Podróż Parvany

2017-03-01
2017-03-01
2023-02-02
Grażyna Chamielec

Kolejna część małej Parvany i kolejne przygody łapiące za serce.
Dziewczynka wyrusza z ojcem w poszukiwaniu swojej rodziny. Niestety w pewnym momencie zostaje zdana sama na siebie. Poznaje tych dobrych i tych złych ludzi na swej drodze. To piękne jak mały człowieczek potrafi mieć w sobie zawzięcia, dobra, miłości i wiary. I niesamowite ile potrafi znieść i przetrwać, a przy tym się nie poddać i zatroszczyć o innych. Bo tym razem w podróży będzie towarzyszyć jej trójka równie walecznych i skrzywdzonych wojną małych towarzyszy. Czy uda jej się w końcu przytulić do mamy? Przekonajcie się, książka ma tylko 160 stron, a wielkie przesłanie.

Kolejna część małej Parvany i kolejne przygody łapiące za serce.

Od kiedy przeczytałam pierwszą część trylogii o przygodach Parvany minął rok. I myślę, że to dobrze, bo jak łatwo wywnioskować byłam wtedy o rok młodsza, a że jestem dziewczyną w wieku dorastania, to przez taki jeden rok może się bardzo zmienić moje postrzeganie świata. Chodzi mi po prostu o to, że pierwszy tom mnie wtedy zwyczajnie znudził. Mając te trochę ponad 12 lat nie do końca umiałam z tej książki wydobyć, to co było najważniejsze. Uważałam wtedy, że Parvana zwyczajnie nie ma osobowości. I chociaż wciąż w jakimś stopniu to podtrzymuję, rozumiem, że nie to, było zamysłem tej książki. Parvana, trochę młodsza ode mnie dziewczynka, przez to wszystko, musiała bardzo szybko dorosnąć, ale nie do końca jej to wychodzi. Co oczywiście w zupełności rozumiem. W końcu nie skończyła nawet podstawówki. A to jest po prostu straszne!!! Szczerze, sama nie do końca wiem, czemu moja ocena tej książki jest aż tak wysoka. Znaczy może inaczej, wiem, ale nie potrafię tego wytłumaczyć. Po prostu uważam, że jest to książka warta przeczytania.

Ta książka to druga część trylogii "Żywiciel". Oczarowała mnie ona mniej niż pierwsza część, bo odniosłam wrażenie, że miejscami była za mało realistyczna. Wraz z główną bohaterką przemierzamy drogę z Kabulu w bliżej nieokreślonym kierunku i poszukujemy jej zaginionej rodziny. "Podróż Parvany" to typowa opowieść drogi. Spotykamy różnych ludzi, walczymy o wodę i jedzenie, zdzieramy buty, rozważamy w swojej głowie różne opcje i rozwiązania. Parvana ma niezwykłe szczęście, ale także siłę i chęć walki. Ma cel, do którego uparcie zmierza.

"Podróż Parvany" o książka o poświęceniu, harcie ducha, ale także przyjaźni. Myślę, że jest to wartościowa pozycja dla młodszych czytelników.

"Podróż Parvany" jest drugą częścią z cyklu "Żywicel". Opowiada ona dalsze losy głównej bohaterki.

Po tym jak ojciec Parvany został wypuszczony z więzienia, ruszają we dwójkę by odnaleźć resztę rodziny: matkę, dwie siostry i brata. Niestety pobyt w więzieniu bardzo osłabił mężczyznę a podróż jest niesamowicie męcząca. Parvana , wciąż z obciętymi włosami i w przebraniu chłopca, pomaga ojcu jak może. Niestety trudy podróży okazują się dla niego zbyt ciężkie i po śmierci ojca Parvana zostaje zdana na łaskę obcych ludzi. Musi uciekać od nich by chronić swe życie, ponieważ za przebieranie się za chłopca może jej grozić nawet śmierć. Swoją podróż przez ogarnięty wojną Afganistan kontynuuje sama. Jednak nie tak łatwo samotnemu dziecku zdobyć pożywienie czy choćby wodę do picia.

Czy uda się Parvanie znaleźć sojuszników ? Czy odnajdzie pozostałych członków rodziny?

Druga część "Żywiciela" jest jeszcze mocniejsza w wyrazie niż pierwsza. Pokazuje okrucieństwa wojny, wszędzie panujący głód i strach. Dzięki temu, że książka jest adresowana również do młodszego czytelnika, nie jest to zrobione w zbyt brutalny sposób jednak sam problem zostaje doskonale oddany.

Tą część, podobnie jak pierwszą z serii, również polecił mi syn i po raz kolejny nie zawiodłam się na jego rekomendacji. Dlatego też polecam ją Wam zarówno w swoim jak i syna imieniu :D

Dajemy 9/10

Drugi tom i dalsza historia Parvany.
Poruszające sceny, zwłaszcza dla rówieśników głównej bohaterki.

więcej:

Drugi tom i dalsza historia Parvany.
Poruszające sceny, zwłaszcza dla rówieśników głównej bohaterki.

więcej:

Główna bohaterka opuszcza stolicę Afganistanu i wyrusza na poszukiwanie swojej najbliższej rodziny. Głodująca, brudna, przemęczona i chora dziewczynka musi zaopiekować się nie tylko sobą, ale też poznanymi podczas podróży młodszymi dziećmi. Spacerując przez pole minowe cały czas myśli o Francji, swojej przyjaciółce i spotkaniu na wieży Eiffela za dwadzieścia lat.

Druga część opowieść autorstwa Deborah Ellis bardziej przypomina klasyczne powieści dla najmłodszych. To historia podróży, pełnej przygód, nietypowych towarzyszy i przepełniona nadzieją. Choć przez całą książkę Ellis opisuje wojnę widzianą oczami dziecka to dopiero pod koniec powieści autorka wraca do konwencji bardziej realistycznego, reporterskiego sposobu obrazowania świata przedstawionego.

Więcej: http://morderczynimarzen.blogspot.com/2017/06/podroz-parvany-deborah-ellis.html

Druga...

"Podróż Parvany to druga część cyklu Żywiciel. Napisała go kanadyjska pisarka i działaczka na rzecz pokoju Deborah Ellis, a jej książki zostały przetłumaczone na 25 języków.
W drugim tomie serii poznajemy dalsze losy Parvany, afgańskiej dziewczynki, której rodzina rozdzieliła się w wojennej zawierusze. Na szczęście powrócił z więzienia ojciec, którego znienacka uwięzili talibowie. Wrócił on jednak z niewoli jeszcze bardziej chory i zmęczony. Mimo to wyruszył w podróż z córką, która okazała się jednak wysiłkiem ponad jego siły. Śmierć zabrała Parvanie ukochanego rodzica i pozostawiła na pastwę losu wśród obcych ludzi. Dziewczynka przebrana za chłopca pochowała tatę i samotnie ruszyła dalej w drogę by odszukać mamę i rodzeństwo.
Samotna podróż była bardzo trudnym doświadczeniem. W drodze nasza bohaterka spotkała inne osierocone przez wojnę dzieci. Zdane tylko na siebie i los, który wcale nie był szczęśliwy. I tak Parvana poznała samotne niemowlę przy zmarłej matce, okaleczonego przez minę chłopca i dziewczynkę z chorą babcią oczekującą bezskutecznie na matkę.
Czy udało im się znaleźć bezpieczne schronienie i pomoc? Czy ktoś wyciągnął do nich pomocną dłoń?

Znów zachęcam do lektury książki, która mocno zapada w pamięć i wręcz zmusza do refleksji na sensem jakiejkolwiek wojny. Po jej lekturze jasne jest, że każdy konflikt zbrojny to samo zło, które kaleczy zwłaszcza tych najsłabszych - dzieci i ludzi w podeszłym wieku. Głód, choroby, oznaki lęku i strachu to widoczne wojenne rany, które nie wiadomo czy się kiedykolwiek zabliźnią.
Parvana mimo całego zła świetnie radzi sobie w trudnej rzeczywistości. Okazuje się dzielna i dojrzała ponad wiek. Budzi sympatię i współczucie. Wojna nie zabija dobra w jej sercu, nie odziera jej z człowieczeństwa. Książka to wiele obrazów, to wiele niewypowiedzianych życzeń o spełnienie jakże banalnych marzeń. To manifest by nikt nie zapominał jak wiele krzywdy można wyrządzić przez pragnienie władzy. Podobnie jak tom pierwszy druga część cyklu jest wyjątkową i dojrzałą propozycją dla czytelników, którzy mają okazję poznać prawdę o afgańskim piekle i pomóc poszkodowanym, gdyż dochody ze sprzedaży zasilają konto ofiar osób zamieszkujących niespokojne terytoria. Książka bardzo mi się spodobała, mocno chwyciła za serce i jeszcze mocniej uwrażliwiła na krzywdę ofiar wojen. Gorąco polecam !

• Bardzo bardzo lubię
  • Książki 7-8