Okładka książki Gniew Północy Daniel Komorowski
Okładka książki Gniew Północy
Daniel Komorowski Wydawnictwo: Replika Cykl: Furia wikingów (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Furia wikingów (tom 2)
Replika
2020-08-04
2020-08-04
wikingowie powieść historyczna historia akcja

Ten tom jest jeszcze lepszy niż pierwszy,dobrze to wróży na resztę serii,związek Amiry i Ivara, świetnie napisany.
Koniec, zaskoczenie i szczęka w dole

Koniec, zaskoczenie i szczęka w dole

to kolejna książka z serii Furii Wikingów, którą miałam okazję czytać i przyznam, że tu bardziej się wkręciłam 😉

rozpoczynając tę serię nie miałam doświadczeń z tego typu tematyką > więc była to dla mnie zupełna świeżość 🌬 która dość pozytywnie mnie zaskoczyła 😉 byłam ciekawa dalszej historii, zwłaszcza losów członków głównej rodziny, jednak żadna wizyta w bibliotece nie zakończyła się wypożyczeniem części drugiej.
ale jak to się mówi → co się odwlecze to nie uciecze 😁
i w końcu zabrałam się za to czytadełko ku uciesze mojego znajomego, który bardzo polubił tę serię 📚

w moim odczuciu w tej części więcej się dzieje szczególnie w kontekście taktyk bitewnych i krwawych mordów ⚡
dynamiczna akcja to duży plus ➕

autor rozwinął tu wątki postaci pobocznych (imion nie pamiętam bo jestem z tych czytelników co bohatera utożsamiają tylko z pierwszą literą jego imienia 😅) - jak dla mnie duży plus bo uwielbiam wielowątkowość i różnorodny wgląd w historię 👌🏼

bez bicia przyznaje, że moją uwagę najbardziej przyciągały stricte dalsze losy bohaterów i relacje pomiędzy nimi ← i w tym kontekście bardziej się wkręciłam. czyje, że rodzinne zgrzyty eksplodują później jeszcze mocniej 😁 zupełnie przeciwnie do mojego znajomego, który na indywidualne losy bohaterów nie zwracał większej uwagi za to o podbojach gadał i gadał 😅

ponownie doceniam również barwne opisy, które takiemu niewtajemniczonemu w klimat czasów wikingów czytelnikowi umożliwiły bezproblemową podróż w wyobraźni 😀

reasumując » było ostro, brutalnie, momentami pikantnie i naprawdę dużo się działo 🔥

