Długo i szczęśliwie

W.A.B.
2022-09-28
2022-09-28
2021-09-07

Książka, którą czytałam w tym roku 2 razy - raz po angielsku, a raz po polsku. Za pierwszym razem trafiła mi się po naprawdę dobrych pozycjach i uznałam, że "ma swoje fajne momenty i tyle". Za drugim razem trafiałam na same kiepskie tytuły przez jakiś miesiąc i jak zobaczyłam, że jest audiobook po polsku to przesłuchłam i tym razem była to miła odmiana na lepsze. Uznałam ogólnie książkę za lepszą niż to za pierwszym razem zapamiętałam.

Kojarzycie te programy, gdzie ileśtam uczestniczek walczy o jednego kolesia, z którym potem ma żyć długo i szczęśliwie? Jest ich sporo, ale ja muszę przyznać, że dopiero przy TVNowskim Prince Charming, gdzie to faceci o faceta walczyli zapoznałam się z tym formatem, bo był mniej wulgarny i mniej ociekający erotyką i dramami niż jego "klasyczne" ujęcia. Nie wiem, czy taki scenariusz w stylu Hotele Paradise i inne takie gorszyłby w wersji tęczowej i musieli go ugrzecznić, czy co, ale oglądało się to dużo bardziej komfortowo dzięki temu.

No, ale odbiegłam nieco od tematu, bo tu w książce mamy uczestniczki walczące o księcia. Tylko, że książę ukrywa swoje zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, nerwice i zdecydowaną neurotypowość. A pomaga mu w tym jego opiekun, który kocha program ponad życie - życie, którego nie ma, bo kiedy nie pracuje na pełnych obrotach to zamyka się w sobie i cierpi na silną depresję. W końcu żeby "książę" był bardziej doświadczony, opiekun zaczyna zabierać go na "udawane randki", które kończą się układaniem puzzli i nieoczekiwanym uczuciem. Ale jak to mówią... show must go on.

Ja to wiecie, bardzo lubię jak bohaterowie sobie pocierpią i pozderzają się ze swoimi demonami po to, żeby żyć... "Długo i szczęśliwie" (autorstwa Alison Cochrun) . To daje jakąś taką nadzieję mimo wszystko.

Mam nadzieję że autorka jest samoświadome tego, że napisała „kiepską” książkę, a ja mam w głowie informację, że to debiut więc jestem łaskawy. Sam pomysł na książkę z reality show gdzie stado napalonych kobiet walczy o miłość „księcia z bajki” każe mi myśleć, że autorka celowo dodała do tej zupy garść mocnego cringu.
Jakkolwiek absurdalny to pomysł na fabułę to dość ciekawie pokazuje jak naiwne jest to show i jaką głupotą jest u podstaw więc za to plus. Możnaby trochę bardziej wykorzystać postacie kobiet w tej całej układance ale koniec końców całkiem strawnie to wszystko napisano.
Co do postaci głównych bohaterów i rodzącej się między nimi relacji nie mam większych uwag… do pewnego momentu. Kiedy nagle znikąd pojawia się temat wszystkich odmian seksualizmów (aseksualizmów szaroseksualizmów i całego tego alfabetu) to robi się tego za dużo. Trochę tak jakbyśmy prowadzili fajną konwersacje z kimś i nagle nasz rozmówca rzuca „także tego… ładna dzisiaj pogoda, a jutro mam wizytę u dentysty”. Pasuje to trochę jak pięść do nosa. Ja wiem że książka z gatunku lgbt ale po co pchać na siłę wszystkie kolory tęczy? O ile jeszcze temat stanów lękowych i depresji jeszcze w miarę tu pasuje to cała reszta nie bardzo.
Sceny erotyczne widać, że pisane przez kobietę dla kobiet. Wszystkie szafiry błękitu, tężniejące ciała i inne epitety gryzą tu oczy. Nie wiem czy to kwestia tłumaczenia ale chyba nie. W ogóle erotyzm moznaby tu pominąć bo generalnie nie ma go dużo. Natomiast żarty przyjaciółki Charliego z penisami i sexy d… to już cringe pierwszej wody.
Dodatkowo nie rozumiem kompletnie jak można tak koncertowo zepsuć zakończenie. Miało być romantycznie a wyszło tak żenująco źle że cały romantyzm prysł a zacząłem liczyć na epickie zakończenie związku. W ogóle cała tragiczna drama rodem z najbardziej żenującego teen fake documentary podrzędnej stacji wywołała u mnie straszliwe ciarki żenady. Wywaliłbym to do kosza i udawał że książka zakończyła się 40 stron wcześniej.
Wpychanie tu też „osoby terapeutycznej” z zaimkami ono do terapii depresji która jest wytłumaczeniem i lekiem na całe zło i fatalne zachowanie bohatera również wywołuje u mnie ciary i dobrze, że pojawia się tylko w ostatnich stronach które usuwam z pamięci.
W podziękowaniach autorka pisze o tym że jest les i że ma nadzieję że dzieci z jej klasy tego nie czytają, ale jeśli już to czytają to niech pamiętają że to zajeb…. ważne żeby wiedzieć że nigdy nie są za stare na zmiany ;-). Trochę smiechłem ;-)
Biorąc pod uwagę że to komedia romantyczna, chodź wiele komedii tu nie ma ale całkiem przyjemnie przez większość czasu się czyta to można wybaczyć jej pewne głupotki bo to całkiem ciepły romans - do pewnego czasu. Ocena lekko zawyżona z kredytem zaufania na przyszłość aczkolwiek szczerze nie wiem czy kiedyś jeszcze się skuszę na coś od autorki.

