rozwiń zwiń

Sztuczna inteligencja pozwoli korespondować z nieżyjącymi pisarzami?

LubimyCzytać LubimyCzytać
09.07.2020

Sztuczna inteligencja może pomóc w uzyskaniu odpowiedzi od nieżyjących już pisarzy oraz ludzi nauki, a nawet fikcyjnych postaci. Tak utrzymuje Andrew Mayne, który skonstruował skrypt, dzięki któremu można wysłać list m.in. do Jane Austen, H.G. Wellsa i Isaaca Asimova, a także uzyskać od nich odpowiedzi. Co mówią na temat swoich inspiracji, współczesnych mediów społecznościowych i self publishingu?

Sztuczna inteligencja pozwoli korespondować z nieżyjącymi pisarzami?

Od magika do twórcy cyfrowych skryptów

Andrew Mayne jest magikiem, filmowcem i iluzjonistą, który miał okazję pracować z Davidem Copperfieldem i Davidem Blainem. Zajmuje się także pisaniem – jest autorem takich powieści, jak „Naturalista”, „Powiększenie” i „Black Fall”. Za tę ostatnią był nominowany do Nagrody im. Edgara Allana Poego. 

Od niedawna Andrew Mayne jest również twórcą systemu sztucznej inteligencji AI|Writer, pozwalającego prowadzić korespondencję z nieżyjącymi już osobami – na przykład ze znanymi pisarzami.

AI|Writer to eksperyment wykorzystujący technologię sztucznej inteligencji do stworzenia symulacji rozmów ze znanymi osobistościami, zarówno prawdziwymi, jak i fikcyjnymi. Mayne opracował na bazie generatora OpenAI skrypt, dzięki któremu można prowadzić korespondencję z wybraną osobą. Program czerpie swoją wiedzę ze zgromadzonej bazy informacji dotyczących danych i wypowiedzi znanych osób. Analizuje ich sposób wypowiedzi i styl językowy, aby wygenerować odpowiedzi jak najbliższe zdaniom, które mogliby wypowiedzieć.

E-mail od Jane Austen 

Cyfrowe osobistości potrafią opowiadać o swojej pracy, wyjaśniać teorie naukowe, a także wypowiadać swoje opinie. Maria Skłodowska-Curie z chęcią objaśni historię odkrycia radioaktywności, a Alfred Hitchcock dokona porównania filmu „Interstellar” Christophera Nolana z kubrickowskim dziełem „2001: Odyseja kosmiczna”. Dzięki udostępnionej przez Andrew Mayne'a korespondencji można przekonać się, co Mary Shelley sądzi o stworzonym przez nią Frankensteinie i jak Jane Austen widziałaby aktywność w social mediach swoich literackich bohaterów (jak pisze, Emma powinna promować na Facebooku swoją wydaną w self-publishingu książkę). Z kolei Isaac Asimov chętnie odpowiada na pytanie o to, czy stworzona przez niego koncepcja psychohistorii stanie się kiedyś prawdziwą nauką. Na e-maile odpowiadać mogą nie tylko bohaterowie historyczni, ale także fikcyjni – przykładowo Bruce Wayne (znany szerzej jako Batman) zapytany o podpisanie petycji w sprawie udowodnienia niewinności Jokera uprzejmie, lecz stanowczo odpowie przecząco. 

Jak podkreśla Andrew Mayne, stworzony przez niego generator to tylko eksperyment, którego celem jest dostarczenie rozrywki. Nie należy uważać go ani za wiarygodne źródło, ani za dokładne odzwierciedlenie rzeczywistych poglądów i opinii sławnych osobistości.

Chociaż AI|Writer to zamknięty projekt, Andrew Mayne zamierza udostępnić swój program szerszemu gronu odbiorców. Aby znaleźć się w tej grupie, należy dopisać swój adres e-mail na listę oczekujących na stronie internetowej aiwriter.app.

Gdybyście mieli taką możliwość, to z którymi nieżyjącymi pisarzami chcielibyście korespondować? O co sami zapytalibyście Jane Austin, Mary Shelley lub Isaaca Asimova? 

[aj]


komentarze [15]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
lrotter 13.07.2020 08:32
Czytelnik

Bardzo interesująco ta koncepcja została przedstawione w Hyperionie Dana Simmonsa. Polecam zainteresowanym tym tematem :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
12.07.2020 15:21
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Konrad 11.07.2020 12:16
Czytelnik

Nie pozwoli, ponieważ będzie to maszyna a nie nie-żyjący pisarz. Nawet jeśli byłby to twór doskonale podobny do oryginału człowieka to będzie to byt taki sam, ale nie ten sam.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Arszu 10.07.2020 22:19
Czytelnik

Zapytałbym, jakie mają zdanie na temat Bitcoina, czy stworzyliby własny personalny token, i jak nazwaliby literacką kryptowalutę, która kiedyś zapewne powstanie. ( I dlaczego jej jeszcze nie ma?).

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
asymon 10.07.2020 15:08
Bibliotekarz

The future is now, old man!

Lem tego nie przewidział, jego filozofowie na taśmach, z którymi Tichy pokłócił się w drodze na Encję, to miała być pieśń odległej przyszłości...

Wizja lokalna

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Wizja lokalna
Adam Korbel 10.07.2020 14:49
Czytelnik

Totalna głupota. Już nie wiedzą co wymyślić i robią durne programy, a jeszcze durniejsi ludzie dają się na to nabrać.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Rafał Brzask 10.07.2020 13:43
Czytelnik

Tytuł artykułu to przepis na to, jak nie tytułować artykułów. Cytując: "
Sztuczna inteligencja pozwoli korespondować z nieżyjącymi pisarzami?" – czy faktycznie tekst traktuje o korespondencji z nieżywymi pisarzami (JAK?!), czy też może wyłącznie ich – w dodatku nieukończonymi – symulatorami. Różnica jest zasadnicza! Równie dobrze, na innym portalu ktoś mógłby opublikować...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
_Magnolia_ 10.07.2020 10:38
Czytelniczka

Czego to ludzie nie wymyślą i do czego nie dochodzą, żeby tylko i wyłącznie zbić na czymś kasę. To jest jedna strona, ale druga strona też nie jest lepsza: ilu ludzi niemyślących na to się łapie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Airain 09.07.2020 22:23
Czytelniczka

Nie widzę sensu w czymś, co zasadza się na zasadniczej pomyłce, czyli utożsamieniu żywego autora(rki) jako osoby z jego/jej pisanym dziedzictwem i wspomnieniami o nim/niej.
Pobawić się można, ale po co?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Marek Malman 09.07.2020 19:04
Autor

Sztuczna inteligencja tak bardzo potrzebna tym, którzy nie maja własnej.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post