Świat w mroku. Pamiętnik ojca dziewczynki w zielonym sweterku

Ignacy Chiger Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Naukowe PWN
biografia, autobiografia, pamiętnik
2011-09-23

Dużo lepsza i pod względem historycznym wartościowsza, bo poparta nie tylko faktami, ale również nazwiskami i chronologicznie ułożonymi wydarzeniami, oraz szczegółowymi opisami ich wpływu na życie rodziny, niż książka córki "Dziewczynka w zielonym sweterku". Wiele faktów opisanych w książce Krystyny Chiger, omówionych jest także tutaj, chociaż "Świat w mroku" to...

Swoje wspomnienia z przetrwania piekła podzielił Ignacy Chiger na etapy. Pierwszy to sowiecka okupacja Lwowa, która, aczkolwiek przykra i obfitująca w straszne wydarzenia, okazała się zaledwie przedsionkiem niewyobrażalnej żydowskiej drogi przez mękę pod rządami Niemców. W mieście mieszkało sto pięćdziesiąt tysięcy Żydów, mniej jedynie niż w Warszawie i Łodzi. Gettem...

Rzetelnie, przez naocznego świadka i uczestnika wydarzeń opisany czas wojny we Lwowie. Najpierw chaos po wkroczeniu Armii Czerwonej, potem potworności okupacji niemieckiej, aż do wyzwolenia, które zresztą też nie okazało się sielanką. Warto przeczytać.

Pamiętnik mocno podparty historycznymi faktami.

Przeczytałam również "Dziewczynkę w zielonym sweterku" Krysi Chiger, córki Ignacego i to całkiem przyjemne, czytać relację tych samych wydarzeń widzianych najpierw oczami dziecka, później dorosłego mężczyzny, bo w takiej kolejności czytałam. Książka bardzo ciekawa i przyjazna dla czytelnika. Zdecydowanie polecam.

Rodzicielstwo to rola piękna i trudna.To czas bezwarunkowej miłości do dziecka,w którym stajemy się uczniami i nauczycielami. Jesteśmy uczniami,bo już do końca życia będziemy pobierać lekcje jaką da nam własne dziecko.Lekcje pokory,bezwarunkowej miłości,a przede wszystkim tej niezachwianej ufności jaką obdarza rodzica dziecko oraz tego,że każdy dzień to wielka radość z...

Bardzo wzruszająca i wstrząsająca. Życie niewyobrażalne w dzisiejszych czasach.

2004

Na półkach: , , , , , ,

Historia rodziny Chigerów opisana z perspektywy ojca Dziewczynki w zielonym sweterku nie zrobiła na mnie tak wielkiego wrażenia, jak wspomnienia Krystyny Chiger. O nie.
Największe wrażenie zrobił na mnie sposób przedstawienia przez autora wszystkich tych wydarzeń.
Wow.
Już na wstępie Ignacy Chiger zapowiada, że nie miał żadnego zacięcia literackiego, nie chciał nawet...

Książka o historii Żydów walczących w kanałach Lwowa o własne życie.
Dobrze zdana relacja, wzruszająca i jednocześnie dająca nadzieję na człowieczeństwo, które nie wymarło w człowieku nawet w tak ciężkich warunkach jak wojny i prześladowania.

po przeczytaniu "Dziewczynki w zielonym sweterku" czekałam na "Świat w mroku", ciekawa punktu widzenia jej ojca - osoby bardziej świadomej, lepiej pamiętającej to wszystko. ale po kupieniu i przeczytaniu kilkudziesięciu stron zostawiłam tę książkę na prawie rok. ciężko mi stwierdzić, czemu. ;)

"Świat w mroku" to świetne uzupełnienie losów właścicielki zielonego sweterka -...

Dyskusje

• 2014
  • 2012
  • II wojna światowa
  • 2017
  • Chcę w prezencie

Ignacy Chiger Świat w mroku. Pamiętnik ojca dziewczynki w zielonym sweterku Zobacz więcej