Jedenaście tysięcy pałek, czyli miłostki pewnego hospodara

Okładka książki Jedenaście tysięcy pałek, czyli miłostki pewnego hospodara
Guillaume Apollinaire Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Zmysłowa seria literatura piękna
literatura piękna
Zmysłowa seria
Les Onze Mille Verges ou les amours d’un hospodar
W.A.B.
2011-06-01
1994-01-01
Marek Puszczewicz
powieść erotyczna powieść francuska

Okładka książki Opowieści niesamowite. Literatura francuska Guillaume Apollinaire, Honoré de Balzac, Jacques Cazotte, Anatole France, Théophile Gautier, Prosper Mérimée, Charles Nodier, Jules Barbey d'Aurevilly, Guy de Maupassant, Gérard de Nerval, Auguste de Villiers de L'Isle-Adam
Ocena 6,8
Opowieści nies... Guillaume Apollinai...
Okładka książki Bezprawna fantastyka. Antologia fantastycznych opowiadań klasyków literatury Guillaume Apollinaire, Anton Czechow, Arthur Conan Doyle, Anatole France, John Galsworthy, Jerome K. Jerome, Mór Jókai, Rudyard Kipling, Ignacy Krasicki, Jack London, Prosper Mérimée, Gustav Meyrink, Adam Mickiewicz, Bolesław Prus, Władysław Stanisław Reymont, Joseph Henri Rosny, Henryk Sienkiewicz, Lew Tołstoj, Mark Twain, Oscar Wilde, Konrad Zieliński
Ocena 7,0
Bezprawna fant... Guillaume Apollinai...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Nie jest to niestety arcydzieło, jak twierdził Picasso. Chwilami zabawne, chwilami odrzucające, ale co najważniejsze po prostu nudne.

Równie obrzydliwe jak de Sade, tylko w przeciwieństwie do de Sade'a zabawne.

Równie obrzydliwe jak de Sade, tylko w przeciwieństwie do de Sade'a zabawne.

Ależ hrabia Wilhelm Apolinary Kostrowicki herbu Wąż wymyślił. Polak potrafi... .
Niesamowita prześmiewcza, surrealistyczna (określenie stworzone przez Autora) opowieść o podróżach rumuńskiego księcia (nomen omen) Valcutascu, hospodara dziedzicznego, po Paryżu, St. Petersburgu, aż do Port Arthur. Pełne wyuzdanego seksu,skrajnego okrucieństwa, zboczeń wszelakich i licznych atrybutów seksualnych nadnaturalnych wielkości. Wyrafinowany pastisz powieści erotycznych, utrzymany w klimatach znanych nam później z"Salò, czyli 120 dni Sodomy" Passoliniego. Książka jedyna w swoim rodzaju, jednak warto by potencjalny czytelnik wiedział czego się może po niej spodziewać, w innym przypadku może się poczuć co najmniej zniesmaczony. Absolutnie nie polecam jako prezentu pod choinkę dla teściowej.

Rozumiem chęć stworzenia pastiszu wybranego gatunku literackiego. Rozumiem wycieczkę w ciemne, najbardziej perwersyjne i pozbawione granic rejony umysłu. Ale ta książka jest po prostu słaba, na siłę starając się zaszokować i obrzydzić. Humoru tutaj również brakuje. Jedyne co pozostaje to nuda.
Nie polecam.

Nie polecam.

Uf... bardzo zły pomysł na początek z Apollinairem. Teraz mam problem, żeby sięgnąć po coś innego autora.
Zaczęło się nawet zabawnie. Po pierwszych kartkach myślę sobie "ocho! Taki Rablowski klimat- uwielbiam!". Szybko pożałowałem, że dałem się nabrać. Po tej książce o wyuzdaniu wiem już wszystko, albo prawie wszystko. Im dalej w lekturę tym cięższe rzeczy są opisywane, a początkowy humor pryska. Jest pedofilia, nekrofilia wraz z owijaniem się wyrwanymi jelitami, kazierodztwo, zoofilia, fascynacja fekaliami pod różną postacią...długa lista. Poza tym: tortury, zbrodnie, gwałty i bluźnierstwa.
Polski akcent w postaci rodaczki sanitariuszki wybatożonej na śmierć kijami, ani trochę nie poprawia humoru podczas lektury. Książkę oceniam jako potworną fabularnie i literacko. Nieco fascynuje kontekst czasów w jakich została napisana, ale też bez przesady. Nie czytajcie tego- to jest straszne i nikt mnie nie przekona, żaden Picasso, że to arcydzieło, że legendarna pozycja, że prześmieszne przygody. Potworność i nuda, a niesmak pozostaje na długo!

Nie jestem pruderyjny, ale ta książka to przegięcie. Rozumiem, że jest to celowy zabieg, a ksiązka jest parodią tego typu literatury. Jednak jest ona miejscami obrzydliwa. Obsceniczna, to jest chyba dobre określenie. Dosłownie. Na plus jednak to, że bywa również zabawna.

Książka ta po raz pierwszy ukazała się w 1907 roku w Paryżu. Do lat 70-tych XX wieku pozostawała na liście Ksiąg Zakazanych. W Turcji po raz pierwszy opublikowano ją w latach 90-tych XX wieku, za co sprawca publikacji został skazany przez sąd za krzewienie literatury niemoralnej.

0/10 albo nawet -1/10 - wypociny nie do zdzierżenia...

0/10 albo nawet -1/10 - wypociny nie do zdzierżenia...

zabawna! :)

zabawna! :)

CO JA CZYTAM. Z audiobooka możnaby zrobić z tego porno z dewiacjami. Jest mocnaz nie jest dla wszystkich.

Guillaume Apollinaire Jedenaście tysięcy pałek, czyli miłostki pewnego hospodara Zobacz więcej
Guillaume Apollinaire Jedenaście tysięcy pałek czyli Miłostki pewnego hospodara Zobacz więcej