"Gniew północy" to druga część sagi o Wikingach. Tym razem Ragnar wraz z synami dokonują zemsty na królu Karolu Wielkim, podbijając Paryż. Chcą dokonać zemsty za najazd i atak na ziemie duńskie. Po wielkim zwycięstwie, na tarczach powracają na własną ziemię ze skrzyniami pełnymi złota i srebra, oraz zakładnikiem, jednym z synów króla. W tej części autor bardziej skupił się na Ivarze i jego strefie uczuciowej. Relacja z Amirą, coraz bardziej się zacieśnia, widać, że tych dwoje ma się ku sobie. Oczywiście nie zabraknie również rozlewu krwi i coraz większej rywalizacji pomiędzy braćmi, która zaognia się jeszcze bardziej.
Uwielbiam tę serię o Wikingach, ona czyta się sama, karta po kartce, rozdział, po rozdziale, aż do momentu zakończenia kolejnej trzymającej w napięciu części. A ta była pełna emocji, nie spodziewałam się, że autor będzie chciał uśmiercić jedną z ważniejszych osób i to tak szybko, a to była moja ulubiona postać🥺 Jeśli jeszcze nie znacie tej serii i nie czytaliście nic w podobnym klimacie, a zapewne tego nie robiliście, bo nie widziałam podobnej sagi o Wikingach na rynku wydawniczym, to koniecznie musicie ją sobie nadrobić. Z pewnością znajdą się osoby, które oglądały serial i będą porównywać go z książką, to może Was zgubić, bo oprócz postaci i niektórych wątków, to ta seria różni się bardzo od filmu. Relacje pomiędzy bohaterami, miejsca i zdarzenia występujące w powieści nie mają odzwierciedlenia tego, co pokazują na ekranie. Tym bardziej warto poznać tę historię, chociażby aby sobie porównać i wystawić własną opinię, co bardziej wolicie, książkę czy serial?
Czytanie jej to sama przyjemność, akcja jest bardzo szybka, momentami wręcz gnała. Przy niektórych wątkach wolałabym przysiąść i pozostać jednak na dłużej, rozkoszując się z czytania bardziej obszerniejszych opisów. Rozdziały są krótkie, co skraca czas czytania książki. Sami bohaterowie zostali wykreowani na nieustraszonych i bezwzględnych ludzi, którzy dla swojego honoru i chęci zemsty są w stanie przelać duże ilości krwi. Nie bez powodu są nazywani barbarzyńcami.
Uwielbiam tę sagę i chcę jej tylko więcej, jak to mówią, apetyt rośnie w miarę jedzenia i ja jestem głodna. Polecam Wam ją, jeśli chcecie się przenieść do świata Wikingów, gdyż autor oddaje bardzo realny klimat tamtych czasów. Czytając, przeniesiecie się na statek Ragnara i będzie płynąć wraz z nim po nieznanych wodach, aby być świadkiem początku historii. Jak dla mnie ta część była jeszcze lepsza od pierwszej, poprzeczka została wysoko postawiona.

Książkę szybko i przyjemnie się czyta. Akcja dzieje się w kilku miejscach jednocześnie a poszczególne wydarzenia są podzielone na rozdziały. To duże plusy. Niestety pewny szczegół powoduje, że nie można być zadowolonym z tej książki ... otóż jak autor mógł opisać pierwsze zdobycie Paryża (845 r)w czasach .... Karola Wielkiego (sic),który zmarł w 814 r ! Pierwsze zdobycie Paryża miało miejsce za panowania Karola Łysego (który był synem Ludwika a wnukiem Karola Wielkiego). To jest niewybaczalny błąd, który z powieści historycznej czyni zwykłe s/f. Karol Wielki był zbyt potężnym władcą aby zakłamywać jego postać, tak jak to zrobił autor.

Jak zapewne już wiecie, mitologia nordycka to moja ulubiona.

Po odparciu ataku Karola Wielkiego, Ragnar wraz z synami najeżdża na Paryż. Miasto będące do tej pory nie do zdobycia nie ma najmniejszych szans. Zwycięzcy osiągają przydomek niezwyciężonych a ich chwała z każdym dniem rośnie. Do czasu aż Ragnar umiera i poznajemy dosłowne znaczenie gniewu Północy. Pierwsze skrzypce zaczyna grać Ivar bezkostny, który nie cofnie się przed niczym.

Ta część podobała mi się nawet bardziej od pierwszej. Otrzymujemy więcej bitew, wojennych taktyk, rozlewu krwi i drastycznych mordów. Rozwinięte zostały wątki obecnie postaci pobocznych takich jak Bjorn czy Lagherta. Wielowątkowość może jednak lekko wprowadzać w zamieszanie. Dla mnie, po tylu książkach i serialach o tej tematyce przeskoki były świetne. Między jedną osadą a drugą, od jarla po króla, przez uczty po bitwy. Dużo się tutaj działo i myślę, że można się w historii wikingów zatracić, szczególnie że ta seria liczy już 7 tomów. Zapraszam do picia miodu w czaszkach naszych wrogów 🔥

Jak zapewne już wiecie, mitologia nordycka to moja ulubiona.

