Wspomnienia Obamy biją rekordy sprzedaży

LubimyCzytać
23.11.2020

Najnowsza książka byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych i laureata Pokojowej Nagrody Nobla Baracka Obamy została na terenie USA i Kanady zamówiona prawie 890 tys. razy w ciągu pierwszych 24 godzin sprzedaży. Polska premiera „Ziemii obiecanej” zapowiedziana została na wiosnę przyszłego roku.

Wspomnienia Obamy biją rekordy sprzedaży US Army / CC BY 2.0
Reklama

Ziemia obecana, Barack Obama„A Promised Land” jest pierwszą książką Baracka Obamy wydaną już po zakończeniu przez niego prezydentury. Wcześniejsze publikacje, czyli będąca odezwą do Amerykanów i podsumowaniem jego programu politycznego „Odwaga nadziei”, a także opowiadająca historię jego życia autobiograficzna książka „Odziedziczone marzenia. Spadek po moim ojcu” ukazały się po raz pierwszy jeszcze przed objęciem przez Obamę przywództwa w Białym Domu.

Blisko 890 tys. zamówień to liczba, na którą składają się zarówno e-booki, audiobooki, jak i papierowe wersje książki. „A Promised Land” otwiera listę bestsellerów (W kategorii „non-fiction”) w serwisie Amazon, a także w amerykańskiej sieci księgarskiej Barnes & Noble.

W przedmowie do swojej książki Barack Obama stwierdza, że opuszczając Biały Dom, nie planował, że jego wspomnienia zostaną opublikowane tak późno. Jednak w miarę tworzenia książka się rozrastała i poszerzała swój zakres, czego powodem były, jak wskazuje Obama, zmieniające się w czasie pisania uwarunkowania, takie jak pandemia, ruch „Black Lives Matter” i demokracja Stanów Zjednoczonych, według byłego prezydenta balansująca na krawędzi upadku. W efekcie na pierwszy z dwóch zaplanowanych tomów wspomnień, ponad 700-stronnicowy „A Promised Land” czytelnicy musieli czekać blisko cztery lata.

We wspomnieniach z czasu prezydentury, Barack Obama przedstawia dzieje nieprawdopodobnej przemiany młodego, poszukującego własnej tożsamości człowieka w przywódcę wolnego świata. Ukazuje zarówno swoje polityczne dojrzewanie, jak i przełomowe momenty pierwszej kadencji swojej, przypadającej na czasy dramatycznych zmian i zawirowań, prezydentury.

Zaprasza czytelników do Gabinetu Owalnego i Sali Sytuacyjnej Białego Domu oraz zabiera ich w podróż do Moskwy, Kairu, Pekinu i wielu innych miejsc. Poznajemy tok jego myślenia, gdy organizuje swój gabinet, zmaga się z globalnym kryzysem finansowym i mierzy z Władimirem Putinem, spiera się z generałami o amerykańską strategię w Afganistanie, podpisuje reformę Wall Street, reaguje na niszczycielską eksplozję platformy wiertniczej Deepwater Horizon i zezwala na przeprowadzenie operacji Trójząb Neptuna, w której ginie Osama bin Laden.

- czytamy w opisie książki.

Becoming Michelle ObamaGigantyczne zainteresowanie, jakim cieszy się książka, przebija to, które było udziałem innej autobiografii byłego mieszkańca Białego Domu. Mowa oczywiście o… „Becoming” Michelle Obamy. Była Pierwsza Dama w analogicznym okresie zanotowała sprzedaż rzędu 725 tys. egzemplarzy w samej tylko Ameryce Północnej. Do dzisiaj, książka małżonki 44. Prezydenta Stanów Zjednoczonych rozeszła się w ponad 10 milionach egzemplarzy na całym świecie. Przetłumaczona na 24 języki, w tym na polski, stała się jedną z najlepiej sprzedających się książek biograficznych w historii, nominowaną do nagród literackich (w tym w plebiscycie Książka Roku lubimyczytać.pl), jak również zwyciężczynią Grammy w kategorii Słowo mówione. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można prognozować, że wspomnienia Baracka Obamy powtórzą sukces komercyjny książki jego żony. Z pewnością niedawne wybory prezydenckie w USA i sukces byłego wiceprezydenta u boku Obamy, demokraty Joe Bidena, wspomogły sprzedaż „A Promised Land”.

Reklama

Jimmy Carter książka dla dzieciByli rezydenci Białego Domu bardzo chętnie na prezydenckiej emeryturze imają się spisywania wspomnień z okresu przywództwa. Swoje autobiograficzne książki wydali zarówno Bill Clinton, jak i George W. Bush, a także Jimmy Carter, który publikował również powieści, a nawet książki adresowane dla dzieci.

Dla polskich polityków książki są zazwyczaj elementem autopromocyjnym i jako takie są publikowane przy okazji kampanii wyborczych. Z najważniejszych polskich aktorów sceny politycznej tylko Lech Wałęsa i Donald Tusk zdecydowali się wydać książki podsumowujące ich obecność w życiu publicznym.

W Polsce wspomnienia Baracka Obamy, pod tytułem „Ziemia obiecana”, zostaną wydane 17 marca 2021 roku nakładem Wydawnictwa Agora, w tłumaczeniu Dariusza Żukowskiego. 

[aj]

Reklama

komentarze [5]

Sortuj:
228
94
25.11.2020 15:23

A o PizzaGate coś mu w tej książce napisali?


3887
247
24.11.2020 18:34

Errr "przywódca wolnego świata" no nie jestem przekonany. To raczej "wolność po amerykańsku" i "eksport demokracji". W naszym słowniku funkcjonuje pojęcie "wolna amerykanka", które jest raczej pejoratywne. Z jednej strony są wolni a z drugiej zniewoleni i represjonowani. I tak mają więcej wolności niż my w Polsce. U nas moja własność nie jest moja. Jak znajdę na niej złoża...

więcej

228
94
25.11.2020 15:26

Ale jak nie posprzątasz publicznego chodnika przed Twoim domem, to Ty dostaniesz mandat. Taka o sprawiedliwość...


64
50

Zapowiada się wyjątkowa publikacja:)


2945
4
23.11.2020 13:27

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd