Królewski skrytobójca

Data 1. wydania:
1997-04-30
Agnieszka Ciepłowska-Kwiatkowska
fantasy

Okładka książki Fantastyka Wydanie Specjalne 2(59)/2018 Katierina Bacziło, Tomasz Bochiński, Carolyn Ives Gilman, Robin Hobb, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Szymon Stoczek, David Wellington
Ocena 7,0
Fantastyka Wyd... Katierina Bacziło,&...
Okładka książki Księga Mieczy Daniel Abraham, Elizabeth Bear, C.J. Cherryh, Kate Elliott, Robin Hobb, Cecelia Holland, Matthew Hughes, Ellen Kushner, Rich Larson, Ken Liu, Scott Lynch, George R.R. Martin, Garth Nix, K.J. Parker, Lavie Tidhar, Walter Jon Williams
Ocena 6,6
Księga Mieczy Daniel Abraham, Eli...
Okładka książki The Book of Swords Daniel Abraham, Elizabeth Bear, Carolyn Janice Cherryh, Gardner Raymond Dozois, Kate Elliott, Robin Hobb, Cecelia Holland, M. Hughes, Ellen Kushner, Rich Larson, Ken Liu, Scott Lynch, George R.R. Martin, Garth Nix, K.J. Parker, Lavie Tidhar, Walter Jon Williams
Ocena 7,0
The Book of Sw... Daniel Abraham, Eli...

więcej Więcej

1974 ocen

Pomimo wielu znaczących wad części pierwszej cyklu Skrytobójca górę wzięła ciekawość jak ta historia potoczy się dalej i postanowiłem sięgnąć po część drugą.

Przez co najmniej 500 pierwszych stron Królewskiego Skrytobójcy chyba kilkanaście razy miałem ochotę odstawić tę książkę na półkę i odpuścić sobie ją kompletnie. Przez ten czas (a jest to 2/3 objętości książki)...

O matko, flaki z olejem przez 700 stron. Akcja, fabula i postacie wszystko razem plaskie jak kartoflisko w mazowieckim, tak mysle, ze gdyby tak odjac elementy fantasy, to byl by to gotowy scenariusz do jakiekies brazylijskiej soap opery.

Ta książka przede wszystkim jest znacznie, ale to znacznie za długa. Założę się, że gdyby dziś pisarz z książką tak rozwleczoną i niekonkretną wkroczył do wydawnictwa typu insignis czy mag zostałby wyśmiany za wodolejstwo! Mnóstwo scen jest wręcz identycznych, gdzie aż dziwne, że postacie "znowu" są zaskoczone identycznym obrotem spraw.
I o ile faktycznie książka jest dużo...

"Żyjesz, synu. Żyjesz."
Nie pamiętam, kiedy ostatnio płakałam ze wzruszenia czytając jakąś książkę.
Ponad to jedno wzruszenie, prześladowało mnie uczucie niepokoju, kiedy nie wszystko szło po myśli bohaterów i strach przed tym, co może być dalej w fabule.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wyraziste I barwne postacie. Narracja pierwszoosobowa.Zacna I trzymająca się kupy fabuła. Niesapecjalnie wyróżniający się kreatywością stworzony świat.

O ile pierwszą część oceniłem dość surowo, tutaj postanowiłem być bardziej pobłażliwy.
Książka poziomem niewiele lepsza od poprzedniczki. Odrobinę więcej akcji i ciekawsze wątki.

"Królewski skrytobójca" ma u mnie dwa punkty więcej niż "Uczeń skrytobójcy", bo w tym przypadku nie doznałem zawodu, który towarzyszył mi w odbiorze pierwszej części(wciąż twierdzę, że seria...

Pierwsza część bardzo mi się podobała, więc kiedy dowiedziałam się o kontynuacji, od razu się za nią zabrałam, chociaż nie bez dozy niepokoju - pierwsza część mogłaby z powodzeniem stanowić zamkniętą całość i nie bardzo wiedziałam po co ją ciągnąć. Lęk był uzasadniony, druga część jest dużo gorsza. Zniechęciła mnie skutecznie do kontynuacji serii.

Z każdą kolejną stroną ten cykl wtłacza w serce ogrom emocji - rozpacz, bunt, ale też nadzieję, jakiś taki malutki jej płomyczek. Niesamowite uczucie.

Ktoś może powiedzieć, że jedna gwiazdka, to zdecydowanie za mało, znajdą się jednak tacy, co powiedzą, że to zdecydowanie za dużo. Wygląda więc na to, że jedna gwiazdka, to ocena tej książki iście w sam raz. Hmm.

Wciągająca akcja i ciekawy świat jednak nieszczególnie skomplikowane charaktery.

2 551
  • Fantastyka