Ojciec chrzestny

Okładka książki Ojciec chrzestny
Mario Puzo Wydawnictwo: Albatros Cykl: Ojciec Chrzestny (tom 1) Seria: Klasyki Albatrosa kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

10/10 nic dodać nic ująć

10/10 nic dodać nic ująć

Bardzo ciekawa ksiażka, pełna życiowej mądrości. Można się z niej wiele nauczyć odnośnie podejmowania decyzji, przyjaźni, miłości, szacunku, rodziny. Ksiażka w której każdy znajdzie coś dla siebie, coś wartościowego, co pozwoli inaczej spojrzeć na swoje życie, przyjaciół, rodzinę. Polecam

...wiele razy oglądałem film, zmusiłem się teraz do książki i żałuję, że dopiero teraz. Jestem zachwycony. Świetnie się czyta, niesamowita historia. Można spokojnie podejść do lektury znając film, nie możesz doczekać się finału.

Nie spodziewałam się, że aż tak mi się spodoba. Chciałam ją przeczytać, tylko ze względu, żeby ją poznać. Filmów raczej nigdy nie oglądałam, a jak już to jakieś urywki, bo to nie była moja bajka. Teraz jednak się zdziwiłam i to bardzo pozytywnie, bo jednak to jest coś co lubię. Na tyle, że postanowiłam sobie zebrać całą kolekcję.

Choć minęło kilkanaście lat od przeczytania, wciąż pamiętam wyraźnie i wierzę że znajdę kolejną historię, do której tęsknisz kiedy nie czytasz..
To arcydzieło..
P.s. zawiedziona filmem

To arcydzieło..
P.s. zawiedziona filmem

Na półkach: , , , , ,

Porywająca saga, która potrafi ,,potknąć'' się o przydrożny kamień. Oczywiście - dzisiaj można mieć zastrzeżenia, że Puzo romantyzuje mafię (co jest moralnie chybione, wręcz skrzywione), ale zachwyca skalą i widowiskiem. Zbiorowy bohater, wymiana pokoleniowa, narady, wojny miast o wpływy i gotówkę. Witamy w gąszczu Dona Corleone. Twarda ręka rządzi i dzieli. Zamach na szychę jako przyczyna postępujących po sobie kataklizmów. Trudno nie docenić wartkiej akcji z rzeczywistymi planami historii - syn na wojnie, która zamienia go w chłodnego kalkulanta. Drugi syn o twarzy kupidyna tłamsi niezaspokojony gniew, choć dla przyjaciół jako nieocenione wsparcie. Czuć tę brawurę gangsterskiego półświatka, gdzie hazard, drogie alkohole, haracz oraz duma bycia w bogatym towarzystwie sprawia, że łatwiej o zwichnięcie stawu czy przypłacenie życia w imię honoru rodziny. Epika rozlewa się po czubki marginesów. Dość zaskakujące, że Mario skrytykował branżę Hollywood zanim to było modne. Dwa rozdziały poświęcił tylko po to, by ukazać zepsucie, zbitą twarz Ameryki w przemyśle filmowym, gdzie premiera filmowa staje się okazją do spółkowania czy orgii. Mocny w ukazywaniu seksualności, która nie zawsze idzie w parze z mistyczną namiętnością. Różnorodne charaktery - od lojalnych consiglieri, po mężów, którzy tyranizują małżonki, przeklęci zdrajcy, co ryzykują statusem oraz głową, a do tego porywczy mafiosi i stoiccy radcy w obronie siatki przestępczej. Tutaj polityka, policja, majątek i szacunek siedzą przy jednym stole.

Jeśli ktoś oglądał film, chwilami wie, czego się spodziewać - rozpoczynamy wielkim, hucznym weselem, gdzie Don przyjmuje gości i wyświadcza im przysługi, a potem następuje główny zapalnik konfliktu, gdyż ojciec Corleone trafia do szpitala, na którego polują sąsiednie familie mafijne. Zmienia się data w kalendarzu, zmieniają się bohaterowie pierwszoplanowi. Puzo nigdy nie śledzi jednych postaci - zawsze otacza się grupą i zmienia płaszczyzny narracyjne, jak wspomniałem, potrafi wyjść z ,,narracji'' i poświęcić rozdziały wątkowi, którego się nie spodziewamy. To duży plus i niemałe uzupełnienie, zważywszy, iż znałem ekranową adaptację. Naturalnie, nie jest to pozycja dla każdego. Sporo tu przerywników, które mogą zniechęcić czytelnika do dalszego czytania - tempo neutralne, nigdy nie szuka płytkiej sensacji, a dialogi potrafią błyskawicznie przeskakiwać w opisy rozdartych panów ze strużką krwi na marynarce. Brutalna torpeda w gangsterski żywot - wielkie figury giną w potwornych męczarniach lub, jak Don Corleone - w przypływie błogiego stanu, jak pięknie jest żyć. Ów nieszablonowość w prowadzeniu opowieści sprawia, że książka jest manifestem walki osobowości, o tym, że życie w garniturze z karabinem nie przynosi natychmiastowego spoczynku, choć narwańcy giną pierwsi, a kto nie respektuje prawa rodziny dostaje po pysku lub ląduje martwy pod bramą. I gdyby nie to, że nie jestem zwolennikiem chwalenia mafii za kodeks czy hipokryzję interesów - byłaby to oszałamiająca lektura, do której chciałbym wracać. Co nie zmienia opinii, że to kawał dobrej literatury, która w niuansach sprawia, że jest niezapomniana, nawet wówczas, gdy trylogię poznaliśmy z kina.

Na półkach: , , , ,

Klimat jest absolutnie nie do podrobienia. Przerażająca, szokująca, brutalna, ale nie da się jej odmówić wielkości. Bohaterowie są bezwzględnymi zbrodniarzami, ale Vita czy Michaela nie da się nie lubić. Wspaniała robota, panie Puzo.

Najlepsza powieść gangsterska. Chyba jedny przypadek w historii świata, kiedy to ekranizacja jest lepsza od książki :)

Ten tytuł zna chyba każdy więc nie będę się tutaj jakoś specjalnie rozpisywać nad fabułą. Przed laty miałam okazję podziwiać filmową adaptację dziejów rodziny Corleone po której ten tytuł znalazł się obowiązkowo na mojej liście "must read" i doczekał się przeczytania DOPIERO po.....30 latach. Ech, doprawdy niezbadane są wyroki mola książkowego 😎.

Klasyk gatunku w której trup ściele się gęsto jednak trochę toporny i niełatwy w odbiorze, brakło lekkości która uczyniłaby tę powieść bardziej atrakcyjną językowo dla współczesnego czytelnika. Napisana w sposób iście "dżentelmeński" zawierająca sporo rozważań o honorze, wartości człowieka i znaczeniu rodziny, której każde znieważenie musi zostać zmyte krwią...

Klasyk gatunku w której...

Książka trochę lat ma a czyta się ją niesamowicie dobrze. Klimat wylewa się z każdej strony.