Przysięga Gertrudy. Opowieść o miłości i dobroci w czasie wojny i Zagłady

Okładka książki Przysięga Gertrudy. Opowieść o miłości i dobroci w czasie wojny i Zagłady Ram Oren
Ram Oren Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN historia
historia
Wydawnictwo Naukowe PWN
2015-07-14
2015-07-14

Okładka książki Sylvia. Agentka Mossadu Moti Kfir, Ram Oren
Sylvia. Agentk... Moti Kfir, Ram Oren...

Wojenna przysięga

Konto usunięte
Konto usunięte

Przepiękna opowieść o sile miłości i poświęceniu. Trudno dostępna książka ale warta każdych pieniędzy żeby mieć ją na swojej półce.

Niezwykła oparta na faktach opowieść o dzielnej nauczycielce, która zatrudniła się jako niania żydowskiego chłopca. Gdy podczas wojennej ucieczki umiera jego matka, niania przyrzeka jej, że zaopiekuje się Michałem i po wojnie zawiezie go do Palestyny. Staje się dla niego prawdziwą matką i , pokonawszy wiele przeszkód, spełnia obietnicę daną umierającej. To nie fikcja literacka, lecz prawdziwa historia udokumentowana fotografiami bohaterów.

Piękna książka o sile miłości i poświęceniu w czasach tak okrutnych i nieludzkich. Polecam!

Historia rodziny na tle wojny i okresu powojennego, obraz dziwnych przypadków i zrządzeń losu, opowieść o poświęceniu i oddaniu człowiekowi bez względu na wszystko.

Przyznaję, ta ocena jest mocno na wyrost, ale nie mogę podzielić jej na elementy, dlatego musiała być wysoka. W tej powieści najważniejsza jest historia! I to ona trzyma nas w szachu, bo dzięki niej odwracamy kolejne kartki, żeby się dowiedzieć, czy im się uda. A wszystko zaczyna się w 1936 roku, kiedy na świat przychodzi Michał Stołowicki, a do jego domu trafia poszukująca pracy, zdesperowana Gertruda. Kiedy nasi bohaterowie się poznają, jeszcze nikt nie spodziewa się tego, co my dzisiaj już wiemy, że się wydarzyło. Dość powiedzieć, że Stołowiccy byli Żydami, i to bogatymi. Bardzo bogatymi. A Gertruda natomiast gorliwą katoliczką – przynajmniej na początku jej drogi.
Resztę znamy – 1939 i jego skutki po 1945, tułaczki, głód, obozy. Stołowiccy podzielili los milionów ludzi, ponieważ mimo ogromnych pieniędzy, jakimi dysponowali, ich pochodzenie zamykało im drogę absolutnie wszędzie. A razem z nimi Gertruda. Z niani stała się zastępczą matką Michała, a ostatecznie zastąpiła mu matkę na całe życie.

Wiemy, że ludzkich historii, takich jak ta, było w tym czasie naprawdę dużo, ponieważ po wybuchu wojny niezwykłe doświadczenia stały się zwykłym życiem. Tutaj to świetnie widać w codziennych decyzjach i wyborach bohaterów. W tej powieści czujemy to, jak bardzo bohaterowie nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji, aż nagle robi się za późno. Widzimy – z naszego punktu widzenia – heroiczne postawy walki o przetrwanie swoje i najbliższych. Tutaj jednak chwyta nas za serce również to, że Gertruda mogła swoje życie przeżyć dużo spokojniej, nie angażować się w los Stołowickich, ale raz podjęta decyzja w tym kierunku pociągała za sobą kolejne, coraz bardziej ryzykowne. A do tego złożona przysięga determinowała jej działania do jej ostatniego dnia, mimo że po zakończeniu wojny wcale nie było łatwiej. Ale myślę sobie, że siłą tej książki jest też nagroda, jaką Gertruda otrzymała za swoje poświęcenie. Tytuł Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Ale chyba przede wszystkim rodzinę, której nie było jej dane założyć samodzielnie.
Przy okazji to jedna z niewielu książek, w której opowiedziane są wydarzenia lat .40 krótko po wojnie i momentu poszukiwania dla siebie miejsca w nowym świecie. Niby odrodzonym, ale wcale nie uleczonym z antysemityzmu, dyskryminacji i podziałów.

