Ocean na końcu drogi

Okładka książki Ocean na końcu drogi
Neil Gaiman Wydawnictwo: Mag fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
The Ocean at the End of the Lane
Mag
2013-10-09
2013-10-09
Paulina Braiter-Ziemkiewicz
Inne

Okładka książki Szkło, śnieg i jabłka oraz inne historie Gabriel Bá, Colleen Doran, Neil Gaiman, Fábio Moon
Ocena 0,0
Szkło, śnieg i... Gabriel Bá, Colleen...
Okładka książki Widma nad Innsmouth Ramsey Campbell, Adrian Cole, Basil Copper, Neil Gaiman, David Langford, D.F. Lewis, H.P. Lovecraft, Brian Lumley, Brian Mooney, Kim Newman, Nicholas Royle, Guy N. Smith, Michael Marshall Smith, Brian Stableford, David A. Sutton, Peter Tremayne, Jack Yeovil
Ocena 7,4
Widma nad Inns... Ramsey Campbell, Ad...
Okładka książki Sandman: Kraina snów Colleen Doran, Neil Gaiman, Malcolm Jones III, Kelley Jones, Charles Vess
Ocena 7,3
Sandman: Krain... Colleen Doran, Neil...

Okładka książki Koralina Neil Gaiman, Philip Craig Russell
Ocena 7,4
Koralina Neil Gaiman, Philip...
Okładka książki InterŚwiat Neil Gaiman, Michael Reaves
Ocena 6,2
InterŚwiat Neil Gaiman, Michae...

Oficjalne recenzje i

Potwory obok nas

Link do recenzji

276 0 130

Osobliwa fantastyka nie jest moim ulubionym gatunkiem, ale nie można powiedzieć, że nie jest to coś ciekawego.

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Gaimana miało miejsce za sprawą "Nigdziebądź". Niestety trochę się wówczas zawiodłem. Miałem wielkie oczekiwania, które nie do końca się spełniły. Mimo to postanowiłem sięgnąć po "Ocean", gdyż poszukiwałem czegoś krótkiego, niezobowiązującego, w sam raz na jeden wieczór. Książka ta wciągnęła mnie od pierwszych stron i stan ten trwał aż do samego końca. "Ocean na końcu drogi" to bardzo dobrze skonstruowana historia. Nie przeszkadzał mi nawet fakt, że główny bohater w trakcie swojej "przygody" miał zaledwie 7 lat. Powieść nie staje się przez to bardziej infantylna czy młodzieżowa. Autor dostarcza czytelnikowi dobry kawał fantasy i interesującą fabułę, a dzieje się to za sprawą tajemniczej rodziny Hempstock. W pewnych momentach pojawia się też nieco grozy oraz brutalności. Jakby tego było mało, Gaiman wplata w to wszystko jeszcze emocjonalne, poruszające wątki związane ze zwykłym, przyziemnym życiem, i to wszystko na niecałych 200 stronach! Mieszanka ta bardzo przypadła mi do gustu. Cieszę się, że nie przekreśliłem Gaimana, ponieważ zaimponował mi "Oceanem na końcu drogi". No cóż, pozostało chyba zdecydować, po którą książkę autora mam teraz sięgnąć:D.

Bardzo przyjemnie się czytało. Szybko się wciągnęłam i przeniosłam do zupełnie innego świata, to pewnie sprawa niesamowitej atmosfery jaką się czuje podczas czytania. Momentami trochę straszna, magiczna i dająca do myślenia. Uwielbiam jak dzieci są głównymi bohaterami książek :)
Na 100% sięgnę po inne książki Gaimana.

Na 100% sięgnę po inne książki Gaimana.

Fascynujące opisy, niepowtarzalny pomysł i płynna akcja. Przeczytane jednym tchem. Najmocniej polecam!

ezimienny mężczyzna po wielu latach powraca do rodzinnego miasta na pogrzeb. Coś ciągnę go do okolic, gdzie kiedyś stał dom jego rodziców, a szczególnie - farma znajdująca się w sąsiedztwie. Narrator podąża do farmy, siada przy stawie i zaczyna rozmyślać o swoim życiu i dzieciństwie. Powoli powracają dziwne wspomnienia o tym, co się wydarzyło owym latem, kiedy narrator miał 7 lat.

„Ocean na końcu drogi” trudno jest sklasyfikować gatunkowo, ponieważ Neil Gaiman stworzył swój unikalny i fantastycznie mroczny gatunek. Zatem można powiedzieć, że „czytam Gaimana” i wszystko jest jasne 😅

„Ocean na końcu drogi” jest o przyjaźni, wiedzy, poświeceniu…i bardzo bardzo smutny. To jest jedna z tych książek, od których pierwotnie spodziewasz się czegoś innego a czytając do końca nie wiesz w którym kierunku potoczą się losy bohaterów… Cieszę się, że przeczytałam, i myślę, że to będzie jedna z tych pozycji, do których jeszcze wrócę… polecam ♡!

Z Neilem Gaimanem znam się nie od dziś. Przeczytałam wcześniej aż cztery jego inne książki, żadna z nich mnie nie zachwyciła (najbliżej tego była "Mitologia nordycka", ale tu Gaiman opowiadał nie swoje pomysły, więc tego nie liczę), a jedna mi się nie podobała, bo zawierała dwie sceny erotyczne, które mnie bardzo, bardzo zniesmaczyły ("Amerykańscy bogowie"). Zaś "Księga cmentarna" i "Koralina" były opowieściami o dzieciach - i dzisiejszy bohater, czyli "Ocean na końcu drogi", także jest taką opowieścią.

