rozwiń zwiń

Diana Gabaldon powraca! Polska premiera „Siedmiu głazów przeznaczenia”

LubimyCzytać LubimyCzytać
29.11.2021

Miliony sprzedanych egzemplarzy kultowej sagi opowiadającej o fascynujących podróżach w czasie spowodowały, że w zasadzie można śmiało mówić o fenomenie tej serii. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, co złożyło się na tak wielką popularność „Obcej”. Jedno jest pewne – sposób prowadzenia historii przez autorkę sprawił, że czytelnicy nie tylko zdołali przywiązać się do bohaterów, ale również mają wrażenie uczestniczenia w wielkiej, wielowymiarowej powieści. I sądząc po najnowszych reakcjach, wciąż mają apetyt na więcej.

Diana Gabaldon powraca! Polska premiera „Siedmiu głazów przeznaczenia”

Urodzona gawędziara

Amerykańska autorka Diana Gabaldon, wśród polskich czytelników znana jest przede wszystkim dzięki poczytnej serii „Obca”, która doczekała się premiery na małym ekranie. Serial „Outlander” powstał na kanwie epickiej sagi autorki i w krótkim czasie osiągnął kasowy sukces. Po kolejne części sagi zaczęli sięgać fani serialowej pary Clair Randall i Jamiego Frasera – ciekawość jak dalej potoczą się ich losy nie pozwalała czekać widzom na premierę kolejnych sezonów serialu. W ten sposób wokół autorki zawiązała się dość liczna grupa wiernych czytelników. Tylko w serwisie lubimyczytac.pl znajomość twórczości Diany Gabaldon deklaruje ponad pięć tysięcy użytkowników, a niemal dwadzieścia tysięcy czytelników ma w planach sięgnąć po jej książki. Nic w tym dziwnego, bowiem kolejne części sagi już dawno osiągnęły status bestsellerów. W czym tkwi sekret sukcesu autorki? Na szczególną uwagę zdecydowanie zasługuje jej warsztat pisarski. Autorka z charakterystyczną dla swojego stylu dokładnością pisze historie poparte wnikliwym researchem i rzetelnymi źródłami. Nawiasem mówiąc, imponująca liczba dwóch i pół tysiąca książek, która stanowi kolekcję zebranych materiałów źródłowych, tylko potwierdza żelazne standardy Diany Gabaldon. Dzięki swojej rozległej wiedzy i dbałości o szczegóły doskonale odmalowuje tło historyczne, co sprawia, że opowieść, choć z gatunku fantasy, mogłaby wydarzyć się naprawdę. Czytając zbiór opowiadań wielokrotnie będziemy balansować na granicy prawdy i fikcji, zastanawiając się, dokąd jeszcze zaprowadzi nas wyobraźnia Diany Gibaldon. Autorka w dość obrazowy sposób podsumowuje fakt napisania krótkich nowel.

Czasem ma się ochotę na literacką przekąskę, a nie dziewięciodaniowy posiłek z dobrym winem i zakończony deserem.

Powrót do świata „Obcej”

Siedem nowel, które autorka zebrała w najnowszej książce, nawiązuje do świata, jaki znamy z serii Obcej i bezpośrednio łączy się z tą kultową serią. W opowiadaniach ponownie spotykamy bohaterów i ich historie znane nam bliżej z poszczególnych części cyklu, zaś dwie opowieści – „Ulotna zieleń” i „Oblężenie” będą stanowić nie lada gratkę dla polskich fanów twórczości Gabaldon, bowiem są to zupełnie nowe opowieści, nigdzie dotąd nie opublikowane. Wątek podróżowania w czasie cudownie odżyje w nowelach „Przestrzeń pomiędzy czasami” czy „Liść na zaduszkowym wietrze”. Autorka spróbuje również ukoić tęsknotę za Jamiem i Claire, bowiem tych również nie zabraknie na łamach polskiego wydania nowel. „Fani serii, którzy zdążyli polubić romantycznego i honorowego lorda Johna Greya, z pewnością będą usatysfakcjonowani jego liczną obecnością w najnowszych opowiadaniach. Jego losy będziemy mogli śledzić w nowelach „Zwyczaje armii”, „Plaga zombie” i „Oblężenie”. Bohater, który w serii Obca jest raczej postacią drugoplanową tutaj regularnie będzie wplątywał się w przygody na drugim końcu świata. Ten wysoki rangą oficer zmierzy się z elektrycznym węgorzem, by następnie wziąć udział w bitwie na Równinie Abrahama. To nie koniec wyzwań, bowiem w kolejnej noweli będzie musiał stawić czoła czemuś zupełnie nowemu i nieznanemu – jamajskim zombie i klątwie. Nudna proza życia zdecydowanie nie jest domeną tej postaci, o co umiejętnie zadbała Diana Gabaldon. Szczególnie interesujący wydaje się wątek zombie, a sama autorka otwarcie przyznaje się do fascynacji magią i praktykami voodoo. Podczas pobytu w Spanish Town, dokąd lord Grey przybędzie w sprawie buntu niewolników, zostanie zaatakowany przez tajemniczą postać. Śledztwo zaprowadzi bohatera aż do wioski maronów, gdzie odkryje nieczyste praktyki houngana oraz będzie świadkiem wstrząsających wydarzeń. Jedno jest pewne, dzięki wyobraźni autorki, tematyka zombie nabierze zupełnie nowego znaczenia.