Jakkolwiek absurdalny to pomysł na fabułę to dość...

Mam trochę problem z tą pozycją, bowiem nieczęsto się zdarza, aby autor zakończeniem swojej powieści aż tak bardzo zepsuł mi odbiór całej książki. Niestety w przypadku Długo i szczęśliwie końcówka dość mocno mnie rozczarowała.

Przez większość lektury według mnie wszystko się trzymało kupy i było dość realistyczne i niesztampowe, zwłaszcza jak na gatunek powieści, czyli komedię romantyczną. To co z początku wydawało się grubymi nićmi szyte, z czasem nabierało sensu. Autorce udało się mnie przekonać do bohaterów, do ich historii i do relacji jaka się między nimi nawiązała. Polubiłem ich i uczucie, które się między nimi powoli rodziło było przekonujące. Autorka umiejętnie wplotła dość ważny wątek zdrowia psychicznego, tego jak ważne jest dbanie o nie i że problemy tego typu nie dyskredytują człowieka, ani nie sprawiają, że z ich powodu jest się gorszym. Tak samo jak nie sprawia tego inna orientacja czy seksualność. Dodatkowo autorka ma całkiem zgrabne poczucie humoru, przez co komedia ta rzeczywiście wyszła zabawnie. Przez większość powieści udawało się autorce, oczywiście w moim mniemaniu, uniknąć sztampowych zagrań charakterystycznych dla gatunku, przez co książkę czytało mi się bardzo dobrze. Polubiłem głównych jak i pobocznych bohaterów, zwłaszcza Charliego.

Niestety pod koniec mocno się posypało. Do tej pory w miarę racjonalne zachowanie bohaterów poszło się gonić. Wyważona wcześniej ilość dramaturgii osiągnęła skalę kiepskiej dramy, a dotychczasowy brak sztampowości przepadł bez śladu. Liczyłem na zupełnie inne rozegranie zakończenia. Poza tym mam wrażenie, że nagle autorka zapragnęła zaopiekować zbyt wiele tematów na raz: oprócz wiodącego wątku homoseksualności, mamy jeszcze wątki biseksualne, niebinarne, demiseksualne, szaroseksualne. Nie chodzi o to, że są one mniej ważne, ale w pewnym momencie zrobiło się wszystkiego za dużo na raz.

Mimo że zakończenie mnie rozczarowało to nawet lubię tę książkę. Zwłaszcza pierwszą część, ukazującą pogłębianie się romansu głównych bohaterów oraz ich zmagania ze swoimi problemami. Mimo poruszanych tematów powieść jest w miarę lekka i zabawna. Świetnie też pokazuje wątpliwe moralnie oblicze show biznesu i wszelkiego rodzaju reality show. Ogólnie mówiąc, nie jest idealnie, mogło być lepiej, ale nadal jest dobrze.

