Czytelnicze nawyki: najpopularniejsze, najdziwniejsze, zakazane

Anna Sierant Anna Sierant
10.09.2023

Któż z nas, moli książkowych, nie ma swoich czytelniczych nawyków? W końcu ci, którzy często i chętnie czytają, stwarzają wokół lektury swój własny rytuał. Oto lista najczęstszych, ale i najdziwniejszych nawyków czytelniczych – sprawdźcie, czy też tak robicie!

Czytelnicze nawyki: najpopularniejsze, najdziwniejsze, zakazane Ella Jardim (https://unsplash.com/@daniellajardim), Unsplash

(Najpopularniejsze?) czytelnicze nawyki

Nawyki przedlekturowe

Przystąpienie do lektury też wymaga pewnych nawyków. Wiele osób zaczyna od wąchania książki, zwłaszcza gdy pachnie jeszcze świeżym drukiem lub przeciwnie – została np. kupiona w antykwariacie. Niektórzy czytają dokładnie opis na tylnej stronie okładki, sprawdzają, ile stron ma dany egzemplarz, a jeszcze wcześniej – jego ogólny stan. Część osób nie kupi nowej książki z rysą, zagiętym rogiem czy grzbietem, innym to nie przeszkadza, zwłaszcza gdy taki egzemplarz jest przeceniony.

Czytanie końca książki… na początku

Ten nawyk najtrudniej mi zrozumieć ze wszystkich nawyków (no, może poza pisaniem po książkach). Niektóre osoby wolą bowiem zacząć lekturę od końca – ostatniego rozdziału, ostatnich kilku zdań lub nawet ostatniego zdania. Dlaczego? Niektórzy chcą (mniej więcej) wiedzieć, co się stanie, inni doceniają tę inną perspektywę, którą daje wiedza o tym, co się stało, łatwiej im łączyć kropki, przypatrywać się emocjom, zachowaniom bohaterów pod kątem tego, co wcześniej przeczytali.

Czytanie podziękowań

Dla jednych książka kończy się wraz z końcem samej powieści, reportażu itp., dla innych dopiero wtedy, gdy przeczytają ją od deski do deski – włączając w to podziękowania, nawet jeśli składają się one głównie z ciągnących się przez dwie strony imion i nazwisk osób, którym autor czy autorka książki jest wdzięczna za pomoc w jej powstaniu.

Czytanie kilku książek na raz

Część moli książkowych cechuje tak duża podzielność uwagi, że są w stanie czytać w jednym czasie dwie lub więcej książek. Z zeznań tych moli wynika jednak, że czasem (ale nie zawsze!) dzieje się tak, że akurat żaden z tych tytułów nie wciąga ich swoją fabułą tak, by poświęcić całą uwagę jednej książce.

Czytanie do końca każdej książki

Czyli nawyk czytelniczy tych najbardziej wytrwałych osób – nawet gdy dana książka im się nie podoba, poświęcają się lekturze do końca. Nie spoczną, dopóki nie przeczytają każdego z zaczętych tytułów, co wiąże się również z bardzo dokładnym ich dobieraniem.

Nawyki związane z czytaniem serii

Są czytelnicy, którzy za seriami nie przepadają, bo wtedy czują się zobowiązani do tego, by przeczytać wszystkie tomy. Inni serie lubią, ale zawsze czytają je do końca, co bywa trudne, gdy się bardzo z bohaterami zżyjemy – niektórzy autorzy wydają kolejne części serii co kilka lat (nie wspominając już o George’u R.R. Martinie), więc trzeba na nie dłuuugo czekać.

Nawyki czytelnicze związane z umieszczaniem książek w domowej biblioteczce

Tych może być niemało. Część czytelników… nie ma żadnego nawyku, po prostu stawia książkę na półce w cudem znalezionym wolnym miejscu i nie przykłada do tego żadnej wagi. Inni układają książki według nazwisk autorów, tytułów (alfabetycznie), jeszcze inni dzielą je na gatunki, np. jedna półka dla kryminału, druga – dla reportażu. Części osób zależy na tym, by książki jak najlepiej się na półkach prezentowały, więc układają je według kolorów.

Nawyki czytelnicze związane z miejscem i porą czytania

Jedni czytają najczęściej w ulubionym fotelu lub na ulubionej kanapie, najlepiej z zapachem ulubionej książki wypełniającym pokój, innym miejsce jest obojętne i równie dobrze, co we własnym łóżku, będzie im się czytało w łóżku na wakacjach. Niemałe znaczenie może też mieć pora czytania książki – niektórzy wolą czytać przed snem, inni rano (część osób każdego dnia musi przed zaśnięciem czy przed wstaniem z łóżka przeczytać choć kilka stron, inni nie muszą robić tego codziennie). Są i czytelnicy, którzy czytają wszędzie – w pociągu, metrze czy nawet na stojąco podczas spaceru.

