Zapomniany ogród

Albatros
2009-01-01
2009-01-01
Anna Dobrzańska
tajemnica wspomnienia arystokracja posiadłość potomkowie zawiłe losy Kornwalia Australia szukanie korzeni utrata rodziny

Zapomniany ogród to powieść o sekretach , o przeszłości o szukaniu swoich rodzinnych korzeni.
Związki pomiędzy członkami ukazanych rodzin, pomiędzy samymi bohaterami są tak bliskie a zarazem tak skomplikowane , że stanowią idealną podstawę do powieści :)
Im bliżej my jako czytelnicy czy to Casandra, która odziedziczyła po babci - Nell- domek oddalony o kilkaset km, jesteśmy bliżej zrozumienia pochodzenia i całej historii Nell tym bardziej się to wszystko robi zagmatwane. Ale zagmatwane w pozytywnym , ciekawym znaczeniu niepozwalające sie czytelnikowi nudzić.
Całość powieści osadzona jest w kilku płaszczyznach czasu. Poznajemy bohaterów w każdym czasie i tak na przykład ,wspomnianą już wyżej Nell , poznajemy jako małą dziewczynkę , później jako stateczną kobietę aż do czasu kiedy jest u schyłku swojego życia. Powieść, pomimo zabiegu umiejscowienia w kilku okresach czasu, dość dużej liczby bohaterów, czyta się płynnie, szybko i w napięciu. Na ogromny plus zasługują opisy - krajobrazu, całej posiadłości rodu Mountrachet czy też zapominanego ogrodu - można niejednokrotnie odnaleźć nawiązania do powieści Tajemniczego ogrodu, gdzieś nawet sama autorka staje się gościem w posiadłości zamieszkiwanej przez Rose :) Powieść dobrze ukazuje realia życia w posiadłościach , gdzie rządząca arystokracja niejednokrotnie miała służbę za ludzi niższego szczebla a sama , pomimo bogactwa nie żyła w szczęściu.
Jest to moja druga przeczytana pozycja spod pióra Kate Morton - ale na pewno nie ostatnia :) Te książki mają w sobie coś tajemniczego, przyciągającego. Coś dzięki czemu człowiek przenosi się w czasie :) polecam

Jako fanka twórczości Lucindy Riley, która uwielbia powieści pełne tajemnic i podróży w czasie, prędzej czy później musiałam natknąć się na książki Kate Morton. "Zapomniany ogród" jest moim pierwszym spotkaniem z twórczością tej Autorki, ale na pewno nie ostatnim. Jakimi słowami mogłabym je opisać? Wciągające, poruszające i skłaniające do refleksji, a przy tym wypełnione podróżami w czasie i (nie)rozwiązanymi zagadkami. Rzeczywiście Kate Morton ma podobny styl do Riley, ale jej książki są jednak znacznie mroczniejsze i przez to smutniejsze. Dostrzegam też niewątpliwą inspirację twórczością Frances Hodgson Burnett, a zwłaszcza "Tajemniczym ogrodem", więc myślę, że miłośnicy tego dzieła zdecydowanie powinni sięgnąć po "Zapomniany ogród". Dodatkowym atutem są dla mnie zawarte w nim baśnie, którymi jestem wprost oczarowana - bardzo głębokie, refleksyjne i pełne symboli.
Jeśli chodzi o minusy, to niestety bardzo męczyło mnie to "skakanie" między historiami Elizy/Rose, Nell i Cassandry, rozgrywającymi się w trzech różnych czasach. Wątek, który łączy wszystkie trzy historie, często umykał i mimo dat wpisanych przy każdym rozdziale , trudno było się połapać, o jakim okresie właściwie mówimy. Oprócz tego, dostrzegłam niedociągnięcia, które mimo że nie wpływają na odbiór całego dzieła, były irytujące (pewnie ze względu na moje wykształcenie psychologiczne).
Niemniej, zdecydowanie polecam tę książkę wszystkim fanom Lucindy Riley i detektywom-amatorom.

Przeczytałam dwie książki tej autorki. Muszę przyznać, że jej historie wciągają i czyta się je z zainteresowaniem, niecierpliwie czekając na dalszy rozwój wypadków.
Obie przeczytane przeze mnie uważam za wydziwione i z rodzaju cuda panie na kiju, ale dokończyłam, więc nie mam prawa narzekać i psioczyć po próżnicy.
W kategorii czytadeł mocne 6 gwiazd. Bez większych aspiracji, ale na wakacje, do samolotu, te sprawy, ok. Nie polecam, ale nie pognam miotłą, jeśli ktoś podejdzie do biblioteczki.

W kategorii czytadeł mocne 6 gwiazd. Bez większych...

Dość dobrze czytało mi się tę książkę, ale jest zdecydowanie za długa jak na treść, którą zawiera. Z trzech perspektyw czasowych interesowała mnie jedna - Elizy, choć jednocześnie do tej części miałabym najwięcej zarzutów (realizm zdarzeń i postaci, z których każda jest emocjonalnie upośledzona tylko po to, by móc popchnąć fabułę), rozumiem konieczność wprowadzenia drugiej, by zagadka mogła zostać rozwiązania po latach - ale trzecia jest już zupełnie zbędna. Drażniło mnie też to, że zbyt wiele odpowiedzi przynosi perspektywa Elizy - no bo jeśli już to daje nam odpowiedź na pytania o kształt intrygi, po to co w ogóle perspektywy Nell i Cassandry? A z drugiej strony śledztwo prowadzone przez Cassandrę przy wsparciu dziennika Nell właściwie donikąd nie prowadzi, ona sama niewiele osiąga, odkrywa, co się stało, dzięki nazbyt wielkiej liczbie szczęśliwych trafów i przypadkowych spotkań.
Ale, pomijając braki kompozycyjne, czytało się nieźle - trzymało w napięciu na tyle, by dotrwać do końca.

Autorka w ciekawy sposób wiedzie czytelnika przez meandry historii łączące się w miejscach i osobach ze sobą osobliwie powiązanych.
Poprzez zabieg prowadzenia narracji jednocześnie na kilku płaszczyznach czasowych powieść jest faktycznie wciągająca i do końca zaskakująca.

Mało jest książek, których zakończenia nie da się przewidzieć. To jedna z nich. Rozwój akcji zmienia się tak dynamicznie, że aż zaskakuje. Polecam.

Na półkach: , , , ,

Nie pamiętam kiedy, ale jestem pewna, że już ją czytałam.

Nie pamiętam kiedy, ale jestem pewna, że już ją czytałam.

Bardzo ciekawa pozycja z gatunku sag rodzinnych. Tajemniczość, niezwykłe losy bohaterów i piękne okolice Kornwalii. Książka klimatem zbliżona do "Tajemniczego ogrodu". Niektóre wątki wręcz powtórzone, co miałam początkowo za złe autorce, ale w momencie pojawienia się na kartach jej książki samej F.H. Burnett, zrozumiałam intencje pisarki i uznałam to za nawet interesujący zabieg literacki. Jedynym minusem powieści jest sposób prowadzenia narracji. Fabuła toczy się na trzech płaszczyznach czasowych, bohaterów jest wielu i można się pogubić.

Książka bardzo mi się podobała. Na początku było wszystko ze sobą poplątane, ale ostatecznie opowieść bardzo mnie wciągnęła.
"Zapomniany ogród" opowiada o odnajdywaniu swojej historii- dokładniej historii 4 letniej dziewczynki wsadzonej na pokład stadku płynącego z Anglii do Australii w 1913r.
Bardzo podoba mi się w tej książce to, że każda osoba pojawiająca się na kartach tej książki ma swoją przeszłość.
Dodatkowo nie jest łatwo przewidzieć zakończenie tej książki, chociaż bardzo się starałam. W połowie książki byłam przekonana, że wszystko już wiem, a potem wychodziły nowe fakty i na nowo nie wiedziałam co się wydarzy.
Bardzo dobrze bawiłam się przy tej książce i polecam ją wszystkim, którzy lubią "Tajemniczy ogród" Burnett i historie w stylu "Siedmiu sióstr" Lucindy Riley.

Bardzo ciekawa pozycja, której historia dzieje się na 3 płaszczyznach wzajemnie się przeplatających. 3 bohaterki - Eliza, Nell i jej wnuczka Cassandra, każda żyje w innych czasach, ale ich losy się łączą. Wnuczka rozwiązuje tajemnicę pochodzenia swojej babci. Książka bardzo ciekawa, czytałam z wielką przyjemnością