uważam że cię kocham

Okładka książki uważam że cię kocham Piotr Jasek
Okładka książki uważam że cię kocham
Piotr Jasek Wydawnictwo: Wolno poezja
poezja
Wolno
2019-10-25
2019-10-25

Okładka książki Niewinni kaznodzieje. Filmowy zestaw wierszy poetów polskich urodzonych w latach 1958–1985 Marek Krystian Emanuel Baczewski, Marcin Baran, Miłosz Biedrzycki, Cezary Domarus, Julia Fiedorczuk, Darek Foks, Jacek Gutorow, Marcin Hamkało, Jerzy Jarniewicz, Piotr Jasek, Adam Kaczanowski, Zbigniew Machej, Tomasz Majeran, Maciej Melecki, Grzegorz Olszański, Tadeusz Pióro, Marta Podgórnik, Jacek Podsiadło, Marcin Sendecki, Krzysztof Siwczyk, Krzysztof Śliwka, Dariusz Sośnicki, Andrzej Sosnowski, Dariusz Suska, Marcin Świetlicki, Adam Wiedemann
Niewinni kazno... Marek Krystian Eman...
Okładka książki Macie swoich poetów. Liryka polska urodzona po 1960 roku. Wypisy Robert Adamczak, Tomasz Konrad Augustyniak, Marek Krystian Emanuel Baczewski, Marcin Baran, Mariusz Baryła, Paweł Berkowski, Miłosz Biedrzycki, Danuta Błaszak, Juliusz Erazm Bolek, Wojciech Bonowicz, Marzena Broda, Dariusz Brzóska Brzóskiewicz, Dariusz Bugalski, Sławomir Burszewski, Zbigniew Chojnowski, Krzysztof Ćwikliński, Maria Cyranowicz, Jacek Hans Dachtera, Stanisław Dłuski, Jacek Dobrzyniecki, Cezary Domarus, Mirosław Drabczyk, Paweł Dunin-Wąsowicz, Roman Dziadkiewicz, Mirosław Dzień, Dariusz Eckert, Jakub Ekier, Paweł Filas, Darek Foks, Piotr Gociek, Mariusz Grzebalski, Jacek Gutorow, Agnieszka Herman, Roman Honet, Tomasz Hrynacz, Piotr Jasek, Krzysztof Jaworski, Michał Kaczyński, Szymon Kantorski, Marek Karcerowicz, Jacek Katos Katarzyński, Grzegorz Kaźmierczak, Marzanna Bogumiła Kielar, Marian Kisiel, Jarosław Klejnocki, Arek Kobus, Krzysztof Koehler, Paweł Konnak, Bogusław Kopiec, Monika Kopiec, Marcin Kornak, Wojciech Koronkiewicz, Janusz Koryl, Adrianna Kowalska, Wojtek Kozak, Artur Kozdrowski, Robert Krajewski, Artur Krasicki, Wojciech Kuczok, Norbert Kulesza, Dariusz Łukaszewski, Tomasz Majeran, Bartłomiej Majzel, Kazik Malinowski, Karol Maliszewski, Paweł Marcinkiewicz, Sławomir Matusz,
Paweł Paulus Mazur, Maciej Mazurek, Maciej Melecki, Yewhen Michnowsky, Grzegorz Midak, Robert Mielhorski, Jarosław Mikołajewski, Zbigniew Milewski, Bartosz Muszyński, Marcin Niemojewski, Andrzej Niewiadomski, Lesław Nowara, Grzegorz Olszański, Piotr Pawlak, Robert Pawlak, Tadeusz Pióro, Maciej Pisuk, Anna Piwkowska, Wojciech Płocharski, Jacek Podsiadło, Andrzej Stefan Rodys, Rafał Rżany, Zbigniew Sajnóg, Marcin Sendecki, Inga Sieprawska, Jacek Sierpiński, Krzysztof Siwczyk, Krzysztof Śliwka, Jan Sobczak, Ewa Sonnenberg, Dariusz Sośnicki, Wojciech Stamm, Andrzej Stasiuk, Muniek Staszczyk, Dariusz Suska, Jarek Suszek, Krzysztof Świerkosz, Marcin Świetlicki, Piotr Szewc, Artur Szlosarek, Przemysław Szubartowicz, Paweł Szwed, Mirosław Tarasewicz, Robert Tekieli, Tomasz Titkow, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Andrzej Tokarski, Wojciech Wencel, Marcin Wieczorek, Adam Wiedemann, Wojciech Wilczyk, Jakub Winiarski, Grzegorz Wróblewski, Filip Zawada, Marek Zgaiński, Ewa Zielińska, Sławomir Żuberek
Macie swoich p... Robert Adamczak, To...
Okładka książki Galeria, nr 2 (1992) Zuzanna Czosnyka, Maria Duszka, Maja Gąsiorowska, Jan Górczyński, Piotr Jasek, Jacek Kajtoch, Andrzej Kaliszewski, Wojciech Kapuściak, Dariusz Klimczak, Herman Lipner, Dorota Lisiecka, Rena Marciniak-Kosmowska, Jan Sylwester Mielcarek, Janusz Orlikowski, Władysław Edward Piekarski, Mirosław Pisarkiewicz, Wacław Pomorski, Redakcja pisma Galeria, Barbara Rosiek, Ryszard Sidorkiewicz, Wojciech Sobecki, Jan Krzysztof Szczęsny, Krystyna Szlaga, Alina Szymczyk, Magdalena Tyżlik, Władysław Marian Witek, Euzebiusz Żegota
Galeria, nr 2 ... Zuzanna Czosnyka, M...

pomiędzy

dusza zgarbiona
pogorzelisko słów
ziemia niczyja

...