Najpierw pociągnął nosem. Przez chwilę pomyślał, że zostawił otwartą puszkę z maścią z niedźwiedziego sadła – ale w tej samej chwili słodkawy smród rozkładu chwycił go za gardło, a zaraz potem z ciemności wyłoniła się para rąk i zacisnęła na rzeczonym gardle. Walczył w ślepej panice, wściekle walił i kopał, ale ucisk na tchawicy nie chciał zelżeć, a po bokach czerni, która byłaby jego polem widzenia, gdyby je teraz miał, pojawiły się złote plamki. Ogromną siłą woli wykonał nieporadny krok. Nagłe obciążenie zaskoczyło napastnika, Grey wyswobodził się z morderczego uścisku i runął. Padł na podłogę i przeturlał się. Do stu tysięcy piekieł, gdzie był ten człowiek? Jeżeli to człowiek. Bo chociaż umysł Greya zdawał się odzyskiwać zdolność rozsądnego myślenia, bardziej instynktowne odruchy przywołały słowa, które Rodrigo rzucił na pożegnanie: „Zombie to nieżywi ludzie”. A to coś, co walczyło z nim w ciemności, musiało być martwe od wielu dni, sądząc po zapachu.

Diana Gabaldon, „Siedem głazów przeznaczenia”

Nowe wątki

Kolekcja najnowszych opowiadań pióra Diany Gabaldon to nie tylko powrót do świata fantasy wykreowanego na potrzeby sagi. Poszczególne historie zawierają niezwykle ciekawe zwroty akcji, nie brakuje również wciągających wątków, których rozwinięcie przybliża nam drugoplanowych bohaterów cyklu Gabaldon. Autorka nie byłaby sobą, gdyby nie zadbała o pewien element zaskoczenia, który z pewnością docenią wierni fani. W opowiadaniu „Liść na zaduszkowym wietrze”, które ujawnia historię rodziców Rogera MacKenzie, niespodziewanie podążymy śladem nowego tropu wyjaśniającego co tak naprawdę spotkało pilota spitfire’a i jego żonę Marjorie. Czytelnicy, którzy znają ten wątek z tomu „Kość z kości” znajdą się w samym centrum wydarzeń, które odcisnęły piętno na życiu Rogera. Ponownie przeżyjemy historię rozstania rodziców Rogera, poczujemy ból rozłąki, która nigdy nie powinna się wydarzyć. Wzruszające słowa zrozpaczonej Dolly, wypowiedziane w kierunku Franka Randalla na długo pozostaną w pamięci, bowiem obok miłości bohaterów tego opowiadania nie sposób przejść obojętnie.

Przyjechałem osobiście, bo chciałem pani powiedzieć, że był nadzwyczaj odważny.

‒ Odważny. – Słowo było w ustach jak kamień. Najchętniej plunęłaby nim na kapitana. (…)

‒ Odważny. To mi pan już powiedział. – Nagle coś pękło. Na wpół zapięta podwiązka. Na trzaśnięcie usiadła prosto, zacisnęła pięści na cienkiej tkaninie spódnicy.

– Odważny – powtórzyła. – Oni wszyscy są odważni, prawda? Każdy z was. Nawet pan – czy pan jest odważny? Słyszała, jak matka sapnęła, ale brawurowo brnęła dalej.