Gniew Północy

Jak się domyślacie po samym tytule będzie dużo gniewu, walki, rozlewu krwi. Będzie też dużo knowań i zwrotów akcji.
Synowie Ragnara co rusz zdobywają kolejne sławy, oczywiście każdy z nich na swój sposób ale wszystko dla swojej krainy, dla swojego domu i ojca.
Zemsta na Karolu Wielkim, i to co najbardziej spektakularne to oblężenie Paryża - miasto które miało być nie do zdobycia zostało pokonane. Każdy z synów Ragnara jest specyficzny ale to Ivar jest tutaj najważniejszym ogniwem. Jest czysta furia pod każdą postacią, jest mrocznym demonem walki i zemsty, zawsze postawi na swoim nie zwarzajac czy sam wskoczy w sam środek walki czy poderwie za sobą tłumy. Jak to bywa w najbardziej ogarniętej rodzinie między synami pojawiają się niesnaski które będą później co raz bardziej eskalować. Ta książka to kolejna przestroga że największy wróg może stać się sprzymierzeńcem i największy przyjaciel największym zdrajcą.
Walka o władzę i coraz gorsze podejrzenia które zakradają się do umysłów wojowników. Zakończenie oczywiście w samym centrum uwagi co powoduje że trzeba od razu sięgnąć po tom następny, ja poprostu musiałam wiedzieć co będzie dalej.
Jestem zauroczona światem a opis okolic, miłości do morza i wszystkiego co związane z mitologia człowiek ma wrażenie jak by tam był i razem z bohaterami przemierza oceany ku zdobyciu nowych miejsc i pokazania wszem i wobec że z takimi wojownikami jak oni się nie zadziera ⚔️ gotowi na przygodę?

Gniew Północy

Kochani cóż mam napisać... Całe szczęście, że jestem na urlopie i mogłam cały dzień spędzić z Wikingami 🔥. Książkę przeczytałam za jednym zasiadem i była to niesamowita przygoda.
@daniel.komorowski.autor nie zwalnia tempa nawet na sekundę. Brutalne opisy walk przeplata z nutką pikanterii namiętnych schadzek kochanków 🔥.
Wojownicy z Północy z furią wkraczają na nowe terytoria. Każdy z synów Ragnara zdobywa sławę i rozgłos.
Muszę Wam przyznać, że Ivar skradł moje serce totalnie. No poprostu uwielbiam typa za jego mroczną duszę, ogromną odwagę, oddanie rodzinie, honor i bezgraniczną miłość do ojca.
Książkę pomimo sporej objętości czyta się mega szybko. Styl pisania autora jest lekki i przyjemny co biorąc pod uwagę dość sporą ilość brutalnych opisów jest niezaprzeczalnym atutem.
Mam tylko jedno zasadnicze pytanie do autora...
Jak można zakończyć książkę w ten sposób i pozostawić biednego czytelnika w takich emocjach?

Wojownicy z Północy z furią wkraczają na nowe...

"Gniew Północy" to dalsze losy Ragnara i jego synów. Ta część jest pełna tytułowego gniewu, zemsty i kolejnych krwawych bitew. Nie brak tu również podstępów, zasadzek i knowań... Poleje się krew!
Co mi się bardzo podoba w tej serii? Już od samego początku jest dynamiczna. Akcja pędzi, nie ma chwili na odpoczynek, a atmosfera jest gęsta i napięta. Czytelnik wciągany jest w wir wydarzeń, bo nieustannie trwa walka o władzę, ale... pojawia się również inny, intrygujący wątek...
Jak w poprzedniej części, zbyt współczesny język momentami mnie trochę bawił, ale co tam... kto ma pióro ten ma władzę i jeśli cała seria jest konsekwentnie pisana w ten sposób, to i tak będę ją czytać.