Proste a przewrotne. Fajne zabawy słowem, skrótowość myśli, celność w wyrażaniu emocji. No i do tego fantastyczne kolaże Eweliny Karpowiak. Po prostu smakowicie wydany tomik niezłych wierszy opisujących miłość od zauroczenia i euforii do niechęci i nieeleganckich epitetów.
Finałowy wiersz jest krótszy niż japońskie haiku:
"czy jest tu jakieś
tylne życie?"
Polecam, nawet tym czytelniczkom i czytelnikom, którzy do poezji podchodzą jak do jeża.

Finałowy wiersz jest krótszy niż japońskie haiku:
"czy jest tu jakieś
tylne życie?"
Polecam, nawet...

Dawno nie czytałam poezji, trochę wyszłam z wprawy w poruszaniu się po poetyckim świecie, ale ten tomik zdecydowanie połknął moje serce- przeżuł, zwrócił, żeby później na nowo przytulić. Fantastyczne studium relacji międzyludzkich ujmujące prostotą formy i przekazu. Miejscami aż się wzruszyłam, naprawdę. Warto było znów wejść w ten świat, polecam i będę wracać żeby ponownie się tak poczuć. Jestem urzeczona. Minimalistyczne, ale bardzo schludne wydanie również przypadło mi do gustu i ruszyło moje serce.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki bardzo dziękuję wydawnictwu @wydawnictwowolno .
Piotr Jasek w swoim tomiku „uważam że cię kocham” zawarł kilkadziesiąt krótkich wierszy. Tematyką utworów jest związek dwojga zakochanych. Razem z autorem wędrujemy przez różne etapy relacji, towarzyszymy bohaterom w kłótniach i romantycznych uniesieniach. Jak zwykle całość jest przepięknie wydana, w twardej oprawie, a ilustracje, a w zasadzie kolaże autorstwa Eweliny Karpowiak zachwycają, idealnie oddając klimat historii.
Według mnie Piotr Jasek ma niezwykłą umiejętność pisania o sprawach wzniosłych, a czasami trudnych, używając prostych słów i zawierając maksimum treści w minimum formy.
To książka dla każdego kto docenia piękną liryczną treść, traktującą o sprawach dobrze nam znanych i przedstawioną w przystępnej formie.

„Ale o co ci chodzi” to częste pytanie stawiane drugiemu człowiekowi, gdy go nie rozumiemy, gdy się kłócimy, gdy nie wiemy kto z nas ma większy kawałek sernika i kradniemy jeszcze trzeci. Ale! Gdy już niezgoda przemija, a nachodzi nas czułość i widzimy w drugiej osobie plusz i brokat, to wtedy niejeden/niejedna z nas pomyśli „Uważam że cię kocham”. Jak złudne, ale i piękne jest to uczucie! Piotr Jasek @poetacham (sic!) w bezpardonowy sposób obnaża paradoks myślowy osoby zakochanej, osoby w związku i osoby po rozstaniu. Robi to niezwykle oszczędnie w doborze słów, ale zarazem tak, aby oddać istotę rzeczy tak celnie jak lewy sierpowy Rocky’ego Balboa. Bardzo ważna jest tu chronologia wierszy, choć ja strzelając na oślep też czułam się zrozumiana? Panie Piotrze, skąd Pan to wie? Sporo tu przekleństw, ale przez to humoru i śmiechu przez łzy. Nie pamiętam kiedy słowo na k*** niosło ostatnio dla mnie tyle romantyzmu i sarkazmu zarazem jak u Jaska. Jest pięknie, tak samo jako piękne są grafiki, kolaże, modern art pomiędzy wierszami.

Recenzja pochodzi z mojego bloga: https://www.nextdooralice.pl/ale-o-co-ci-chodzi-zostan-w-domu/ zapraszam!

Tomik polecał Świetlicki, następnie przeczytałem pozytywną recenzję na zaufanym portalu i nie pozostawało nic innego, niż zaopatrzyć się w ten tytuł.
Ładne wydanie, nie da się przejść obojętnie wobec koloru okładki (chociaż wskazuje poniekąd na czytelniczki niż czytelników),kolaże i ilustracje Eweliny Karpowiak, świetnie współgrają z tekstem. Pierwsze kilka wierszy jednak nie nastroiło mnie optymistycznie, podskórnie wyczuwałem jakąś blagę, próbę wciśnięcia mi tandety ukrytej pod ładnym płaszczykiem, lecz z każdymi kolejnymi wersami przekonywałem się, że autor radzi sobie całkiem sprawnie, czasami nawet zaskakuje błyskotliwością. Prostota, lakoniczność, lekkość do polubienia. I mamy nawet szczątkową fabułę.
Nie podoba mi się zazwyczaj nadużywanie pewnych fraz fizjologicznych, i niekiedy zżymałem się na autora. W jednym wierszu powiało ramotą, portale społecznościowe jednak zastąpiły papierowe gazety.
A tak poza tym cała pozycja na całkiem duży plus, przyjemnie się obcowało z nią i na pewno będę jeszcze powracał do niektórych wierszy.

Daję jedno słowo - warto

Daję jedno słowo - warto

bardzo fajny tytuł, a wiersze świetnie sprawdzają się w czytaniu/ słuchaniu na żywo

Historia zawiązania, związania i rozwiązania pewnej relacji.

Lirycznie i wiarygodnie.

Czuło i oschle.

Czytelnie.

Mocno polecam.

Historia zawiązania, związania i rozwiązania pewnej relacji.

Lirycznie i wiarygodnie.

• Polska
  • Poezye
  • Przeczytane - data nieznana
  • Zjedzona poezja

Dodaj cytat z książki uważam że cię kocham