‒ Wszyscy musicie być odważni i wspaniali, i doskonali, prawda? Bo jeśli ktoś jest słaby, jeśli pojawi się rysa, ktoś wydaje się trochę inny, to wszystko może się rozlecieć, prawda? Więc nikt z was taki być nie może, prawda? A jeśli ktoś taki się zdarzy, reszta to ukryje. Nigdy nie może być tak, że ktoś nie zrobi czegoś, bez względu na to, co to ma być, ponieważ nie można tego czegoś nie zrobić; wszyscy kumple myśleliby o człowieku jak najgorzej, prawda? A my nie możemy na to pozwolić, och nie, nie możemy.

Diana Gabaldon, „Siedem głazów przeznaczenia”

„Siedem głazów przeznaczenia” Diany Gabaldon można czytać w dowolnej konfiguracji, tak jak lubimy. Historie nie łączą się ze sobą, ale stanowią wypełnienie luk w pewnych wydarzeniach znanych nam z poszczególnych tomów powieści. Zadeklarowanym fanom sagi, zbiór opowiadań z pewnością umili oczekiwanie na polską premierą dziewiątej części tej kultowej serii. Znany jest już jej anglojęzyczny tytuł – „Go Tell the Bees That I Am Gone”. Zanim poznamy kontynuację losów podróżującej w czasie Claire i jej szkockiego męża Jamiego, pozostaje nam sięgnąć po polskie wydanie opowiadań, by choć na chwilę przenieść się do uniwersum „Obcej”.

Przeczytaj fragment książki:

Siedem głazów przeznaczenia

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Lektura „Siedmiu głazów przeznaczenia” pozwala zauważyć, że Diana Gabaldon, pomimo upływu lat od premiery pierwszej części sagi, wciąż trzyma wysoki poziom twórczości. Jako jedna z niewielu potrafi umiejętnie łączyć elementy powieści przygodowej, historycznej i fantasy. Nowele, które niejako uzupełniają historie ze świata „Obcej” stanowią świetny dowód na to, że autorka wciąż ma ochotę popuszczać wodze fantazji i zaskakiwać swoich czytelników. I to chyba najlepsza wiadomość, jaka może dotrzeć do jej wiernych fanów.

Pozdrowienia dla polskich czytelników:

Diana Gabaldon (ur. 1952 w Arizonie), amerykańska pisarka fantastyczna, pochodzenia meksykańsko-angielskiego. Jej najbardziej znane utwory, tworzące serie Obca i Lord John Grey, należące do nurtu fantastyki historycznej. Jest absolwentką trzech uczelni: Uniwersytet Północnej Arizony w zakresie zoologii, Uniwersytet Kalifornijski w zakresie biologii morskiej oraz Scripps Institution of Oceanography. Jest doktorem w zakresie ekologii. Mieszka obecnie w Scottsdale, Arizona z mężem, ma troje dorosłych dzieci.

Książka „Siedem głazów przeznaczenia” jest już dostępna w sprzedaży.

Artykuł sponsorowany.


komentarze [8]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
SOO 29.11.2021 15:35
Czytelniczka

Już mam 😁

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Iśka 29.11.2021 15:08
Czytelnik

Drodzy czytelnicy i znawcy tej autorki czy mogę sięgnąć po to tomiszcze nie znając innych pozycji tej autorki?  

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
SOO 29.11.2021 15:39
Czytelniczka

Jak najbardziej. Siedem głazów to zbiór opowiadań, które uzupełniają sagę Obca, a co za tym idzie, mogą zachęcić do zapoznania się z całością. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Iśka 30.11.2021 08:21
Czytelnik

Dzięki SOO:). Poczekam na jakaś promocję, bo mnie cena trochę zatrzymała. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
SOO 30.11.2021 08:55
Czytelniczka

W Świecie książki póki co najtaniej ale i tak nie mało.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Iśka 30.11.2021 09:02
Czytelnik

Dzięki za podpowiedź SOO.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Karolina 30.11.2021 18:27
Czytelniczka

Ja zdecydowanie polecam najpierw sięgnąć po książki "główne", niektóre albo i większość opowiadań z tego zbioru będą dużym spoilerem. I po prostu większości wątków bez wiedzy o serii się nie ogarnie. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 29.11.2021 15:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post