Karol I

Okładka książki Karol I
Charles Carlton Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biografie Sławnych Ludzi biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
1993-01-01
83-06-02239-4
Anna Soszyńska
rewolucja angielska Suuartowie

Polecam wszystkim tym, którzy są zainteresowani jego historią.

Polecam wszystkim tym, którzy są zainteresowani jego historią.

Na półkach: , , , ,

Karol I (1600-1649) to władca kojarzony przede wszystkim z wojną domową oraz procesem i ścięciem. W istocie jednak był postacią interesująca także z innych względów. Dotyczy to choćby jego życia rodzinnego (jakże różnego od tego, jakie wiódł jego syn Karol II!), czy podejścia do spraw wiary. Charles Carlton przedstawił w swojej biografii całe 49-letnie życie króla dużo uwagi przykładając właśnie do tego, jaki był na co dzień, jak wyglądało jego małżeństwo i relacje z dziećmi. Ta pierwsza część pracy, która poświęcona jest okresowi do roku 1640, a więc nie ciągłej walce z Parlamentem oraz wojnie domowej, udała się Autorowi bardziej. W opisie lat 1640-1649 wypada Carlton nieco gorzej, ponieważ w opisie życia tytułowego bohatera zbyt skąpo relacjonuje wydarzenia wojenne (o tzw. II wojnie domowej niemalże nie wspomina), przez co trudno wszystko dobrze zrozumieć. Do tego jeszcze dochodzą problemy z chronologią, która jest zarysowana niezwykle skąpo, tak że miejscami nie wiadomo, kiedy poszczególne wydarzenia miały miejsce. Ogólnie rzecz biorąc jest to jednak dobra biografia mocno oparta na źródłach i literaturze naukowej i można ją polecić osobom zainteresowanym dziejami Anglii i losami dynastii Stuartów.

Tomasz Babnis

Dodaj cytat z książki Karol I