Anielski kokon

MWK
2013-01-29
2013-01-29
Karolina Wilczyńska powieść obyczajowa

Liczyłam na super książkę, a niestety jest to mocno średnia pozycja. Nie do końca przypasowała mi fabuła.

Postać głównej bohaterki nie wzbudziła mojej sympatii, choć podobnie jak ona też mam "świra" na punkcie aniołów. Jednak Olga przedstawiona jest jako osoba słaba, całkowicie podporządkowana apodyktycznej matce i egoistycznemu narzeczonemu, którego chyba nawet nie darzy uczuciem. Mam wrażenie, że autorka próbuje obnażyć rzeczywistość, w której obecnie żyjemy - wszyscy dążymy do ustalonego wzorca (dobrze płatna praca, porządnie zasilone konto bankowe, własne mieszkanie itp. id.). Każdy, kto postanowi odbiec nieco od tego wzorca z miejsca zostaje uznany za wariata. Bo niby któż to widział, żeby porzucać majętnego narzeczonego albo dobrze płatną pracę, tylko po to by przekonywać ludzi o czynieniu dobra i nawróceniu?
Powieść jednak pozostawiła we mnie dziwny niedosyt, zawód - sama nie potrafię tego nazwać; chyba spodziewałam się czegoś więcej.

Wiadomo, że ludzie tworzą normy i kodeksy. Postępujemy jak wielu, wyglądamy jak inni, dopasowujemy się. Gubimy tożsamość i oryginalność w zamian za akceptację. Gdzie jest granica? Wierzymy w życie po śmierci, w niewidzialnego Boga, w anioły. Jednak gdybyśmy rzeczywiście jakiegoś spotkali uznano by nas za... no właśnie-wariata. Cóż... Samotność jest wpisana w naturę człowieka. A jeśli samotność to także indywidualność. Niestety świat w swoim przepychu i przewidywalności nie jest w stanie ich zaakceptować. Historia Olgi nie jest zwyczajna ale czy jest niemożliwa?

Ja odebrałam tę książkę w taki sposób- dziewczyna otoczona matką , która była z jednej strony nadopiekuncza a z drugiej narzekają na swoj los i krytykująca córkę,że nie jest taka jaka powinna według niej być, z drugiej strony szef,zachłanny, który nie płaci godnie za jej pracę .W jej życiu był też chłopak,przy którym nie mogła być sobą.
Dziewczyna szukała kogoś ktoś bedzie czuły,troskliwy i zawsze przy niej bez względu jaka jest .Uwierzyła w jego słowa i się stała tragedia.Przypomniała mi się historia koleżanki, która mówiła, że czuje sie niekochana przez mamę i się powiesiła -byłam zszokoana. Nie wiem co w jest w głowie ludzi, którzy chcą to zrobić ale ponoć to jest uwarunkowanie genetyczne a swój cel zaplanowany mają już wcześniej.
Książkę przeczytałam w jeden dzień. W między czasie mialam mieszane uczucia .Jedno jest pewnie .Mamy wlasna wolę i siła myśli jest wielka. Nie mniej jednak wsparcie najblizszych jest ważne-gdy nas akceptują takimi jacy jesteśmy-szczególnie rodzice.

Dziewczyna szukała kogoś ktoś...

Czy naprawdę tak zagalopowaliśmy się w trosce o powłokę zewnętrzną, ten worek kości, mięśni i narządów, że zupełnie zapomnieliśmy o tym, co naprawdę ważne?
Patrząc na otaczający świat, fejkowych celebrytów można się z tym zgodzić. Ciągle przeważa mieć, zaistnieć, błyszczeć nad bycie uważnym.
Ludzie nie potrafią wyzwolić się z ograniczeń, jakie narzuca im ciało i dodatkowa, niewidzialna powłoka, którą tworzą wokół siebie. To dlatego postępują niezgodnie z tym, co podpowiada im prawdzie "ja".
Chcą skorzystać jak najwięcej, zanim opakowanie się zużyje, i gotowi są poświęcić dla tego celu duszę.

Dwojakie uczucia po przeczytaniu - z jednej strony historia absurdalna, momentami nudna, z drugiej - nieoczywista i posiadajaca madre, trafiające w serce przemyslenia.

Ola to trzydziestoletnia dziewczyna, pracująca w korporacji. Jej hobby to zbieranie aniołków różnego rodzaju, widzących, stojących, z porcelany itp. Kiedy na służbową pocztę dostaje dziwnego maila, uznaje, że to żart. Potem zauważa mężczyznę, który ją obserwuje, postanawia się z nim rozmówić. On przekonuje ją, że została wybrana by czynić dobro.
Na początku książka wydawała mi się dziwna. Nie wiedziałam co o niej myśleć, jak ją rozumieć, ale im dalej czytałam tym wszystko nabierało przejrzystości. Bo był taki moment, że zastanawiałam się czy Ola jest jakaś obłąkana czy to wszystko jej się wydaje, a może ona śni o tym. To była dla mnie tajemnica.

Na początku książka wydawała...

Przecudna okładka !
Powiem Wam, że wierzę w anioły. Że jest ktoś kto nad nami czuwa.
Do ostatniego zdania wierzyłam .
Autorka w piękny sposób pokazała nam trudności z jakimi borykamy się. Każdy z nas postrzega inaczej świat. Zaskakująca, całkiem inna niż te, które przeczytałam do tej pory.

Przecudna okładka !
Powiem Wam, że wierzę w anioły. Że jest ktoś kto nad nami czuwa.
Do ostatniego zdania wierzyłam .

Plus dla autorki za zwrócenie ludzkiej uwagi na to że na co dzień za bardzo poświęcamy uwagę na wygląd i inne powierzowne sprawy oraz za poruszenie tematu chorób psychicznych aczkolwiek totalnie nie trafia zdo mnie forma przekazu, bohaterka która zostaje wybrana na anioła wydaje mi się już absurdalne.

• Przeczytane w 2019

Dodaj cytat z książki Anielski kokon