Obłęd

Okładka książki Obłęd Jolanta Bartoś
Okładka książki Obłęd
Jolanta Bartoś Wydawnictwo: Białe Pióro Cykl: Obłęd (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Obłęd (tom 1)
Białe Pióro
2018-08-29
2018-08-29
kryminał sensacja dramat

Świetnie napisana, trzymająca w napięciu i wciągająca powieść. Polecam

Świetnie napisana, trzymająca w napięciu i wciągająca powieść. Polecam

Zacznę od tego, iż książkę w postaci E-booka otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Białe Pióro. Zaciekawiła mnie przyznam szczerze, szata graficzna okładki, ciekawie zapowiadający się tytuł oraz polski Autor.
I przepadłam!
Tak, wciągającego thrillera nie czytałam od dawna. A moją ulubioną autorką kryminałów to Camilla Läckberg. Wiec moje oczekiwania co do takiego typu książek są wysokie. I śmiało mogę powiedzieć, że tu wszystko jest na swoim miejscu. Jak na dobry thriller przystało trzyma w napięciu do ostaniej kartki. Bohaterzy są bardzo dobrze przedstawieni i zróżnicowani. Historia nie jest nudna, przyciąga i toczy się wartko. Styl Autorki mi odpowiada. Bardzo spodobała mi się postać głównej bohaterki oraz pewnego policjanta.
Mimo, iż to kryminał nie zabraknie delikatnego wątku miłosnego - który uważam, że w tak przedstawionej formie pasuje do tego typu powieści. Opisy zbrodni nie są brutalne ani zbyt szczegółowe co sprawia, że osoby o słabszych nerwach również śmiało mogą sięgać po te pozycję. Cala historia jest dla mnie czymś nowym. Ponieważ nie zdradzając szczegółów nie spotkałam się w książkach z takimi przypadłościami jakimi cechuje się główna bohaterka Karolina. Młoda ambitna studentka oszukana przez byłego faceta . Odkrywa w sobie nieznany dar który doprowadza do tego, że trafia pod opiekę miłego Asesora zaraz po tym jak wyciągnie ją ze szpitala psychiatrycznego. Jej losy splatają się z kobietami, które giną w okrutny sposób z rąk nieznanego sprawcy.
Czy dar Karoliny pomoże w schwytaniu sprawcy? A może wręcz przeciwnie ? Doprowadzi ją do obłędu?
Polecam każdemu fanowi kryminałów. Ja na pewno wrócę do pani Bartoś - po dwie kolejne części oraz po pozycje jej autorstwa

I przepadłam!

Skala ocen zróżnicowana dość mocno. Ja skłaniam się na nie. Fakt. Dużo absurdu. . 🤔😬 Zresztą to pierwsza część. . Ale nie sięgnę po następne!!!

Czytało się super. Idealna na wakacje. No i podobała mi się postać Kacpra - 100% faceta :)

Przyznam się szczerze, zasiadałem do książki z pewnym zaciekawieniem. Nie czytuję kryminałów, a samą pozycję wygrałem na FB.
Ale ta pozycja:

Po pierwsze: to nie jest typowym kryminałem, momentami ma więcej z fantastyki, niż literatury mordu.

Po drugie: jest szybka, wbija akcją czytelnika do krzesła od pierwszych stron, nie pozwalając nawet na chwilę się oderwać.

Po trzecie: napisana przejrzystym językiem, lekkim, a zarazem ciekawym.

Pomimo tego, że czytelnik od początku może się wiele domyśleć, dużo wydedukować i tak kartkuje jak szalony, a moim zdaniem to jest w literaturze najważniejsze. Na dodatek od samego początku człowiek przywiązuje się do głównej bohaterki, co czyni lekturę jeszcze bardziej emocjonującą.

Polecam każdemu, kto szuka w czytaniu czystej, dobrej rozrywki, lubi odciąć się od świata i zanurzyć w prawdziwej przygodzie. To było pierwsze moje spotkanie z autorką, ale na pewno nie ostatnie.

Ale ta pozycja:

Po...

Historia jak większość. Dobrze się czyta, choć język nie powala. Książka na jedno popołudnie.

Karolina jest główną bohaterką tej historii. Dziewczynę nagle dopadają wizje uwięzionych kobiet jednocześnie odczuwając ich ból i strach. Karolina przeżywa śmierć z ofiarami strasznego oprawcy. Większość osób sceptycznie podchodzi do jej “jasnowidzenia”. Chłopak Karoliny zamyka ją nawet w szpitalu psychiatrycznym, nie jest to jednak opiekuńczy gest z jego strony. Ponieważ w tym czasie głównie opiekuje się upłynnianiem pieniędzy chorej dziewczyny. Bohaterce pomagają Wiktor i Asia u których znalazła schronienie, jednocześnie mężczyzna jest pracownikiem prokuratury.
Autorka bardzo ciekawie zakończyła pierwszy tom. Czytelnik został z informacją o której nie wiedział żaden z bohaterów.
Jak w tej sytuacji można zostawić taki urwany wątek?
Nie można!
cała opisnia https://czytamdlaprzyjemnosci.pl/2021/01/9-21-seria-o-karolinie-ciesielskiej-jolanta-bartos/

Szybko się czyta, ale raczej nie zostanie na długo w pamięci i nie sięgnę po kolejną część.

Przy książce Obłęd Jolanty Bartoś zatrzymywałem się i brałem do ręki, ale zawsze odkładałem na półkę. Przegrywała z innymi książkami jakie trafiałem w bibliotece, ale po którymś razie postanowiłem przeczytać oczekując przy tym dobrego lub nawet bardzo dobrego mrocznego thrillera.
Na samym początku książki zostajemy wrzuceni w środek akcji i pomału autorka wciąga nas w historie. Bohaterka uwikłana we własne demony zostaje poproszona o pomoc w wyjaśnieniu makabrycznych morderstw jakie zostają popełnione. Za sprawą daru jaki posiada, który staje się zarazem jej przekleństwem postanawia pomóc policji w dochodzeniu i przybliżyć do odkrycia sprawcy. Autorka stawia na obyczajowy wątek i uwikłanych w codzienne sprawy bohaterów mających własne kłopoty. Bohaterka mu siejąca sobie poradzić po wypuszczeniu i odnaleźć się w rzeczywistości z darem jasnowidzenia. Nie wiedząca czy popada w obłęd, a może za sprawą wizji jakie ma jest bliska szaleństwa. Na samym początku było zdziwienie jeśli chodzi o rozpoczęcie, bo jakoś w pierwszych rozdziałach wydawało mi się naciągane jeżeli chodzi o wiarę policji w jej zdolności i machanie ręką na zachowanie jakby postradała rozumu. Wyjaśnienie takiego obrotu sprawy brzmiało średnio i było zastanawiające. Później historia robi się ciekawsza i przestało mi przeszkadzać wrzucenie paranormalnego wątku do opowieści. Poznajemy losy poszczególnych postaci, które mają własne dylematy, kłopoty lub nawet wybory w ich życiu. Dlatego nie może dziwić, że tło obyczajowe zostało bardziej rozbudowane. Oprócz niego spotykamy ciekawy wątek kryminalny i nawet trochę grozy w historii.

Bohaterowie stworzeni przez autorkę wypadają dobrze pod względem psychologicznym, nie są przerysowane lub papierowe. Każde z nich żyje na kartach powieści własnym życiem i skrywają własne problemy i mające trochę własnych tajemnic. Główna bohaterka Karolina wydaje się zagubiona i nie gotowa do korzystania z daru. Opiekujący się nią policjanci wypadają bardzo dobrze i zarysowani zostali świetnie. Widać, że autorka potrafi tworzyć portrety psychologiczne i poświęca im czas, aby bohaterowie byli ciekawi i posiadający głębie. Mają własne cechy charakteru, zachowanie i dokonują wyborów mających wpływ na życie jakie mają. Jeżeli chodzi o czarny charakter jest nieuchwytnym i psychopatycznym mordercą gotowym na wszystko, pozbawionym skrupułów i litości dla swoich ofiar. Wzbudzający przerażenie swoimi działaniami i okrucieństwem wywołuje przerażenie. Postacie na drugim i trzecim planie wypadają dobrze. Niektóre można polubić od razu, poczuć współczucie do nich lub sympatie, a do innego antypatie. W zależności od wyborów jakie dokonują, zachowania i sposobu bycie. Relacje pomiędzy bohaterami wypadają świetnie, są ciekawe, nieraz nie pozbawione emocji. Dialogi sprawnie napisane, które czyta się dobrze.

