Szwajcaria, czyli jak przeżyć między krowami a bankami. Bilet w jedną stronę

Okładka książki Szwajcaria, czyli jak przeżyć między krowami a bankami. Bilet w jedną stronę
Joanna Lampka Wydawnictwo: Pascal reportaż
reportaż
Pascal
2020-03-25
2020-03-25
Literatura polska reportaż Szwajcaria Szwajcarzy Konfederacja szwajcarska Polacy za granicą emigracja

więcej Więcej

W Szwajcarii byłam dwa razy. W Genewie. Wyjazdy te były na tyle satysfakcjonujące, że uznałam to miasto za takie, w którym mogłabym zamieszkać. Oczywiście jako obłędnie bogata wdowa po milionerze.
Książka pani Joanny Lampki, miała wzbogacić moją (skromną) wiedzę o Szwajcarii. Ale kompletnie mnie nie porwała. To znaczy wiedzę może, może i wzbogaciła, ale strasznie,...

Praktyczny, krótki pół-przewodnik po Szwajcarii. Do tego ćwierć-dziennik z trochę bezcelowego pobytu Autorki w Szwajcarii i ćwierć-próba literacka. Można się dowiedzieć wiele o Szwajcarii z punktu widzenia polskiej emigrantki spod lubelskiej wsi, zafascynowanej pomidorami za 20 zł/1 kg i nisko- a czasem i wysoko- procentowym alkoholem. Większość książki to całkiem udane...

Nietypowy przewodnik po Szwajcarii, bardziej jako ciekawodnik, przybliżenie tego kraju osobom, którzy zastanawiają sie jak tam się żyje. Najlepiej oczywiście, jeśli Szwajcaria została odwiedzona przed lekturą, bo wtedy swoje obserwacje można skonfrontować lub uzupełnić niniejszą pozycją.
Pięknie wydana, dużo ładnych zdjęć, język wartki, dowcipny i aż chciałoby się z autorką...

Bardzo fajna książka przedstawiająca życie w małej szwajcarskiej miejscowości z perspektywy Polki. Dużo "miejskich" opowieści, o tym jacy są Szwajcarzy, wskazując zarówno te pozytywne cechy jak i te z którymi (jako Polacy) moglibyśmy mieć problem. Ciekawe były też porówniania społeczności, np. wskazanie dlaczego (powszechne w Szwajcarii) częste referenda mają w tym kraju...

Czyta się jakby się było na kawce z cioteczką. Dla mnie trochę zbyt hurraoptymistyczna, przez co wydaje się nie do końca autentyczna ale nie będę kwestionować przeżyć autorki, bo tym jest ta pozycja.

To nie jest książka o Szwajcarii w sensie tradycyjnym. Ale mimo wszystko ciekawie opowiada o helveckiej krainie. Choć osobiście większy sentyment i sympatię kieruję ku niemieckojęzycznej części kraju.

Zgodzę się z opiniami, że książka nie jest o Szwajcarii. Tytuł, wprowadzający w błąd czytelnika - trochę unfair w taki sposób przykuwać uwagę do książki. Nie mój styl.

Rewelacyjnie napisana. Śmiałam się na głos czytając, ale były też momenty dające do myślenia o własnym życiu.

Jeżeli ktoś czytał Antykruchość Nassima Taleba, którą to nieustannie polecam, to wie, że dużo nawiązuje do organizacji Szwajcarii.
To o tym kraju mówi, że ma cechy wskazującej na pewną antykruchość.
Zatem nie ma siły, coś więcej o tym kraju się dowiedzieć trzeba.
Jest na FB profil prowadzony przez Joannę Lampkę, nazywa się: Szwajcarskie Blabliblu
A też warto docenić...

Z początku chyba nie bardzo wiedziałem co mnie czeka. Nie lubię subiektywnych przewodników i doboru argumentów „za-przeciw” jakiemuś państwu, miastu czy otoczeniu.
Choć z drugiej strony, gdy popatrzę na drogę wokół książkowego świata jaką sobie wytyczyłem, to być może trzeba będzie odłożyć na bok swoje upodobania? Na bezrybiu i rak ryba.

Ale tutaj, serio – nie było tak...

• 2020
  • 2021
  • 2020
  • Literatura faktu
  • Ebook
  • Dookoła świata

Dodaj cytat z książki Szwajcaria, czyli jak przeżyć między krowami a bankami. Bilet w jedną stronę