Pan Mercedes

Okładka książki Pan Mercedes
Stephen King Wydawnictwo: Albatros Cykl: Bill Hodges (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2014-06-04
Data 1. wydania:
2014-06-03
Danuta Górska
kryminał śledztwo Pan Mercedes Stephen King detektyw

Z Panem Mercedesem spotkałam się po lekturze "Znalezione nie kradzione". Czyli zaczęłam czytać trylogię od drugiego tomu, na szczęście są ze sobą luźno połączone i nie wpłynęło to na historię. Cóż, ta część jest dla mnie przewidywalna, styl pisania nie zmienił się wraz z gatunkiem w jakim autor pisze. Historia nie powala, ale czyta się całkiem nieźle.

Całkiem nieźle wyszła mu ta powieść detektywistyczna, ale to nie w tej formie jego pióro jest najlepsze ;)

Ta książka pokazuje, że Kingowi równie dobrze wychodzi z kryminałem, jaki z horrorem.

"Debiut Stephena Kinga w gatunku powieści detektywistycznej" - brzmi ciekawie. Jednak ja widzę tu drobny problem, który polega na tym, że autor nie zmienił sposobu opowiadania historii, więc otrzymujemy dokładnie to co zwykle (tylko nie ma opętanego samochodu, psa albo nawiedzonego 'smętarza').

Podobnie jak w dwóch ostatnich książkach Kinga, które czytałem ("Chirstine" i "Bastion") historia opowiadana jest dwutorowo - jednocześnie z perspektywy protagonisty i antagonisty. Więc tak naprawdę wszystko wiemy i nie mamy tutaj nutki kryminalnej. Podobnie też jak we wspomnianych powieściach postacie raczej się nie zmieniają, a zakończenie musi być przepełnione akcją. Również antagonista jest tak zły, jak to tylko możliwe - jest rasistą, zboczeńcem, szaleńcem itd.

W mojej opinii nie była to tak rewolucyjna (z perspektywy twórczości Kinga) książka, jak miałem nadzieję. Niestety była wysoce przewidywalna. Nie sądzę też, że usprawiedliwia ona rozwinięcie ją w serię - po lekturze nie czuję chęci dalszego zgłębiania tego świata czy towarzyszenia bohaterom. Czytało się ją dość dobrze, ale nie jest to powieść warta polecenia.

Podobnie jak w dwóch ostatnich książkach Kinga, które czytałem...

Pomimo że jest to powieść detektywistyczna, momentami czuć grozę.

Pomimo że jest to powieść detektywistyczna, momentami czuć grozę.

Piszę tę opinię z perspektywy osoby, która Kinga na co dzień nie czyta i nie ma dużego kontaktu z jego twórczością. Muszę przyznać, że "Pan Mercedes" to książka bardzo "amerykańska" (autor dotyka choćby tematów... niezbyt eleganckich), ale przy tym miło mnie zaskakująca.

Jest to kryminał (a właściwie powieść sensacyjna), ale dość specyficzny - od początku znamy sprawcę zbrodni, jego personalia, życie osobiste i praktycznie równolegle śledzimy akcję z perspektywy protagonistów, jak i antagonisty. Muszę przyznać jedno - nie bez powodu King cieszy się renomą pisarza umiejącego budować napięcie. Tutaj faktycznie, nawet jeśli "klimat" (zdecydowanie bardziej sensacyjny niż kryminalny) nam nie odpowiada, to aż czujemy chęć przeczytania jeszcze jednego rozdziału. I jeszcze jednego. Dobrze się to czyta, choć przyznam, że początek na to nie wskazywał.

Na delikatny minus zasłużył główny protagonista - emerytowany detektyw, który, tradycyjnie dla osób o tej roli, nie może sobie poradzić z odstawieniem od służby i mający zepsute życie rodzinne. W ogóle ta książka to taka klisza z amerykańskich powieści sensacyjnych i niczego rewolucyjnego tutaj nie uświadczycie. Mimo wszystko zabieg z tym, że wiemy dokładnie, kim jest i co planuje Główny Zły działa na korzyść napięcia, ale niemiłosiernie irytuje, gdy czytelnik widzi, że detektywi znowu zabrnęli w ślepą uliczkę.

Podsumowując, czyta się to dobrze (szczególnie drugą część), ale ideał to nie jest. Zapewne fani Kinga znajdą tutaj wiele elementów wspólnych dla twórczości tego pisarza, natomiast ja oceniam to, co jest, a jest to dość standardowa, choć dobrze napisana książka kryminalno-sensacyjna. Po następne części raczej nie sięgnę, aczkolwiek miło, że nie ma tutaj poważnego cliffhangera.

Debiut Kinga w powieści detektywistycznej uważam za bardzo udany. Jest tak jak powinno być w tym gatunku. Jak to u Kinga, jest nad czym pomyśleć i jest co przeżyć. Polecam!!

Cóż to była za przygoda...
Świetna historia, postacie genialne i to każda jedna, która się tu pojawia.

Co zrobić kiedy świr nie daje Ci spokoju a jesteś Det. Em.? Spróbować go oczywiście złapać.
Hodges, najlepszy w swoim fachu, nie ma łatwego życia a demon z przeszłości zaczyna na nowo go prześladować. Co się wtedy dzieje? Mistrz oczywiście wraca do akcji.
Demon z przeszłości miał jeszcze trudniejsze życie, kolejny piękny pokaz tego jak otoczenie wpływa na nasz rozwój. Traumy, niezdrowa miłość zostały i wpłynęły na życie niewinnych osób. Tylko czyja to wina... Rodziców? Świata? Obcych ludzi? Losu? Słabej psychiki? A może wszystkiego na raz?
Cóż, zemsta potrafi być słodka, tylko trzeba uważać, żeby nie przesłodzić. Jedni stracili a niektórzy zyskali.

King zrobił kawał dobrej roboty. Fabuła, życie bohaterów, zwroty akcji, łapanie złego gościa, wplątane Kingowe atrakcje pomiędzy... Wszystko jak trzeba a nawet lepiej. Zero nudy, zero dłużyzny.
Polecam!!!

Cóż to była za przygoda...
Świetna historia, postacie genialne i to każda jedna, która się tu pojawia.

Demon z...

Cudowna...po prostu.
Ma wszytsko...fajny klimat, ciekawą historię i dobrze zbudowane postacie......a Holly choć pojawia się w połowie książki zmienia wszytsko....skrada show...i jest urocza...polubiłam ją.
Książka jest wciagająca i trzymająca w napięciu.
King to prawdziwy mistrz kryminałów.
Oby więcej takich.....

Cudowna...po prostu.
Książka jest wciagająca i trzymająca w napięciu.
King to prawdziwy mistrz kryminałów.
Oby więcej takich.....

Najsłabsza z tych książek Kinga, które czytałem. Historia nie była zbyt wciągająca. Może dlatego, że od początku znaliśmy mordercę, więc nie było na co czekać. Żadnego elementu zaskoczenia. Monotonnie brnąłem do końca. Bez większego zainteresowania, bo oczywiste było, że dobry glina musi wygrać. Główny bohater też jakoś nie wzbudzał sympatii. Aż nie chce mi się sięgać po kolejną część.