Nawyki związane z czasem przeznaczonym jednorazowo na czytanie książki

Istnieją też nawyki czytelnicze związane z czasem czytania książki podczas jednorazowego do niej podejścia. Jak długo możecie czytać, jeśli macie wolny czas? Czy będzie to kilka godzin, jeśli was wciągnie? A może kilkadziesiąt lub kilkanaście minut, bo co jakiś czas musicie wstać, żeby np. spojrzeć na telefon, coś zjeść, coś zrobić? A może przyjmujecie założenie: skończę, gdy przeczytam rozdział (po uprzednim sprawdzeniu, jakiej ten rozdział jest długości) lub gdy skończy się dana scena?

Branie udziału w różnych czytelniczych wyzwaniach

A skoro o tym mowa, nadal zachęcamy do dołączenia do naszego comiesięcznego wyzwania czytelniczego Lubimyczytać lub do wyzwania, w którym określacie, ile książek chcecie w ciągu roku przeczytać. Poza tym żyjemy w czasach social mediów, w których można wypełniać różne czytelnicze bingo, wraz z innymi użytkownikami, np. Instagrama, brać udział w wyzwaniu: „w tym miesiącu czytam tylko książki YA” lub „nowości”, i zaznaczać przeczytane książki na udostępnianych w relacjach planszach.

Czytelnicze nawyki: to powinno być zabronione… a może i nie?

Zaginanie rogów czytanych książek

Zakładek mamy współcześnie do wyboru co niemiara – można jakąś kupić w sklepie z produktami hand made, można przywieźć ją sobie z podróży, nierzadko też księgarnie internetowe czy wydawnictwa przesyłają zakładkę np. z reklamą najnowszego bestsellera w prezencie do zamówienia. Co więcej, zakładką może być przecież dosłownie wszystko: paragon, zgięta na pół kartka A4, pocztówka czy papierek po cukierku. Co ciekawe, niektórzy czytelnicy i niektóre czytelniczki w ogóle nie potrzebują zakładek, bo lekturę kończą w „zapamiętywalnym” miejscu (np. wraz z końcem danego rozdziału) lub zawsze mniej więcej wiedzą, od którego miejsca rozpocząć lekturę na nowo. Po co więc robić książkom „coś złego” i zaginać ich rogi?

Robienie notatek w książkach długopisem lub flamastrem (nie ołówkiem)

Ten czytelniczy nawyk chciałam dodać do tych zabronionych – w końcu są i karteczki post-it, i zwykłe kartki, i specjalne fiszki, na których można czynić notatki podczas czytania i tym samym w żaden sposób książki nie zniszczyć. Poza tym taki egzemplarz z pozaznaczanymi za pomocą karteczek fragmentami od razu wygląda lepiej (czytaj: jego właścicielka od razu zyskuje, na – jak by to ujął Joey z „Przyjaciół” – mądrowościowości) niż taki zupełnie „goły”. Co jednak ciekawe, dawniej w książkach pozostawiano szersze marginesy, właśnie po to, by zrobić na nich notatki. Notatniki Leonarda da Vinci czy Dantego pełne były notatek na marginesach. No właśnie – ale to raczej notatniki, książki niezbędne do pracy, a nie używane wyłącznie do czytania.

Picie i jedzenie przy czytaniu

Idealne warunki do czytania to ponoć kanapa/fotel, kocyk i herbatka. Ta herbatka może nieść za sobą pewne, ale nie tak znowu duże, niebezpieczeństwo. Zdarza się bowiem, że zaczytana osoba machnie ręką, herbatkę ową wylewając – pół biedy jeśli na stolik, a nie na książkę. Spożywane w czasie czytania chipsy, sałatki, słodkości powodują kolejne zagrożenia, ale jednocześnie tę lekturę uprzyjemniają. W końcu czy może być lepsze połączenie niż książka i jedzenie?

Które z tych czytelniczych nawyków praktykujecie? No i jakich zachowań, przyzwyczajeń mola książkowego zabrakło wam na tej liście? Dajcie znać w komentarzach!


komentarze [231]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Urszula  - awatar
Urszula 26.11.2023 09:26
Czytelniczka

Poświęcam się lekturze do końca, nie mogę jej odłożyć, bo będzie mi się śniła po nocach 😃. Wolę jednotomówki ale po serię też sięgam. Nie piszę po książce itp., od tego mam zakładki. Czytam wszystko, nawet kto robił grafikę/okładkę 🙃. Nie jem, nie piję, często książka tak mnie wciąga, że kawa stygnie. Nie czytam na dworze, ponieważ zawsze coś do mnie przyleci albo...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Siobhan  - awatar
Siobhan 25.11.2023 08:45
Czytelniczka

