Niepokorna

2016-11-08
2016-11-08

Świetnie napisana, trzymająca w napięciu i wciągająca powieść. Polecam

Świetnie napisana, trzymająca w napięciu i wciągająca powieść. Polecam

Polecam wam “Niepokorną” jako lekturę ku przestrodze. Mimo małej liczby stron, autorka opisała historię pełną zwrotów akcji. Znakiem rozpoznawczym powieści, które wychodzą spod pióra pani Joli, jest to, że stosuje minimum opisów. Dzięki temu akcja powieści jest bardzo dynamiczna. Ja przeczytałam książkę w jeden wieczór, bo musiałam dowiedzieć się jak zakończy się ta historia.

Żałuję tylko, że nie został rozwinięty wątek Karola. Mężczyzna miał opowiedzieć Annie co go spotkało, ale niestety nie zdążył. Musiał wyjechać, by wypełnić rozkaz przełożonych.
Bardzo cenię sobie książki napisane przez Jolantę Bartoś, ponieważ zawsze poruszane są w nich problemy społeczne, na które warto zwrócić swoją uwagę.

Patrzę na te oceny i nie wierzę, ale okej, mnie się nie podobało, to nie znaczy, że innym nie może się spodobać. Jednak muszę wylać swoje żale. :) Przede wszystkim ta książka jest moim zdaniem okropnie nudna i przewidywalna. Od razu domyśliłam się, że Kacper kręci w kwestii tego, czym się zajmuje i że to on będzie tym złym. Wystarczył jeden dialog, żebym wiedziała, czym zajmuje się Karol. Nawet przez moment nie pomyślałam, że Karol i Mecenas mają jakieś złe zamiary, chociaż autorka chyba chciała, żeby czytelnik tak myślał. Generalnie od początku wiedziałam, jak to wszystko się skończy.
Rozumiem też, że tytuł odnosi się do głównej bohaterki, jednak ja w żadnym momencie nie widzę tego jej braku pokory. Dla mnie to ona jest taką rozmemłaną, naiwną babą bez wyrazu. Facet co chwilę gdzieś znika, ona o nic nie pyta. Gdy się pojawił, wokół niej zaczęły dziać się dziwne rzeczy, ale ona zamiast niego, zaczyna podejrzewać sąsiada, którego zna od dawna. Generalnie podejrzany jest każdy, tylko nie nowy facet. Mam ogromny problem z tym, że autorka chce, żebyśmy postrzegali Annę jako pewną siebie, silną kobietę po przejściach, ale to kompletnie nie wynika z jej zachowania.
Moim zdaniem, pomysł na książkę był naprawdę dobry, ale niestety gorzej z wykonaniem. Być może książka zyskałaby na jakości, gdyby zwiększyć jej objętość, skupić się bardziej na psychice Anny, na tym co przeszła w życiu i jaką drogę musiała pokonać, by być w miejscu, w którym ją poznajemy. Może wtedy łatwiej byłoby mi uwierzyć w jej problemy.
Krótko mówiąc, nie polecam.

Anna w dzieciństwie straciła rodziców i braciszka, zaopiekował się nią przyszywany wujek. Została panią adwokat, ale jej opiekun nigdy nie jest z niej zadowolony, ona łaknie miłości. Spotyka na swojej drodze Kacpra, zakochuje się. On jest szarmancki, czasami znika, tłumaczy, że jego praca jest ważna, ona mu wierzy. W pewnym momencie z jego strony miłość przeradza się w zazdrość. Anna czuje się osaczona, na jej drodze staje sąsiad Karol, a i wujek zachowuje się dziwnie. Wszystko wskazuje, że ktoś ją prześladuje: Kacper, Karol, wujek, czy ktoś zupełnie inny?
Mam problem w ocenie tej książki, pierwsze 150 stron mnie wciągnęło zagadka okazuje się dobra, postaci interesujące. Nagle wszystko siada, sprawa jest rozwiązana wiemy, co, kto i jak. Anna zachowuje się jak głupia, zakochana pensjonarka i wierzcie mi zaczyna mnie okropnie wnerwiać. A razem z nią i fabuła, jeszcze czytam, bo spodziewam się jakiegoś zaskoczenia i docieram do końca książki. Do teraz nie wiem, co przeżył Karol przed spotkaniem Anny, a miał jej opowiedzieć
Dobrze, że nie rozpoczęłam spotkania od tej książki, bo na 100% bym nie sięgnęła po inne pozycje tej pisarki, a wierzcie mi, pozostałe są bardzo dobre, szczególnie horror.

Ta książka jest genialna. Autorka tak plastycznie pisze, że czytając miałam wrażenie, iż jestem w centrum wydarzeń. Wartka akcja, świetna historia. Przeczytałam jednym tchem.

