Siedem lat później

Okładka książki Siedem lat później
Dorota WellmanJanusz Leon Wiśniewski Wydawnictwo: Znak Literanova literatura piękna
literatura piękna
Znak Literanova
2016-08-15
2016-08-15
literatura polska rozmowa

Od dawna miałam zamiar przeczytać książkę, a właściwie wywiad-rzekę. Bardzo lubię taką formę. Mój wybór padł na "Siedem lat później" ze względu na udział Doroty. Jej wkład w lekturę według mnie jest znaczący. Trafne, wnikliwe i rzeczowe pytania, jakie zadaje autorowi sprawiają, że każda odpowiedz się obroni. Wellman jest niesamowitą osobowością. Jeśli chodzi o Janusza Wiśniewskiego - targają mną sprzeczne odczucia. Mam wrażenie, że charyzma i przebojowość Doroty zdominowały przebieg tej rozmowy.

Nie skończyłam

Nie skończyłam

Bardzo lubię książki w formie wywiadu-rzeki, ponieważ dość szybko się je czyta, a często niosą ze sobą ogromną wartość merytoryczną.

'Arytmię uczuć', czyli pierwszą książkę Doroty Wellman i Janusza Wiśniewskiego przeczytałam kilka lat temu. Zachwyciłam się wtedy umysłem pana Janusza, choć nie znałam żadnej jego książki ani filmu powstałego na podstawie jednej z nich.

Po tych kilku latach wpadła mi w ręce ich kolejna książka, 'Siedem lat później', i choć przeczytałam ją w 2 lata po premierze, ogromnie cieszy mnie fakt, że treść jest nadal aktualna.
Spodziewałam się po tej książce wielu mądrych przemyśleń i to właśnie dostałam. Nie jest ważne, czy w 100% zgadzam się z panią Dorotą czy panem Januszem. Każdy ma prawo do własnego zdania, ale tych dwoje swoje zdanie potrafi jasno wyrazić i obronić nikogo przy tym nie obrażając.

Jest to książka o uczuciach, planach, życiu pisarza, a także o kilku ważnych tematach ogólnoświatowych. Uważam, że każdy powinien ją przeczytać, bo czyta się ją tak, jakbyśmy po prostu przysłuchiwali się rozmowie dwojga mądrych ludzi.

Polecam.

9/10
kasia.kordeczka

Po...

Cenię sobie nadal i P. Dorotę i P. Janusza, cieszę się jednak, że nie dorwałam tej książki po cenie rynkowej, tylko za niecałe 10 zł już z przesyłką listem nierejestrowanym i doszła!...... Trochę musiałam na to poczekać chociaż chętkę na jej przeczytanie miałam od chwili kiedy dowiedziałam się, że będzie wydana, do arytmii mam sentyment. ALE!!!!

POLITYKA to prawie cała książka, wiem jakie mamy czasy, i każdy ma prawo pytać a rozmówca ma prawo odpowiadać, tym bardziej jeśli reprezentuje że tak to ujmę "przez zasiedzenie" inną mentalność.

Ciekawe fragmenty o życiu w Niemczech oraz, o Rosji i o wydanych do tej pory książkach Wiśniewskiego, o procesie twórczym

Osobiście nie tego się spodziewałam, choć czyta się szybko, musiałam sobie rozłożyć na kilka dni, bo nie raz książka odpychała. Spodziewałam się czegoś innego.

Na szczęście wiem, komu szybko ją podać dalej, zrobię to bez żalu,

POLITYKA to prawie cała...

Tym razem Wiśniewski opowiada nie tylko o swojej pracy naukowej i pisaniu książek, ale też, a może przede wszystkim odnosi się do bieżących problemów, wyraża swoje zdanie na tematy polityczne i społeczne. Odnosi się do konkretnych sytuacji, które go rozczarowały, w których źle się czuł, a na których rozwój nie miał wpływu.
Nadal to jest inteligentna rozmowa dwójki błyskotliwych osób, którą bardzo dobrze się czyta. Jeden punkt odjęty w ocenie, w stosunku do wcześniejszej części, ponieważ jest kilka wątków, które powtarzają się z "Arytmii uczuć". Pisarz przytacza te same przykłady, opowiada ponownie te same historie...

Nadal to jest inteligentna rozmowa dwójki...

Inteligencja, poczucie humoru, klasa. Tu nie ma co reklamować - te dwa nazwiska mówią wszystko <3

Bardzo zaskoczyło mnie, że był drugi wywiad i z przyjemnością dowiedziałam się z "pierwszej ręki" jak zmieniło się życie autora i jego poglądy.Poglądy się nie zmieniły, co niezwykle cenię w tym panu:)i nadal są bardzo zbieżne z moimi a swoje cenię bardzo,a życie...płynie.Kurde..on ma nawet takie same plany na emeryturze jak ja...wreszcie mieć psa:)

1950

Cenię Dorotę Wellman za wdzięk, humor, klasę i dziennikarskie wyczucie. Zawsze potrafi sprawić, ze jej rozmówca otwiera się, szczerze opowiada o sobie, ale gdy trafi na niewygodny dla siebie temat może bezpiecznie go nie podejmować.
Z kolei z Januszem L. Wiśniewskim parę lat temu przeprowadziła serię rozmów, z których wyszedł nawet ciekawy wywiad. Okoliczności sprzyjały lepszemu poznaniu się, więc po dłuższej przerwie wrócili do konwencji i równie rewelacyjnie się im rozmawiało o Polsce w Unii, naszym kraju i zachodzących w nim zmianach z perspektywy osiadłego w Niemczech naukowca. Typowo męskie sprawy i refleksje- jak np mecze polskiej i niemieckiej reprezentacji, dumania o przeprowadzce do Polski, spokojna stabilizacja na emeryturze, kulisy nauki i pasmo sukcesów, uznanie Rosjan i innych cudzoziemców, opozycję w stosunku do Kościoła i obecnej sytuacji politycznej mamy też te kobiece wątki jak romantyzm, hołdy czytelniczek, długotrwałe związki pisarza, wspomienia o bardzo ważnych dla niego kobietach, związkach na kocią łapę.
Poszczególne rozdziały są napisane z polotem, lekkością i humorem, ale dotykają też bardziej istotnych kwestii. Całość jest dobrze wyważona i zgrabnie skonstruowana, przemawia nie tylko do fanów autora. Bardzo przyjemna lektura, zaręczam. Można się wzruszyć czytając o męskiej wrażliwości i dumie z córek, wspaniałej relacji z nimi, ich wolności i emigracji z wyboru.

Nie przeczytałam wszystkim książek p. Wiśniewskiego, nie mogę napisać, że jestem jego największą fanką. Mogę natomiast napisać, z pełnym przekonaniem, że jest to człowiek niezwykły. Wykształcony, wrażliwy, patriota. Takiego go lubię i takiego go cenię.

Janusz Leon Wiśniewski - mój ulubiony autor książek niebędących kryminałami, facet, który jak nikt inny potrafi pisać (także w naukowy sposób) o miłości i zachodzie słońca
Dorota Wellman - moja ulubiona dziennikarka, która inteligentnie, z humorem i ironią komentuje świat. Gdy tych dwoje ludzi się spotka, to musi powstać książka - rozmowa, w której porusza się wszystkie możliwe tematy od kobiet, miłości, przez religie i politykę do planów na przyszłość. Książka, którą się pochłania.