The Strange Death of Europe: Immigration, Identity, Islam

Okładka książki The Strange Death of Europe: Immigration, Identity, Islam Douglas Murray
Okładka książki The Strange Death of Europe: Immigration, Identity, Islam
Douglas Murray Wydawnictwo: Bloomsbury Publishing reportaż
reportaż
Bloomsbury Publishing
2017-05-04
2017-05-04

Nie da się nie zauważyć, że Europa zmienia się. Spadająca stopa urodzeń, masowania (nie)kontrolowana imigracja, pielęgnowanie braku zaufania do siebie i nienawiść do swoich korzeni i wartości prowadzą Europę ku samozagładzie. Niestety elity starają się tego nie zauważać a tych, którzy pragną ratować kontynent przed upadkiem odżegnują od czci i wiary.
Europa nie jest w najlepszej kondycji. Już do wielu lat targają nią kolejne problemy i kryzysy. Nie da się przewidzieć jak nasz kontynent będzie wyglądał za kilkadziesiąt lat. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele… Autor niniejszej książki skupił się przede wszystkim na dwóch aspektach-niekontrolowanej imigracji spoza Europy oraz podejścia społeczeństw do tego, kim są i ich przeszłości. I chociaż nie mogę zgodzić się ze wszystkimi wnioskami autora książki Przedziwna śmierć Europy to generalnie pozwala przemyśleć kilka ważnych kwestii. Ponadto można dzięki niej zastanowić się nad kondycją i ignorancją ,,elit’’ szczególnie tych politycznych i ich podejścia do europejskiej tożsamości. Niniejsza lektura uświadomiła mi, że wielu Europejczyków z premedytacją odcina się od swoich korzeni. Oprócz tego nie raz autor wytyka krótkowzroczność mieszkańców Europy i demaskuje kłamstwa, jakimi jesteśmy karmieni praktycznie codziennie.
Przedziwna śmierć Europy to książka ważna i aktualna. Co prawda autor pominął raczej Europę Wschodnią, ale myślę, że niektóre wątki, z jakimi się tutaj zetkniemy dotyczą również tej części Europy. Szczerze ją polecam. Jestem świadoma, że znajdą osoby, które negatywnie odniosą się do tej lektury, ale w moim przekonaniu powinnyśmy się z nią zapoznać.

Europa nie jest w...

Lektura trudna, bolesna, ale bardzo ważna. Powinna być omawiana w szkołach.

Lektura trudna, bolesna, ale bardzo ważna. Powinna być omawiana w szkołach.

Na półkach: , , , , , ,

Raczej o Europie Zachodniej, nie Wschodniej, ale to nie mniej ważny temat.
Dodatkowa gwiazdka za odwagę w publikowaniu książek w tym temacie - jak wiemy, każdy kto nie popiera masowej migracji od razu staje się: rasistą, faszystą, odsądzany jest od czci i wiary, itepe.

Raczej o Europie Zachodniej, nie Wschodniej, ale to nie mniej ważny temat.

Do pewnego momentu byłam skłonna polecać tę książkę. Ciężko jednak polecić rodakowi książkę o Europie, w której nasz kraj praktycznie nie istnieje. Autor celowo pomija obecność Polski w kontekście imigracji (czy też sprzeciwu naszego kraju wobec niej),obalenia komunizmu, czy nawet II WŚ... Szkoda.

Podsumowanie kluczowych wydarzeń z ostatnich lat, także przez pryzmat trochę dalszej historii XX wieku. Patrząc na te fakty jednostkowo jest to w większości wiedza znana powszechnie, nie o to jednak chodzi, lecz sam fakt uporządkowania, wpisania tego wszystkiego w sensowną (lub w zasadzie bezsensowną, dla nas biednych, białych europejczyków) narrację. Książka ta ma przede wszystkim sens jako sole trzeźwiące dla zgnuśniałej europy, której dziwnie pojmowany altruizm doprowadzi do demograficznej klęski.

Autor rozprawia się z argumentami za migracją (kwestia gospodarczego zysku, kwestia demografii, kwestia ubogacenia). Już na tym etapie polemizowałbym z kilkoma kwestiami, ale zasadniczo zgadzam się z myślami autora przez większą część książki. Ukazuje on zręcznie mechanizm świata politycznego, który nie pozwala mu na przyznanie się do błędu i działa jako prewencyjna cenzura w czasach najmniejszej skali rasizmu w dziejach, podczas gdy "nowy element" sam ma cechy tego, co przypisuje się przeciętnemu białemu europejczykowi. Reguła konsekwencji polityków, która się wykształciła jest absolutnie absurdalna i doprowadza do wzrostu przestępczości, po prostu. Tak jak nie dziwi mnie niechęć brytyjczyków do polaków zwiększających przestępczość, tak i nie mam problemu z przyznaniem, że rzekomi "uchodźcy" nie doprowadzają do zamachów i problemów.

