Absolwenci

Albatros
2014-06-30
2014-06-30
Jarosław Sokół
szkoła przyjaciele absolwent miłość przyjaźń

Opowieść o pięciu studentach Uniwersytetu Harvarda z rocznika 1958, podzielona na dwie części: "Studenckie lata" i "Dorosłe życie". Studenci ci pochodzą z różnych środowisk, są różnego pochodzenia, mają różne talenty. To, co ich łączy, to nieposkromione ambicje i przekonanie o własnej wyjątkowości. Jak wiele uda się im osiągnąć i za jaką cenę?
Powieść pomimo sporej objętości (ponad 500 str.) czyta się szybko. Autor niestety powiela jednak pewne schematy dla różnych postaci. Wyciąga też wnioski za czytelnika.

Powieść pomimo sporej...

Książka jest genialna! To klasyka współczesnej literatury. Niesamowita powieść o wyjątkowych ludziach z różnych środowisk w wyjątkowych okolicznościach studiowania na elitarnym Uniwersytecie Harvarda. Niebawem zabieram się za kolejną pozycję tego autora- Doktorzy.

Książka przedstawia losy studentów, a później absolwentów Harvardu. W bardzo realistyczny sposób pokazuje dokąd może zaprowadzić zbyt duża ambicja, chęć sławy i bogactwa oraz próby uciszenia wewnętrznego poczucia winy. Każdy z bohaterów obiera inną ścieżkę kariery i każda w pewnym sensie jest tragiczna - niesie za sobą przesłanie: każdy sukces ma swoją cenę. Myślę, że w zależności od wieku, sytuacji życiowej i indywidualnych przekonań każdy wyciągnie coś innego z tej książki. Nie była to bardzo porywająca lektura, ale skłania do przemyśleń i ustalenia najwyższych w życiu wartości.

Jak dla mnie niestety nuda. Ale takich książek nie lubię. Koleżanka mnie namawiała, dałam się namówić, ale zrobiłam jej chyba przykrość mówiąc, że mi się zupełnie nie podobało.

Świetna, bardzo wzruszająca. Polecam

Świetna, bardzo wzruszająca. Polecam

Absolwenci to obyczajowa powieść opowiadająca o studentach Harvardu i ich losy na przestrzeni lat oraz i jak im się życie potoczyło po ukończeniu uczelni, a potoczyło się różnie, były wzloty i upadki. Czytało się bardzo fajnie. Polecam.

Kolejna książka tego autora na moim koncie. Wnikliwa i ciekawa. Pomimo jej lat nadal miło się czyta. Polecam
Opisuje losy kilkorga studentów. Niestety nie wszyscy mogli uczestniczyć podczas zjazdu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo dobra. Polecam

Bardzo dobra. Polecam

20/2024 (E)

20/2024 (E)

Kocham tę książkę! Od niej zaczęła się moja przygoda z twórczością Ericha Segala. To historia studentów, a potem absolwentów jednej z najbardziej prestiżowych uczelni na świecie. Ludzi, którzy własną pracą i pasją potrafili zdobywac szczyty, a jednoczesnie wcale nie przestali przy tym być ludzmi, ze swoimi słabościami, ułomnościami, tragediami. Szczerze polecam

• Literatura amerykańska
  • Erich Segal