Niestety ta książka jest źle napisana. Słusznie czytelnicy zwracają uwagę na styl szkolnego wypracowania i brak literackości, którą nota bene autor deklaruje we wstępie. I gdyby historia nie broniła się sama, to pewnie odłożyłabym ją po kilku stronach. Cała narracja jest bardzo nierówna. Miejscami sztuczna, ponieważ autor próbuje maskować patos prostotą, a bez warsztatu jest to trudne. Mimo to ja ją polecam! Wśród różnych propozycji książkowych krążących wokół tego tematu, ta jest naprawdę warta uwagi i rzeczywiście zasługuje, żeby poświęcić jej czas.

Literatura faktu mistrzowsko napisana a doskonale przeczytana(audiobook).
Podobał mi się konkret bez zbędnych słów a zarazem subtelność i piękność. Świeżość i inność przy kolejnej dawce Historii przez duże H. Gorąco polecam.

Literatura faktu mistrzowsko napisana a doskonale przeczytana(audiobook).

U mnie to kolejna pozycja traktująca o historii II Wojny Światowej. Patrząc przez szerokie spektrum przeczytanej przeze mnie literatury tego typu, jest to pozycja zdecydowanie niedoceniana. Kupiłam ją przypadkowo w outlecie w Krakowie za 9 zł. To 9 zł dało mi wiele przemyśleń, nieznanych wcześniej faktów i stanów bliskich łez.

Ram Oren - nieznany w Polsce autor przedstawia tragiczną historię z happy endem, nie tylko historię Gertrudy ale również Karla Rinka - unikalnej postaci - SS-mana, męża i ojca Żydówki.

Ogólnie czytało mi się ją szybko i z zaciekawieniem. Jedynie rozdział o podróży statkiem spowolnił czytanie.

Uważam, że warto sięgnąć po tą pozycję i przyczynić się do jej zasłużonego rozgłosu.

Ram Oren - nieznany w Polsce autor...

Poruszająca i na dodatek prawdziwa historia o miłości matki, która nie była matką i syna, który nie był prawdziwym synem. Dzieli ich wszystko: pochodzenie: ona Polka, on żyd; ona jest skromna, on pochodzi z bogatej rodziny.
Ona jest jego opiekunką, on wychuchanym jedynakiem.
Pewnego dnia wszystko się zmienia, a ich losy splatają sie już na całe życie.
Staną sie nierozłączni.

Ona jest jego opiekunką, on wychuchanym jedynakiem.
Pewnego dnia wszystko się zmienia, a ich losy splatają sie już na całe życie.
Staną sie nierozłączni.

Książka REWELACJA! Jestem zachwycona historią niesamowicie odpowiedzialnej, mądrej i wspaniałej Gertrudy. Kobieta która poświęciła całe swoje życie żydowskiemu chłopcu Michałowi. Dotrzymała obietnicy danej prawdziwej mamie Michała, że będzie z nim na zawsze. Jego druga mama. Historia oparta na faktach. Czytana jednym tchem. Oby takich ludzi było jak więcej na świecie.
Książka zostaje ze mną na półce.
Polecam każdemu!

Podtytuł polskiego wydania - inny niż Przysięgi Gertrudy w wersji angielskiej, która była podstawą polskiego tłumaczenia - brzmi: Opowieść o miłości i dobroci w czasie wojny i Zagłady.

Książka niezwykła z kilku względów. Opowiada o miłości Polki do żydowskiego dziecka, którego przed wojną była niańką, i któremu po śmierci rodziców stała się matką. Gertruda przeżyła wraz z Michałem straszne czasy, najpierw w Wilnie, potem, już po wyzwoleniu, usiłując dostać się z nim do Palestyny. Wierna przysiędze złożonej na łożu śmierci biologicznej matce chłopca, nie opuściła go aż do swej śmierci, tak jak przyrzekła - w Izraelu, który musiał ją przyjąć, mimo że była katoliczką. Bo tego chciał Michał.