Osobną kwestią są rozważania z końcowej części "Przedziwnej Śmierci Europy", która skupia się na problemach tożsamościowych starego kontynentu. Zasadniczo zgadzam się z prochrześcijańskim podejściem Murraya, nawet jako ateista, ale naiwnością jest sądzić, że zwrócenie ku skrajnie moralnie dobrej (w tej kwestii przynajmniej) wierze nie sprawi, że ludzie nie będą jeszcze mocniej pomagać przybyszom. Autor traktuje swoją religię (tak, nie uważam go w tej kwestii za obiektywne) jako wygodne narzędzie budujące społeczną tożsamość, ale nie skupia się na samej treści religii. Naiwnym jest także zakładać, że potrzebny jest zwrot ku religii, by mieć odwagę na wyrwanie z marazmu i sprzeciwić się napływowi przybyszów. Do najzwyklejszego rozsądku nie potrzeba tak nagłego zwrotu. Racjonalizm i zbudowane we współczesnej europie wartości byłyby dobrym substytutem skostniałej religii i jej irracjonalnego często przedłużenia w postaci aparatu kościelnego. Kwestią jest tylko odwaga, by bronić swoich wartości i umiejętność dostrzegania konsekwencji swoich czynów. Chrześcijaństwo tu, mimo wszystko, nie pomoże.

Wartościowa społecznie lektura i - szczęśliwie - nie dehumanizująca uchodźców. Cieszy, że rozprawia się tak zręcznie z hipokryzją zachodnioeuropejskich elit, nawet jeśli w niczym nam to już nie pomoże.

Wdałbym się w polemikę z wieloma aspektami, ale musiałbym wejść w takie szczegóły, że nie widzę ku temu sensu. Dlatego, ogólnie: polecam.

Po przeczytaniu tej książki, pierwszą myślą jaka mi się nasunęła to "Kompleks Kasandry" Niestety. Smutne, ale prawdziwe...

O forsę z drukarki tutaj chodzi, a nie o miłosierdzie.

O forsę z drukarki tutaj chodzi, a nie o miłosierdzie.

Książka dobrze, bez rasizmu i ksenofobii, tłumaczy, dlaczego ważne jest, by Europa pozostała Europą, a Europejczycy Europejczykami.

Książka super, ale nie wiem, czy polecać (i komu, jeśli już).

Autor dokonuje analizy tego, jak to zabiliśmy Europę rękami wielkich, a tak właściwie ostatecznie naszymi, gdyż to my właśnie daliśmy ciche przyzwolenie na multi kulti bez ograniczeń i utratę własnej tożsamości. Włosy stają dębem ze strachu podczas czytania. A na usta ciśnie się pytanie: Quo vadis Domine? Jeśli nie potrafisz ocalić własnej ziemi, jak chcesz ocalić czyjąś? I czy właściwa jest ta walka o wolność innych, jeśli ograniczasz wolność własnych dzieci?

Może mój odbiór nie jest właściwy, może coś zgubiłam, ale niestety, moja subiektywna konkluzja jest gorzka. Jeśli nie zadbasz o swój ogródek i będziesz chciał na siłę do niego zapraszać wszystkich, to już nigdy nie będzie Twój ogródek.

Jak to mówi stare przysłowie pszczół, to se ne wrati, pozamiatane. Cykl przemian ruszył i się nie zatrzyma, a może właśnie to nas ocali. Ale na chwilę obecną troszkę mnie to wystraszyło.

Dla fanów horrorów realistycznych jak znalazł :-)

Książka super, ale nie wiem, czy polecać (i komu, jeśli już).

Symptomy rzeczonej śmierci przedstawione z chirurgiczną precyzją. Książkę powinni przeczytać wszyscy, którzy dostrzegają wartość i potrzebę zachowania cywilizacji zachodu.

• Literatura faktu

Douglas Murray Przedziwna śmierć Europy Zobacz więcej
Douglas Murray The Strange Death of Europe: Immigration, Identity, Islam Zobacz więcej