Grand

Okładka książki Grand
Janusz Leon Wiśniewski Wydawnictwo: Wielka Litera Cykl: Grand (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
Grand (tom 1)
Wielka Litera
2021-04-14
2014-05-21
literatura polska Sopot Grand Hotel

Okładka książki Kulminacje Paulina Holtz, Joanna Jodełka, Manula Kalicka, Marika Krajniewska, Agnieszka Niezgoda, Izabela Sowa, Małgorzata Warda, Janusz Leon Wiśniewski, Magdalena Witkiewicz
Ocena 6,2
Kulminacje Paulina Holtz, Joan...
Okładka książki Miłość oraz inne dysonanse Janusz Leon Wiśniewski, Irada Wownenko
Ocena 6,6
Miłość oraz in... Janusz Leon Wiśniew...
Okładka książki Intymnie. Rozmowy nie tylko o miłości Zbigniew Izdebski, Janusz Leon Wiśniewski
Ocena 6,8
Intymnie. Rozm... Zbigniew Izdebski, ...
Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Liczyłam na coś o wiele wiele lepszego.
Dałabym może i jedną dwie gwiazdki więcej, gdybym nie miała pecha, że nie czytałam, a słuchałam książki. Niestety - Piotr Grabowski to wielka porażka w roli lektora!

Liczyłam na coś o wiele wiele lepszego.

Piękna, wyważona lektura. Szanuję literaturę Wiśniewskiego.

Piękna, wyważona lektura. Szanuję literaturę Wiśniewskiego.

Ogólnie cenię autora za wielowątkowość i wplatanie faktów w fabułę książek.

Ogólnie cenię autora za wielowątkowość i wplatanie faktów w fabułę książek.

Bardzo dobrze się zaczyna. Potem jest nie wiele gorzej.
Piotr Grabowski doskonały w tym, czego tu dokonał, jako lektor. Bardzo wciągająca lektura, a pewnie dzięki Panu Piotrowi jedna lub dwie gwiazdki na +. Idealny materiał na bardzo dobry film, ale w Polsce ciężko będzie o kogoś, kto podoła.

Bardzo dobrze się zaczyna. Potem jest nie wiele gorzej.

Akcja opowiadań koncentruje się wokół sopockiego Grand Hotelu, miejsca owianego historyczną legendą, gdzie swego czasu mieszkali: Hitler, Castro, de Gaulle i Putin.

Tu na weekend zatrzymała się porzucona dziennikarka Justyna, która zaprosiła do siebie uprzejmego bezdomnego Lichotę, by poznać jego historię.

Kobieta jest wyjątkowa pod tym względem, że zawsze ciągnęło ją do ludzi przegranych, złamanych. Pragnęła poznać ich biografie i pomóc choć w małym stopniu.

Marian Szczepan Lichota miał kiedyś córkę, Julkę. Po jej śmierci załamał się i zaczął pić. Skończył na ulicy, mimo to nie był złym człowiekiem. Kiedy znalazł nieprzytomną kobietę osłonił ją przed deszczem, żeby nie zachorowała.

Wdzięczna Justyna załatwiła mu nowy wizerunek i przywróciła do życia. Dzięki niej dostał pracę w hotelu.

W tym samym miejscu poznajemy i innych gości: niemieckiego księdza, niewierną Weronikę, pokojówkę Lubę, żigolaka Andy'ego, Joachima z Parkinsonem. Każdy z nich ma coś do opowiedzenia.

Kobieta jest wyjątkowa pod tym względem, że zawsze ciągnęło ją do...

Dziś przychodzę do was z książką, która swoją premierę miała w 2014 roku i nie mam pojęcia jakim cudem o niej nie słyszałam. „Grand” Janusza Leona Wiśniewskiego jest pierwszym tomem cyklu o tej samej nazwie. W lutym premierę miał drugi tom „Gate” i z tego względu postanowiłam zapoznać się z lekturą i piórem autora.

Sopocki Grand Hotel. To właśnie tu bohaterowie powieści spędzają pewien letni weekend. Janusz Leon Wiśniewski pozwala nam poobserwować gości hotelu i zdradza nam ich historie. Jesteśmy świadkami skrywanych tajemnic, kłamstw, przemian i uniesień.

Autor oczarował mnie stylem pisania, językiem jakim się posługuje i tym jak lekko snuje opowieści, bo że jest w tym mistrzem nie ulega wątpliwości. Bardzo podobały mi się retrospekcje sięgające nawet II wojny światowej. Pozwalało to lepiej poznać bohaterów, a to z kolei sprawiło, że stali się dla mnie bardziej autentyczni.

Największe wrażenie wywarły na mnie szczególnie dwie historie- pierwsza i ostatnia. Bohaterem pierwszej jest przemiły pan w średnim wieku, którego życie nie oszczędziło. Marian Szczepan Lichota zwany także Lichutkim jest człowiekiem bezdomnym z problemem alkoholowym. Pomimo to Lichutki jest osobą niezwykle kulturalną zawsze dbającą o to co i jak mówić. To drugie nie ma jednak znaczenia dla ludzi mijających go na ulicy, którzy najczęściej oceniają drugiego człowieka po wyglądzie nie zamieniając z nim wcześniej nawet jednego słowa. Brudne ubranie Lichutkiego, długa broda i dawno nie strzyżone włosy działają na nich jak straszak. Wyjątkiem jest poznana na plaży dziewczyna, która wydaje mu się wyrwana z innego świata. Justynę Marian interesuje, chce go poznać, odkryć historię jaką skrywa w sercu. Zaprasza go więc na śniadanie w luksusowym Grand Hotel. Jak się ta znajomość potoczy?Tego nie zdradzę. Powiem tylko tyle, że Justyna odbuduje jego wiarę w siebie. To ona popchnie go do tego by dokonał w swoim życiu zmian. Takich osób jak ta młoda dziennikarka jest na świecie niestety coraz mniej.

