich podstawie serial. W 2019 roku Camilla otrzymała Diamentową Książkę za „Czarownicę”, która w Szwecji sprzedała się w ponad 300 000 egzemplarzy.

Camilla Läckberg jest także autorką serii książek dla dzieci opowiadającej o perypetiach chłopca z supermocami i jego rodziny. Są to m.in.: „Super-Charlie”, „Super-Charlie i złodziej zabawek” oraz „Super-Charlie i tajemnica babci”. Jako miłośniczka
gotowania wydała także dwie książki kucharskie.

Przeczytaj fragment książki „Idziesz do więzienia & Kobiety bez litości”

Idziesz do więzienia & Kobiety bez litości

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Książka jest już dostępna w sprzedaży.

Materiał na podstawie książki „Idziesz do więzienia & Kobiety bez litości” we współpracy z wydawnictwem Czarna Owca


komentarze [10]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Bartosz Szafran 10.08.2021 12:41
Czytelnik

Nigdy więcej Lackberg, napisałem to po jej ostatniej "powieści" i się trzymam na razie.  Jest tyle dobrych rzeczy do czytania, że szkoda na to czasu. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
John_Doe 10.08.2021 11:07
Czytelnik

Znam ale nie czytałem. Ale jak na prawie 50 lat pani Camilla trzyma się znakomicie 😜

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Armand_Duval 10.08.2021 15:01
Czytelnik



Nadal tak uważasz? Ja tu  widzę matkę Grety Thunberg po kilku nieudanych liftingach. I nie jest to hejt, bo saga o Fjallbace  to takie moje czytelnicze guilty pleasure. 😀

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
John_Doe 10.08.2021 17:23
Czytelnik

No proszę i kurtyna opadła 😂

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Armand_Duval 10.08.2021 19:46
Czytelnik

@John_Doe Marcin, po paru drinach w knajpie masz Camillę ze zdjęcia z artykułu, a nad ranem w łóżku ze zdjęcia, które zapodałem. Mam więcej takich życiowych mądrości.  😀

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
AgaGaga 10.08.2021 20:21
Czytelniczka

Oba zdjęcia przesadzone, każde w inną stronę  😀

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Agnieszka Żelazna 10.08.2021 08:45
Czytelniczka

Pewnie za jakiś czas kupię. Na razie w kolejce do przeczytania czeka cała masa innych książek..

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
AgaGaga 09.08.2021 19:06
Czytelniczka

Kupię, no co poradzę. Wiem, że niezbyt to wysokie loty, ale mi pasuje. Chociaz naczelnej szwedzkiej feministce fotoszopowanie nie przystoi... 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Armand_Duval 09.08.2021 18:07
Czytelnik

Grafik płakał jak photoshopował.  😀

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 09.08.2021 15:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post