* Wąchanie.
* Podkreślanie i robienie notatek, wypisów na marginesach – wtedy książka jest „mojsza”, przysposobiona, ma moje ślady 💙
* Czytanie przy kawie, w autobusie, przed spaniem, a dzieciom koniecznie na głos.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
dominika  - awatar
dominika 27.09.2023 22:17
Czytelnik

Jedzenie przy czytaniu - tak, stół kuchenny - najlepsze miejsce do czytania, wąchanie książek, jak leci starych czy nowych - zawsze, czytanie ile wlezie i oczy się same nie zamkną - bardzo, bardzo często i czytanie kilku pozycji na raz to u mnie normalna rzecz.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ajka  - awatar
Ajka 22.09.2023 23:53
Czytelniczka

Moje nawyki książkowe:
1) Lubię wąchać książki i to zarówno nowe jak i stare ( mogliby zrobić jakieś perfumy o tym zapachu, lub chociaż świecę zapachową)!  Nowa książka musi być bez zagięć i zadrapań! Stare książki najchętniej pożółkłe, przetarte kartki, miękkie w dotyku. 
2)  Często zdarza mi się czytać końcówkę książki na początku ( po prostu ciekawi mnie jak bohaterowie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Bartosz Górecki - awatar
Bartosz Górecki 21.09.2023 10:29
Bibliotekarz

O moim nawyku nie wspomniano, a mianowicie o dokładnym myciu dłoni przed rozpoczęciem czytania. Nic mnie tak nie irytuje jak tłuste odciski palców pozostawione na stronach książek, a zwłaszcza albumów z kredowym papierem. Koszmar! 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
abuwlino na - awatar
abuwlino 20.09.2023 14:42
Czytelnik

nie potrafię wrócić do czytania książki, kiedy ostatni raz czytanie jej zakończyłam gdzieś w środku rozdziału a nie na stronie oznaczającej kolejny

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Shu  - awatar
Shu 18.09.2023 11:18
Bibliotekarka

O, ja jestem tym dziwolągiem, który czyta od końca  😅 Po prostu inaczej nie potrafię. Zawszę muszę wiedzieć co się zdarzy wcześniej, czy zakończenie jest szczęśliwe, czy nie i kto zabił (sic!)  😂 Nie lubię się denerwować nie wiedząc, co będzie, więc wolę z góry przygotować się, a potem powolutku czytać i dowiadywać się, jak doszło do tego, że skończyło się tak i tak  😁

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aka  - awatar
Aka 19.09.2023 16:12
Czytelniczka

Mam  dokładnie tak samo w 100%.
Nie użyłabym tylko słowa dziwoląg. Dla mnie  dziwne jest raczej jak można czytając np 500 stronicowa pozycję nie zajrzeć przez cały długi czas czytania tych 500 stron na ostatnią stronę😛.

Tak samo mam z filmami, jeśli mogę oglądam kawałek na końcu, a potem już normalnie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LuMegi  - awatar
LuMegi 18.09.2023 11:08
Czytelniczka

Często czytam podziękowania. Miłe jest kiedy autor/autorka podziękuje czytelnikowi za zanurzenie się w historii i poznanie bohaterów. Najbardziej lubię podziękowania Remigiusza Mroza, ponieważ zawsze pisze tam o swoim przemyśleniach podczas pisania danej powieści 😁
Przyznam się, że należę do grona osób, które wąchają książki. Niektóre z nich mają świetny zapach 😜
Zawsze...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Przemek Gottschling - awatar
Przemek Gottschling 18.09.2023 10:56
Czytelnik

Ja nim zacznę czytać to robię sobię coś do picia. Stawiam to na biurku i siadam na swoim łóżku. Staram się szanować książkę. Jak coś potrzebuje zapisać to albo na osobnej kartce lub w brudnopisie. Czasami zaznaczę coś ołówkiem. Pamiętam jak chodziłem do szkoły to wszystkie książki które wyporzyczyłem z biblioteki były uszanowane, nie pozaginane ,zwracane na czas zwłaszcza...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LadyBlackCat  - awatar
LadyBlackCat 18.09.2023 09:17
Czytelnik

Nie wiem, dlaczego pisanie po książce uważane jest za coś złego.  Kupuję książki papierowe i wiele tam zaznaczam, podkreślam, stawiam wykrzykniki, niekiedy również coś zapisuję. To są moje książki, wobec cudzych jest to oczywiście praktyka nie do przyjęcia. Książka z takimi zapiskami czy podkreśleniami jest bardziej osobista, ciekawsza, gdy drugi raz biorę ją do ręki, już...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej