The Forgotten Garden

The Forgotten Garden
Pan Books Ltd.
2008-06-06
2008-06-06

Uwielbiam powieści Kate Morton, ona nie pisze ona maluje słowem. Jej książki są takie "czarowne", wciągają bez reszty i chce się więcej.

nieprzeczytana do końca wieczne wracanie do odległej przeszłości

nieprzeczytana do końca wieczne wracanie do odległej przeszłości

Tego typu książki lubię najbardziej. Jest do rozwiązania rodzinna tajemnica z przeszłości, teraźniejszość miesza się z przeszłością, rzeczywistość z baśniowym światem. Książka bardzo smutna, ale tak wciągająca i uzależniająca, że czytelnik już bardzo chce się dowiedzieć co się wydarzyło, jednocześnie czytanie jej jest tak przyjemne, że nie chce się kończyć. Delektowałam się powieścią, mimo że znalazłam kilka błędów (o zgrozo, nawet pomyłkę w imieniu bohatera!),a wiktoriański styl, wiktoriańskie domy, wiktoriańskie monety i wiktoriańskie stroje trochę drażniły. Skoro akcja dzieje się w epoce wiktoriańskiej, to po co tak ciągle powtarzać. Czasem musiałam się chwilę zastanowić która postać to babcia, która córka, która wnuczka, bo postaci były podobne, a skoki między epokami były częste. Dla osób, które lubią zatracanie się w rodzinnych sekretach, polecam!

Dobrze się czyta. Lubię kiedy akcja toczy się równolegle.
Jednak nie jest to książka, która skradła moje serce.

Dobrze się czyta. Lubię kiedy akcja toczy się równolegle.
Jednak nie jest to książka, która skradła moje serce.

Piękna, magiczna, dokładnie przemyślana.

Piękna, magiczna, dokładnie przemyślana.

To jest jedna z tych powieści, które zatrzymuję w swoim sercu na zawsze. Spoglądam w zakamarki pamięci i wracają wspomnienia i emocje, jakie mi towarzyszyły podczas przemierzania tej wspaniałej historii życia Nell i Cassandry.
Ogród łączący dwa światy, dwóch rodzin. Ogród skrywający sekrety i niezwykłe zjawiska, zupełnie jak zaczarowany. To w tym ogrodzie miłość rodzi cierpienie, wolność jest rozczarowaniem a tęsknota samotnością. Tutaj magia miejsca działa cuda i sprawia, że niemożliwe staje się prawdziwe.
Opowieść ta ukrywa w sobie niewyobrażalną tajemnicę rodową, która była latami skrzętnie ukrywana. Już pierwsze kilkanaście stron pokazało, że będzie trudno się oderwać od przeżyć bohaterów, intryg, poszukiwań i wielu zagadek. Przeszłość potężnie daje o sobie znać, wkracza niezapowiedziana i przewartościowuje życie, nie pytając czy to jest dobre, czy jest warto aż tak wywrócić życie komuś, kto dotychczas miał spokojne życie? Tajemnice już mają to do siebie, że prędzej czy później wyjdą na jaw. Dziś usłyszałam, że taka to jest biologia życia. Nasz umysł, nasza tożsamość prędzej czy poźniej sama nas doprowadzi do miejsca, w którym chcemy poznać samych siebie, takich prawdziwych i wiedzieć kim jesteśmy, jaki jest nasz cel życia. Te wszystkie pytania stały nagie przed Cassandrą a ona gotowa była na poznanie drogi swojego życia.
Ta wielowątkowa historia skłoniła mnie samą do refleksji nad własnymi relacjami rodzinnymi. Zaczęłam doszukiwać się gałęzi drzewa genealogicznego, zupełnie jak w tytułowym zapomnianym ogrodzie. Ile tam zapomnienia i zaniedbania tyle w sercu kolców i bólu.

Piękna, naprawdę piękna literatura.
Polecam bardzo.

Magiczna, eteryczna, niespieszna ale bardzo wciągająca historia pełna rodzinnych sekretów. Autorka ma niesamowity dar snucia opowieści w sposób, który zaciekawia nawet jeśli opisuje mało istotne dla historii zdarzenia. Opowieść prowadzona w 3 liniach czasowych stopniowo odsłania skrywane przez lata tajemnice. Bohaterki nieidealne, każda z nich została potężnie doświadczona przez życie i mierzy się z własnymi traumami odkrywając swoją przeszłość. Całość ubarwiają baśniowe opowiastki niosące uniwersalne przesłania.

Kilka pokoleń kobiet należących do tego samego rodu odkrywa tajemnice posiadłości, w której znajduje się zapomniany ogród. Historię poznajemy z wielu punktów widzenia: kuzynek, które są prababkami współczesnej Kasandry, jej babki oraz jej samej. Kobiety te podróżują, szukają odpowiedzi. Eliza jest baśniopisarką, więc ich podróżom towarzyszą baśnie pełne symboli i alegorii. Nell okazuje się być zagubionym na statku dzieckiem, które u progu dorosłości dowiaduje się, że rodzina, którą zna, tylko ją przygarnęła. Wychowywana przez nią wnuczka odbywa finalną podróż, która ma wyjaśnić wszystkie tajemnice. Magiczna powieść!

Słuchało się jej z ogromną ciekawością, wątki bardzo fajnie się przeplatały. Myślami przeniosłam się w klimat uchwycony przez autorkę ☺️ to była fajna przygoda ☺️

Jedna z cudownych opowieści trzech pokoleń kobiet. Wielka więź między siosyrami. Dramat , miłość i wielką niewiadoma. Czasami dobrze iść za sercem a nie kierować sie oczami. Książka ta rozpala w nas wielką chęć poznania prawdy. Zabiera zas w nie samowitą podróż ktòra oleje nas cierpieniem , łzami a również oczaruje dobrošć ludzka .