Michał i Gertruda przeżyli okupację, bo ona była silna, nie poddawała się, a nawet pomagała ludziom z wileńskiego getta. Mieli szczęście, także dlatego, że trafili na dobrych ludzi, polskiego księdza i ... niemieckiego esesmana. Karlowi Rinkowi własnej ukochanej żony, Żydówki, nie udało się ocalić, córkę w ostatnim momencie wysłał z Berlina do Palestyny. Wcześniej do nazistów przyłączył się z przekonania, wierzył w Hitlera. Kiedy wyrwał z rąk swoich podwładnych esesmanów Michała i Gertrudę, potem, w Kownie, gdy pomagał innym Żydom, nie był jakimś wallenrodem w SS. Działał w odruchu miłości i dobroci.

Książka Orena Rama jest niezwykła przede wszystkim dlatego, że nie ma w niej ani jednej wymyślonej sceny, ani jednej fikcyjnej postaci. Gertruda Bablińska ma swoje drzewko w Yad Vashem. Karl Rink nie zdążył co prawda odwiedzić córkę w Izraelu, ale dano wiarę świadectwu Gertrudy i innych, że był przyzwoitym czlowiekiem. Michał Stołowicki, obecnie w Izraelu znany jako Michael Stolowitzky, jest przyjacielem autora. Można się zżymać, że popularnemu izraelskiemu pisarzowi nie całkiem udało się trafić z formą w tej opowieści o dobrych ludziach, że jej atmosfera i język są przesłodzone, niczym w bajkach opowiadanych dzieciom na dobranoc. Tak sobie myślę jednak, że jej prawdziwym autorem w dużym stopniu jest sam Michał, tak pewnie chciałby, abyśmy historię jego dzieciństwa w czasach zagłady zapamiętali. Dlatego, jeśli o mnie chodzi, ładunku emocjonalnego tej prawdziwej historii owa "niedoskonałość" formy przekazu nie jest w stanie osłabić.

Ponadto, moja znajomość co najmniej dwóch jeszcze obszarów, składających się na panoramę tamtych okrutnych czasów, była dotychczas powierzchowna. Niewiele bowiem wiedziałam o wileńskim getcie, o zdławionym tam w zarodku powstaniu. Z kolei o tym, że Brytyjczycy nie dopuszczali do ziemi Izraela transportów z uchodźcami, tymi którym udalo się przeżyć Holokaust, co nieco wiedziałam. Ale zupełnie co innego zobaczyć to od środka, od strony pasażerów brudnego, zatłoczonego statku, na który siłą wdzierają się brytyjscy komandosi, na którym ludzie najpierw umierają z głodu, potem giną od kul, i który zawracany jest z portu w Hajfie. To także były doświadczenia Michała i Gertrudy.

Kolejna bardzo dobrze opowiedziana historia z czasów wojny . Historia pokazująca jak wiele w naszym życiu zależy od innych ludzi , zwłaszcza w czasach i sytuacjach ekstremalnych . A to jak ci inni ludzie się zachowają wobec nas zależy od ich życiowych historii . Bo czyż esesman Karl Rink pomógł by Gertrudzie w gardłowej sytuacji , gdyby jego koledzy nie zamordowali mu żony Żydówki ? Czy sama Gertruda szukała by szczęścia w Warszawie trafiając do domu rodziny Stołowickich , gdyby jej narzeczony nie uciekł od ślubu z nią ? Oczywiście pewnie nie czas teraz nad tym się zastanawiać . Ale ja się zastanawiam zawsze nad tym jak wiele w naszym życiu zależy od przypadku i od innych ludzi . Gertruda kochała Michała prawdziwą miłością , jak by to był jej własny syn . A miłość zawsze jest ponad wszystko , ponad podziałami rasowymi , religijnymi i wszystkimi innymi . Książkę polecam , bo czyta się szybko i dobrze . A historie z tamtych lat zawsze wywołują we mnie refleksje tego rodzaju , iż zaczynam doceniać bardziej niż zwykle to , że nie musiałam żyć w tamtych strasznych czasach .

• Audiobooki
  • Z wojną w tle