Opis tej pozycji od razu przykuł moją uwagę. Głupie reality show to moje guilty pleasure do oglądania ze znajomymi a tu dostaję książkę z tym motywem, w dodatku boys love. Wiedziałam, że "Długo i szczęśliwie" mi się spodoba.
I faktycznie, już od samego początku czerpałam radość z lektury. Nie tylko ze względu na aspekt pokazania produkcji reality show, ale głównie ze względu na dobrze przedstawionych bohaterów, którzy są zywi.

Szczególnie podobało mi się ukazanie ich psychiki i tego, z jakimi zaburzeniami i chorobami się zmagają. Ich problemy są istotne, ich uczucia są prawdziwe. Calkowicie dałam się pochłonąć pochłonąć ich codziennym zmaganiom i wręcz czułam ich ciężar. Bolał mnie też ich brak poczucia własnej wartościowe i cieszyłam się, jak ukazano ich drogę do pracy nad sobą.
Podobnie jak byłam zachwycona ich budującą się stopniowo relacją, która była bardzo przekonująca. Powstała między nimi autentyczna więź, która mnie rozczulała.

Na plus jest też to, jak przedstawiono kwestię seksualności. Chociaż czuję i tak lekki niedosyt na brak (jakkolwiek to nie zabrzmi) dobrej heteroseksualnej reprezentacji.
Mogłabym się przyczepić tylko tego, że zbyt bardzo drążono typowe książkowe zagranie w stylu "dlaczego nie możemy być razem". W pewnym momencie robiło się to męczące, choć koniec końców ładnie to się wyjaśniło i rozwiązało.

Charlie ma znaleźć miłość w reality show. Jego opiekunem zostaje ekscentryczny Dev. Ale czasami to życie pisze najlepsze scenariusze.

Miała swoje momenty, ale szału nie było...

Miała swoje momenty, ale szału nie było...

Lekko przesłodzony romans osadzony w produkcji reality show. Czyta się dość szybko i miło. Nie jest to powieść wysokich lotów, ale może zaciekawić i poprawić humor. Podobał mi się sposób w jaki zostały tu poruszone zaburzenia lękowe, szczególnie z powtarzającymi się atakami paniki. Bardzo dobitnie pokazują schemat działania, tę potrzebę bycia „normalnym” i pragnienia, żeby wiecznie wszystkiego nie psuć. Charlie dosłownie skradł mi serce swoją bezbronnością, cieszę się, że dostał szczęśliwe zakończenie.

DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE "
@alisoncochrun
@wydawnictwo_wab

Akcja dzieje się na planie popularnego reality show ,gdzie Charles na oczach widzów będzie wśród kandydatek wybierał swoją księżniczkę....

Dev pracuje przy tej produkcji od lat i zostaje opiekunem "Księcia "i ma mu pomóc przezwyciężyć trudności związane z obcowaniem z kobietami.
Bo Charles nie jest taki jakby się wydawało, ma pewne obsesje,trudności z dotykaniem innym i jest po prostu specyficzny w kontaktach międzyludzkich 😄

Jak ja się uśmiałam przy tej książce, nie wiem czy taki był zamysł autorki ,ale ja się świetnie bawiłam..
Z opisu książki wywnioskowałam ,że będzie to romans dwóch facetów. Ale nie spodziewałam się, że przy tym autorka wprowadzi do całej historii tak wiele trudnych i ważnych wątków.
-trudności w akceptowaniu siebie
-depresja
-odkrywania swojej prawdziwej orientacji
-trudne relacje z drugim człowiekiem

Nie ukrywam, że temat depresji został troszkę potraktowany po macoszemu, ale nie taki pewnie był zamysł żeby go rozbudowywać i nie o tym jest ta historia,niemniej jednak mogło to być troszkę bardziej opisane.

Fabuła jest niebanalna ,a ta dwójka bohaterów jest urocza i taka przesympatyczna.
Dev i Charlie ,idealna para nieidealnych facetów,z których każdy na swój sposób zmaga się z własnymi demonami.
Na uznanie Zasługują przyjaciele tej dwójki, przeboska Parisa I pyskata Skylar.
Ich komentarze są idealnie dobrane we wszystkich sytuacjach .Zamykając tę książkę miałam uśmiech na twarzy,a więc była dobra...

Poprawka,była bardzo dobra 😉
Polecam na odprężenie...

DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE "
@alisoncochrun
@wydawnictwo_wab

Bo Charles nie jest taki jakby się...

7,5/10

7,5/10