„Ludzie nie głoszą otwarcie przekonania, iż to, co piękne, jest dobre, ale podświadomie preferują piękno i często dyskryminują brzydotę”

Bohaterem drugiej historii, która niesamowicie mnie wzruszyła jest Joachim Maria Pokuta. Chory na Parkinsona mężczyzna coraz częściej myślący o tym by ulżyć sobie w cierpieniu i przestać być „problemem” dla bliskich. Czy Grand Hotel będzie miejscem, w którym zakończy się historia Joachima?

„Przyszedł na świat z wyjątkowym mózgiem. To nie przydarza się wszystkim... Wszystko, co ma, osiągnął dzięki niemu. To, że teraz wszystko traci przez jego zanik, jest jak chichot natury albo zemsta za pychę”

„Grand” to książka pełna życiowych mądrości. Powieść skłaniająca do zatrzymania się i zastanowienia nad pewnymi kwestiami w życiu. Historie przedstawione przez autora są poruszające i tak autentyczne, że mogłyby przydarzyć się jak nie nam samym to sąsiadowi, znajomemu, komukolwiek. Polecam tę książkę każdemu kto w literaturze poszukuje pewnej głębi a nie tylko czystej rozgrywki.

Sopocki Grand Hotel. To właśnie tu bohaterowie powieści...

Zapewne nie jest to dla mnie najlepsza książka autora, ale cóż z tego, skoro nie mogłam jak zwykle się od niej oderwać.
Przepadam za wszystkim co pisze pan Janusz Leon Wiśniewski.
Niesamowite historie zwykłych ludzi, ale jak cudownie opowiedziane !!!!!!!!!!!

Przepadam za wszystkim co pisze pan Janusz Leon Wiśniewski.
Niesamowite historie zwykłych ludzi, ale jak cudownie opowiedziane !!!!!!!!!!!

GRAND, jedna z moich najbardziej ulubionych (ulubione są wszystkie), książek Wiśniewskiego miała premierę w 2014 roku. W związku z lutową premierą jej kontynuacji pt. GATE, z dużą przyjemnością wróciłam do pełnej uczuć historii osób, których połączył Hotel Grand.
Różni ludzie, z różnych środowisk, z własnymi tajemnicami i historiami. Jest smutno, nie da się zaprzeczyć ale bywa i budująco. Jak w prawdziwym życiu, te historie mogły się wydarzyć, bo jak sam autor zawsze powtarza, pomysły do pisania czerpie z rozmów z ludźmi.
Przyznaję, czas książce nie zaszkodził. Po ośmiu latach nadal łakomie ją czytałam, nadal przeżywałam, nadal mnóstwa emocji mi dostarczyła. Pan Janusz pisze jak nikt inny. Łączy w swoich książkach lekkość pióra, życiową mądrość i ogromną wiedzę. Niepowtarzalnego, charakterystycznego stylu nie można pomylić z żadnym innym polskim autorem. Książki Wiśniewskiego towarzyszą mi od liceum (nie ma co przeliczać na lata) i myślę, że każda kolejna również znajdzie swoje miejsce na specjalnej półce.

Wspaniała. Piękny język, interesujące historie. Zaciekawia, wzrusza, uczy, wzbogaca. Janusz Leon Wiśniewski w doskonałej formie. Ponieważ nie przepadam za wieloma wątkami w jednej książce, a taki jest "Grand", ocena nie jest najwyższa.

Robicie sobie czasami przerwę od książek? Ja obecnie kończę, powoli swój urlop więc te ostatnie dni odpuściłam sobie nawet czytanie. Myślę jednak, że czasem taka mała przerwa się przydaje.

💙💙💙

„Serce przestaje boleć, jak je zająć kimś innym albo książki czytać”.

W tym hotelu miłość odmienia ludzi. Obrosły historią i legendami sopocki Grand Hotel staje się miejscem wydarzeń szczególnych, a autor, jak Anioł Podpatrywacz, towarzyszy ludziom, którzy spędzają w tym hotelu jeden krótki letni weekend. Niezauważony wchodzi do ich pokoi, prześwietla ich biografie, zasypia i budzi się w ich łóżkach. Opowiada o ich snach, porażkach, tęsknotach, marzeniach i cierpieniach. Hotel to często miejsce przemienienia. I o tym także jest ta książka.

💙💙💙

„Grand” autorstwa Janusza Leona Wiśniewskiego.

Mamy tutaj książkę, w której opisane jest kilka różnych historii zupełnie obcych sobie ludzi, którzy w tym samym czasie przybywają do Sopockiego hotelu Grand.

Z początku bardzo mnie te opowieści zaciekawiły. Byłam zaintrygowana i chciałam wiedzieć więcej i więcej. Podobały mi się nieco psychologiczne wątki, przemyślenia, jak i różnorodność tych historii.

Z czasem jednak zaczęłam powoli się irytować tempem akcji, które momentami zaczęło mnie po prostu nudzić.

Dodatkowo dialogi w tej książce… choć raczej można by, je uznać za monologi bohaterów były również momentami męczące.

Przez to wszystko choć uważam, że same przestawione w tekście opowieści były, dość ciekawe to jakoś nie do końca całość wpasowała się w moje gusta. Czegoś mi tu zabrakło. Uważam, że można było nieco lepiej wykorzystać potencjał tej książki.

Oczywiście nie była to katastrofa, ale nie zostałam także powalona na kolana. Myślę jednak, że znajdą się i miłośnicy takiej wersji.

💙💙💙

„Serce przestaje boleć, jak je zająć kimś innym albo książki czytać”.