Brulion zabaw dla każdego

Okładka książki Brulion zabaw dla każdego praca zbiorowa
Okładka książki Brulion zabaw dla każdego
praca zbiorowa Wydawnictwo: Wilga interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Wilga
2016-01-13
2016-01-13

„Brulion zabaw” pojawił się w czterech odsłonach: dla każdego, podwórkowych dla każdego, w podróży i na święta. Wszystkie przypominają PRL-owskie bruliony (czyli zeszyty) charakteryzujące się tekturową okładką, sklejonym taśmą grzbietem i szybko żółknącymi stronami (zrobione z ekologicznego papieru). Tu zachowano urodę dawnych zeszytów i zamieszczono w nich zabawy, które zapewniały rozrywki w świecie bez komputerów, tabletów, smartfonów i jednym programem (nie kanałem!) dziennie dla dzieci. W takim świecie dzieci musiały zapewnić sobie innego rodzaju rozrywki. Powstawały liczne zabawy, które przekazywano z pokolenia na pokolenie, wzbogacano kolejnymi. Naturalne było to, że starsze dzieci przekazywały wiedzę młodszym. Jednak zmiana stylu życia sprawiła, że starsze dzieci bardziej zajmują się już sobą i swoim życiem z wykorzystaniem mediów, a rodzice nie zawsze pamiętają wszystkie proste zabawy. Ja zdecydowanie już dawno o nich zapomniałam. Coś tam kojarzę, ale to nie wystarczy do zorganizowania zabawy. Właśnie dla takich rodziców i ich dzieci są „Bruliony zabaw”.
„Brulion zabaw dla każdego” zawiera kółko i krzyżyk, szubienicę, statki, kropki, szewca, państwa miasta, kartofla, boisko, smoka. Na okładkach objaśniono zasady gier, a na poszczególnych perforowanych kartkach znajdziemy wygląd tych gier. Do tego znajdą się tam instrukcje składania piekła-nieba i samolotu. Można wykorzystać do tego kartki z wcześniejszych gier. Dzięki takiemu zestawowi gier nasze dziecko będzie mogło zabłysnąć w szkole pomysłami na zabawy.
W „Brulionie zabaw podwórkowych dla każdego” po wewnętrznej stronie okładki znajdziemy instrukcję takich zabaw ruchowych jak sąsiedzi, łapki, łapki do pary, zaczarowany berek, czołgi, szubienica, wywołuję wojnę przeciwko – piwko. Do tego na poszczególnych kartkach poza rozrysowaniem zabaw nie zabraknie pomysłów na wyliczanki, rymowanki, zawołania, zabawy w komórki do wynajęcia, kółko i krzyżyk, gąski do domu, berek, podchody, gumę, baba jaga patrzy, chowanego, chłopka (albo klasy),klasy kwadratowe, wyścigi pokoju, mur, „poszedł Marek na jarmark i..”, kolory, liska, zaczarowanego berka. Ponad to znajdziemy instrukcję w jaki sposób zrobić piekło-niebo, wachlarz, łódkę, kubek, kopertę.
„Brulion zabaw w podróży” na okładkach zawiera instrukcje takich zabaw jak sąsiedzi, łapki, szubienica, kartofel, smok, łapki do pary, czołgi, kółko i krzyżyk, boisko, państwa miasta. A w środku (na wyrywanych kartkach) propozycje łączenia kropek, głuchy telefon, plaster miodu, kropki, gra w muchę, bystre oko, czyli poszukiwanie szczegółów na ilustracji, labirynt, instrukcję rysowania misia, ptaka i ufo, poszukiwany czy poszukiwana, rysowania mapy, coś w pobliżu na literę, rysowania lewą ręką, pomidor, poszedł Marek na jarmark, statki, krzyżówkę. Znajdziemy też instrukcję składania samolotu, łódki, piekła nieba, kubka, wachlarza.
Jak widać zabawy czasami w kolejnych tomach się powtarzają i można je wykorzystać nie tylko w określonych sytuacjach. Myślę, że jest to dobry zabieg, ponieważ pokazuje naszym dzieciom, że bawić się w skojarzenia możemy nie tylko w deszczowe dni, ale też na placu zabaw, na boisku czy w samochodzie. To podsuwa myśl, że trzeba się zastanowić jakie zabawy znamy i w jakich okolicznościach możemy je wykorzystać. „Bruliony zabaw” będą idealnymi wprawkami do dalszych samodzielnych zabaw z tymi propozycjami.

www.kochamciemojezycieb.blogspot.com

Czy jest jakiś lepszy sposób na popołudnie, niż spędzenie go razem na zabawach rodzinnych? Zdecydowanie nie. „Brulion zabaw dla każdego”, stanowi idealną alternatywę dla komputerów, tabletów i telewizji, jak również cudowną okazję dla wspomnień z czasów dzieciństwa i opowieści o nich. :) Na kartach zeszytów znajdziemy wiele zapamiętanych z młodości zabaw.

„Brulion zabaw” zawiera szablony do takich gier jak: statki, państwa miasta, kółko i krzyżyk, kropki, wisielec, szewc, czy boisko. Książka stanowi wspaniały zestaw inspiracji do grania w domu, na pikniku w ogrodzie, czy na wycieczkach. My z naszą nastolatką cudownie bawiliśmy się z tą książką na plaży :) Okazało się zresztą, że wbrew pozorom, te gry nadal funkcjonują w szkolnym życiu :) .

Książki polecam przede wszystkim przedszkolakom i uczniom młodszych klas podstawówki, choć jak pisałam nasza nastolatka też miała frajdę z ich korzystania, a i ja współtowarzysząc jej w zabawie :)

Dodatkowymi zaletami publikacji jest wykorzystanie ekologicznego papieru, który i tak w założeniu ma posłużyć do mazania, kreślenia, wyrywania i schowania w kieszeń lub do plecaka i wyniesienia na podwórko :).

www.kochamciemojezycieb.blogspot.com

• W domowej biblioteczce
  • Must have dla Elizy
  • Dla dzieci
  • 2017

Dodaj cytat z książki Brulion zabaw dla każdego