Budująca napięcie historia, która nie pozwala się oderwać. Mamy Annę, młodą panią mecenas, która teoretycznie ma wszystko. Wydawało by się, że do szczęścia brakuje jej tylko partnera, który otoczy ją opieką i da poczucie bezpieczeństwa. Niestety jak wszyscy wiemy takie marzenia potrafią być zgubne. Na weselu u swojej przyjaciółki poznaje Kacpra, który jak można się domyśleć nie okazał się dobrym kandydatem na męża. Wspaniale było poczytać o poczynaniach naszych bohaterów, którzy pomimo pozycji nie okazali się być wyidealizowani. Intryga, która prowadzi nas do wielkiej afery, która naprawdę pozwala się świetnie wczuć w zdarzenia z każdą kolejna kartką. Postacie poboczne nie przyćmiewają postaci, które mają grac pierwsze skrzypce, ale też nie są zepchnięci ze schodów na dno opowiadania. Szybka, lekka, zwiewna (można tak określić książkę?),myślę, że niemalże dla każdego, szczególnie, że koniec końców porusza ważny temat – porwań i handlem kobiet. Jestem jak najbardziej na TAK 🙂

Z ogromną przyjemnością sięgam po książki polskich pisarzy,fantastyczna jest możliwość odkrywania nowej jeszcze nieznanej pozycji książkowej.Moim najnowszym odkryciem jest pisarka Jolanta Bartoś z książką "Niepokorna"-opowieść dotyka kilku ważnych i trudnych tematów :walce z traumą z dzieciństwa,z problemem molestowania,handlu kobietami,o sile manipulacji.Książka wywarła na Mnie ogromne wrażenie ,jest bardzo wciągająca,fascynująca i zaskakująca,trzymająca w napięciu.Pomimo wartkiej akcji nie obyło się bez łez.
Liczę na kolejną część "Niepokornej",zastanawiam się jak mogłyby potoczyć się dalej losy Anny i Karola,czy pan Antoni napisze kolejną książkę,jaka będzie relacja pomiędzy Anną a wujkiem Tomaszem...Mnóstwo pytań i możliwości.
Gorąco polecam.

Poznajemy 28-letnią Annę Strumi - piękną, młodą pani mecenas, której nie oszczędzało życie. Została osierocona, gdzie w wypadku samochodowym zginęli jej rodzice i brat. Zajęło się nią wujostwo i wówczas rozpoczął się jej największy koszmar - molestowanie. Dziewczyna pragnie wyrwać się z toksycznej rodziny. Dzięki przyjacielowi jej zmarłego ojca, oschłemu i zasadniczemu mecenasowi Tomaszowi kończy studia prawnicze i podejmuje pracę w jego kancelarii. Do pełni szczęścia potrzeba jej jedynie męża. Tuż przed ślubem swojej przyjaciółki poznaje tajemniczego i przystojnego Kacpra. Jego czułe gesty sprawiają, że zakochuje się w nim. Pewnego dnia otrzymuje anonimową kopertę ze zdjęciami. Czyżby ktoś ją śledził?

"Zawsze była niepokorna i doskonale wiedział, że z lubością łamała jego zakazy."

Już od pierwszych stron autorce udało się zaciekawić mnie tak bardzo fabułą, że książkę przeczytałam jednym tchem. Można odnieść wrażenie, że ta historia mogłaby wydarzyć się w rzeczywistości. Zważywszy na to, że książka liczy raptem dwieście stron, to dzieje się naprawdę dużo. Dochodzą do tego jeszcze żywe dialogi i proste, przyjemne w odbiorze język i styl.

Wątki z tajemniczymi zaginięciami młodych dziewczyn zostały ciekawie poprowadzone. Oprócz tego mamy jeszcze do czynienia z wykorzystywaniem, manipulowaniem, co pokazuje ile niebezpieczeństw może spotkać kobietę we współczesnym świecie. Ta historia jest idealnym tego przykładem. Trzeba nadmienić, że połączenie wątku miłosnego, psychologicznego i kryminalnego wyszło udanie. Wszystko łączy się w jedną zgrabną, dopracowaną całość.

Główna bohaterka to kobieta z krwi i kości. Mimo iż wiele w swoim życiu przeszła, nadal ma siłę, by walczyć, by się nie poddawać. Bardzo ją polubiłam i trzymałam za nią kciuki, by spotkała mężczyznę, który pokocha ją ze wzajemnością. Czasami trudno było mi zrozumieć jej naiwność, łatwowierność, zbytnią ufność, to jak bardzo łatwo dała sobą manipulować. Jej zachowanie jest naiwne, ale czy któraś z nas choć raz taka nie była, gdy w grę wchodziło zakochanie? Uczucie to często przesłania nam zdrowy ogląd na sytuację. Mamy przysłowiowe klapki na oczach i nie chcemy widzieć prawdy.

"Potrzebowała miłości. Potrzebowała kogoś, kto sprawi, że nie będzie sama. Kogoś, przy kim będzie się czuła bezpieczna. Kto zadba, żeby nie wracały koszmary sprzed lat. Potrzebowała czułości i troski."

Książka wywołuje ogrom emocji, trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, a tajemnice, jakie skrywają bohaterowie, sprawiają że z niecierpliwością wyczekiwałam rozwiązań i finału. To książka smutna w swoim przekazie, choć momentami niepozbawiona zabawnych wtrąceń. Skłania do wielu przemyśleń i refleksji.

"Niepokorna" to wzruszająca, poruszająca, niejednokrotnie bulwersująca i szokująca, ale przede wszystkim życiowa powieść. Polecam zwłaszcza młodym dziewczynom, by uświadomiły sobie, jakie czyhają na nie niebezpieczeństwa oraz by nie były gotowe porzucić wszystkiego dla mężczyzny.

Zapraszam na moją recenzję

Zapraszam na moją recenzję

Moja opinia na blogu

Moja opinia na blogu

• Prawniczy świat
  • Posiadam w bibioteczce :)
  • Wyzwanie 2020
  • Przeczytane w 2019