Książka Obłęd jest po części powieścią obyczajową opisującą codzienne życie bohaterów, którzy uwikłani w swoje sprawy, problemy i pojawiające się wybory muszą stawić czoła różnego rodzaju wyzwaniom. Nie brakuje w nich pojawiających się romansowych wątków dotyczących poszczególnych postaci. Obawiałem się tego, bo mogło zdominować historie i zrobić się z tego przesłodzona i pokryta lukrem opowieść. Pomimo wystąpienia takiego wątku nie przeszkadzało mi podczas czytania, bo właśnie takiej historii nie dostałem nastawionej na przesunięcie wątku romansowego na pierwszy plan. Zgrabnie został wprowadzony przez autorkę, który pojawia się jak potrzeba i nie był przesłodzony do granic możliwości. Więcej miejsca poświęciła na kryminalny wątek dotyczący makabrycznych morderstw popełnianych przez nieuchwytnego sprawcę. Policja robi wszystko, aby odnaleźć mordercę i powstrzymać go za wszelką cenę, ale brak śladów, poszlak i pojawienie się fałszywych tropów utrudniają dochodzenie. Autorka w śledztwo wprowadza paranormalny wątek dotyczący głównej bohaterki mającej dar widzenia i przeżywania położenia ofiar. W tym przypadku nie brakuje makabrycznych i często krwawych opisów, które są opisane w realistyczny i obrazowy sposób ze szczegółami. Historia w takich momentach skręca w stronę krwawej powieści grozy o nieuchwytnym mordercy i jego polowaniu na niewinne osoby. Jeżeli chodzi o podejrzanych to mamy kilku, ale nie odgadłem kto za wszystkim stoi prawie do samego końca książki. Autorka świetnie kluczyła, podsuwała niewielkie informacje, wizje także nie dostarczały mocnych dowodów na tożsamość sprawcy i trudno było odgadnąć kim jest morderca. Dlatego poznanie prawdy w zakończeniu potrafiło mnie zaskoczyć i wykorzystany twist w samej końcówce był świetny. Spinał historie w całość, ale autorka pod sam koniec pozostawiła sobie furtkę do kontynuacji, z którą na pewno chętnie zapoznam się.
Książka Obłęd to tak naprawdę powieściowy miks gatunkowy, bo mamy tutaj powieść obyczajową, romans, kryminał, grozę i thriller. Historia ma swoje wady jak wrzucenie na początku w historie bez wyjaśnienia, czasami dialogi brzmią tak sobie w przypadku opowieści bohaterki podczas wizji. Bywają czasami chaotyczne i takie średnie. Pojawienie się początkowo paranormalnego wątku zaskakuj, wzbudza niedowierzanie i wywołuje zdziwienie, które mija z czasem wraz z rozwojem opowieści. Pomimo tego historia potrafiła mnie wciągnąć i miała swój klimat. Dodanie postaci starszej pani mieszkającej w starym, zrujnowanym i chylącym się ku upadkowi posiadłości bardzo podobało mi się. Akcja powieści została poprowadzona szybko i wiele dzieje się w czasie czytania. Wydarzenia toczą się w szybkim tempie i dlatego nie nudziłem się w czasie lektury. Jak na pierwsze spotkanie z autorką Obłęd wypadł dobrze i pomimo moich obaw jakie miałem, moje oczekiwania wobec niej, aby dostać dobrą powieść sprawdziły się. Mimo pewnych mankamentów czyta się świetnie i historia wciąga do samego końca. Przygody poszczególnych bohaterów śledzi się z uwagą i w czasie niebezpieczeństwa trzyma się kciuki za każdego z nich. Ich portrety psychologiczne zostały nakreślone znakomicie przez autorkę. Warstwa obyczajowa została zgrabnie połączona z wątkiem kryminalnym, thrillerem, romansem i grozą. Sprawia to, że historia staje się ciekawsza, intrygująca i wciągająca. Nie brakuje tutaj nieraz klimatu grozy, lekkiego humoru, przerażających chwil i trzymania w napięciu w czasie postępujących wydarzeń. Obłęd jest moim pierwszym spotkaniem z książkami autorki, które mogę zaliczyć do udanych. Dobrze napisana powieść z wciągającą historia. Dlatego chętnie sięgnę po inne książki jak tylko będę miał okazje i po kontynuacje Obłędu, który czytało mi się świetnie.

Interesująca,intrygująca,trzymająca w napięciu do granic,wciągająca bez reszty mroczna historia... Konieczne trzeba przeczytać.

• Przeczytane w 2019
  • Przeczytane 2019