Kiedy rodzice naszego siedmioletniego narratora popadają w kłopoty finansowe, chłopiec zmuszony jest odstąpić swój pokój różnym najemcom. Jednym z nich jest górnik opali, który po jakimś czasie popełnia w samochodzie ojca narratora samobójstwo. Śmierć górnika otwiera bramę różnym niebezpiecznym stworzeniom, a poradzić sobie z nimi mogą trzy kobiety z farmy na końcu drogi. Najmłodsza z nich, jedenastoletnia Lettie, twierdzi, że staw za ich domem to ocean, a najstarsza pamięta Wielki Wybuch.

Mam duży problem z tą książką, bo zwyczajnie jej nie rozumiem. Przede wszystkim, nie widzę w niej żadnego sensu. Cały czas liczyłam na jakieś wytłumaczenie, dlaczego akurat samobójstwo górnika opali przywołało potwory, co było w tej śmierci niezwykłego i jak się to wszystko w ogóle stało. Niestety, nie otrzymujemy żadnej odpowiedzi. Tak samo liczyłam na wytłumaczenie, kim właściwie są owe trzy kobiety - miałam pewne mitologiczne hipotezy, ale autor nie podjął tego tematu w jakikolwiek sposób.

Ciekawe jest, że nie poznajemy imienia naszego siedmioletniego bohatera. I, patrząc na wiek naszego narratora, można by stwierdzić, że będzie to powieść dla dzieci. Niestety, nie jest to takie proste. Owszem, cała ta mroczna baśń przypominać może momentami horror dla dzieci. Problem w tym, że jest tu kilka scen, które dla dzieci się w żadnym wypadku nie nadają. Jest opis kolorów na twarzy samobójcy, [UWAGA SPOILER] scena topienia narratora przez ojca w wannie, wreszcie scena seksu, co prawda widziana przez dziecko przez okno i bez wchodzenia w szczegóły, ale i tak każdy wie, o co chodzi (a i dzieci nie są takie głupie, żeby się nie domyśliły, uwierzcie mi). Z tym łączy się wątek zdrady małżeńskiej, więc kolorowo nie jest i ja bym tej książki dziecku nie dała. [KONIEC SPOILERU] Jest to więc moim zdaniem mroczna baśń dla dorosłych, momentami nieco infantylna, ale nadal dla dorosłych.

Są jednak także wątki, które mnie bardzo zaciekawiły. Tak więc tytułowy ocean, który w rzeczywistości jest stawem, a może miejscem, w którym ukryto całą wiedzę wszechświata. Interesująca jest także antagonistka, Ursula Monkton, w kolorach pudrowego różu i gołębiej szarości, w zwiewnej spódnicy i z czerwonymi ustami. Jest to postać bardzo obrazowa i na długo zapadająca w pamięci.

Jak jednak widzicie, mimo tych paru plusów przeważają u mnie jednak odczucia raczej negatywne. Niezbyt lubię taki surrealistyczny klimat, więc nie była to książka dla mnie. Niemniej jednak, może znajdą się fani i takiego gatunku :)

Wspaniała, mądra baśń. Krótka, ale tak miało być, nie nudzi się ani przez chwilę, a miejscami naprawdę chwyta za serce. To jest coś czego zawsze chciałam od Kinga, a czego prawnie nigdy nie mogę znaleźć w jego książkach - super pomysł, ciekawa fabuła, elementy horroru bez tandety i porządne zakończenie.

Moja pierwsza książka Gaiman'a, bardzo mi się podobała. Trochę krzywdzące jest opisać ją jako "dziwną", jednak w mojej opinii jest bardzo osobliwa i na pewno nie każdemu przypadnie do gustu. Mimo to polecam :)

Magiczna, to pierwsze co pomyślałam o tej książce. Niesamowita, piekna i urzekajaca.
Zanlezionaw koszu z ksiazkami w promocyjnej cenie 9.99 nie myślałam,ze będą to jedne z najlepiej wydanych pieniędzy. Po okladce pomyślałam,ze jest to pewnie książka dla dzieci, ale teraz wiem,ze zdecydowanie nie. Mroczny klimat i strach głównego bohatera prawie fizycznie mnie bolały.
To moja pierwsza książka tego autora i z pewnością nie ostania.
Goraco polecam.

To...

To była niesamowita podróż.

Wszystko zaczyna się tak zwyczajnie. Od wspomnienia dorosłego człowieka. Przenosimy się do świata jego dzieciństwa i nagle jesteśmy kilkuletnim chłopcem. Z pozoru z początku nie dzieje się nic niezwykłego... ale początek mija bardzo szybko, jeszcze szybciej mijają i znikają pozory i już nic nie jest takie proste. Nie wiadomo skąd pojawiają się potwory, stawek z kaczkami zmienia się w ocean, a dziewczynka z sąsiedztwa, strzeże dziwnego świata.

Tak do końca sama nie wiem jak określić to co tu się wydarzyło. Opowiadanie zmienia się w baśń. Dzieciństwo zostaje wystawione na próbę. Opowieść płynie szybko, ale nurt pełen jest ostrych kamieni, stromych brzegów i podwodnych pułapek.. Choć z pozoru nie ma tu nic strasznego to jednak czujemy unoszący się nad stronami niepokój... I ten nie pokój zostaje z nami do końca

To była przygoda warta każdej minuty. Dziwna, cierpka i chropowata. Ale nie do zapomnienia

To była niesamowita podróż.