( #współpracareklamowa @wydawnictworeplika
@daniel.komorowski.autor ) #danielkomorowski #gniewpółnocy #furiawikingów #wydawnictworeplika #książki #kochamczytać #czytambolubię #czytam #czytanie #dobraksiążka #czytanieuzależnia #książka #terazczytam #mólksiążkowy   #kochamksiążki

Znając mój profil wiecie, że ja lubię wszystko co złe, tajemnicze, krwawe. Wszystko w czym znajdę intrygę, mrok, kocham historie które są osaczającej, duszne, niezwykle klimatyczne.
Które mają dobrą fabułę, wartką akcję i które powodują „zadyszkę” I to jest właśnie taka historia!
Coś genialnego! W życiu, nie spodziewałam się, że seria poświęcona Wikingom będzie w stanie mnie pochłonąć. Dosłownie, jak i przez pierwszym tomie tak i tutaj, nie byłam w stanie się oderwać! Mam nadzieje, że kolejne tomy będą równie dobre lub jeszcze lepsze!
Chciałabym powiedzieć, że gdybym miała kolejne tomy, chyba od razu sięgnęłaby po nie. Zakończenie…
Uff, znowu autor kończy w takim momencie…

Jedno jest pewne, książka ta, dostarczy niesamowitych wrażeń i przeniesie Was do świata, gdzie nie ujrzycie łaski. Niezwykle brutalna, krwawa historia opisująca kolejne losy Ragnara i jego synów, ale również innych, wpływowych i jednoczących się w siłę wikingów.
Jednoczących w jednym celu. Zemsty.
Zemsta, zemstą ale istotne jest tutaj to, że ktoś odwrócił się od rodziny…
jednej strony było mi trochę smutno, żegnamy się tutaj z jedna z kluczowych postaci, ale autor doskonale poprowadził nas przez oblicza tego, czym kończy się zdrada…
A między tym wszystkim mamy jeszcze miłość, tajemnicę z przed lat i rekonwalescencję jednego z bohaterów. Który czuje, dużo namiesza w dalszej części.
Czytałam z zapartym tchem! Dosłownie! A w tych kluczowych momentach z moich ust wyrywało się tylko : o nie!
Seria, warta przeczytania ;)

Cóż można napisać więcej o Sadze Wikingów, która wpadła mi w ręce. Wydawać by się mogło że recenzja pierwszego tomu załatwia sprawę. Było męstwo, siła, walka o sławę i bogactwa oraz odrobina miłości, która wpleciona została dla załagodzenia tych butnych mężów. Żeby było śmieszniej miłość ukazana w pierwszej odsłonie skupiała się na tej rodzicielskiej aniżeli stosunkach damsko męskich choć i o tym aspekcie autor nie zapomniał. Doznaliśmy więc w zasadzie wszystkiego czego oczekiwałabym od dobrej książki, choć wspominki z historii nie są wysoko w mojej hierarchii .

Dlatego podeszłam do niego ze spokojem czekając na rozwinięcie i obiecane słodkości i przysłowiową wisienkę na torcie😂. Nie będę Was dłużej trzymać w niepewności, gdyż książka wydała mi się zbyt mała, a noc zbyt długa i pochłonęłam ją jak tort urodzinowy i jeszcze zdążyłam się wyspać. Akcja wartka niczym nurt w strumyku, bez malowniczych pejzaży i wybujałych krajobrazów, za to woda zmielona wiosłami łodzi wikingów zmieniała swój bieg jak nie w stronę Francji to w kierunku Anglii. Nadal znajdujemy się w środku historii rodziny Ragnarsonów biorąc czynny udział w ich losie, który jak to bywa w życiu jest zmienny jak wiatr. Jeśli do tych wszystkich cech, o których pisałam powyżej dodamy zawiść, intrygi i zdrady wyrasta przed nami wulkan pełen gorącej lawy, która zaczyna się stopniowo wylewać na koniec drugiej części. Dla mnie świetna przygoda i mam nadzieję że będzie tak do ostatniego tomu.

• Powieść historyczna
  • Audiobooki