rozwiń zwiń

Światowy Dzień Książki – wydarzenia

LubimyCzytać LubimyCzytać
22.04.2017

23 kwietnia przypada największe święto czytelników obchodzone na całym świecie – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji organizowane są liczne wydarzenia literackie, kiermasze książek i spotkania autorskie. Jakie, gdzie i kiedy? Sprawdziliśmy dla Was!

Światowy Dzień Książki – wydarzenia

Poczytaj mi Wrocław | Weekend zamknięcia Światowej Stolicy Książki UNESCO | Wrocław

Europejska Noc Literatury, premierowe wykonanie Światowego Hymnu Książki, literackie warsztaty dla dzieci, spotkania autorskie, happeningi – weekend od 20 do 23 kwietnia warto spędzić we Wrocławiu. Będzie on zwieńczeniem kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016.

Światowy Hymn Książki | 22 kwietnia, sobota, godz. 12:00

Wiersz „Włosek poety” Tadeusza Różewicza, do którego muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz, dzięki Wrocławiowi stał się Światowym Hymnem Książki i w symboliczny sposób łączy wszystkich czytelników na świecie. W lipcu 2016 roku, podczas „próby generalnej” na wrocławskim Rynku, hymn odśpiewało ponad 1000 osób. W sobotę 22 kwietnia, w samo południe, zapraszamy wszystkich do Arkad Wrocławskich na wspólne, premierowe wykonanie hymnu, który będzie metaforycznym zwieńczeniem roku Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki.

Arkady będą żyły literaturą przez cały dzień. Od godz. 10:00 do 17:00 zaplanowano tam rozbudowany program czytań, zabaw oraz warsztatów dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Niech zaśpiewają tłumy!”.

Europejska Noc Literatury | 22 kwietnia, sobota, godz. 17:00-22:00

Na 22 kwietnia (od godz. 17:00 do 22:00) zaplanowano szóstą odsłonę Europejskiej Nocy Literatury, której tematem przewodnim będzie szeroko pojęta natura. Fragmenty premierowych powieści interpretować będzie dziesięcioro znakomitych aktorów i osobowości polskiej kultury: Krystyna Czubówna, Agnieszka Grochowska, Magdalena Różczka, Anna Ilczuk, Iza Kuna, Adam Ferency, Jacek Poniedziałek, Michał Nogaś, Wojciech Mecwaldowski oraz Jacek Fedorowicz. Tegoroczna edycja po raz drugi gościć będzie poza ścisłym centrum miasta, tym razem w dziesięciu lokalizacjach na wrocławskim Nadodrzu. Słuchacze, jak zwykle podczas ENL, spotkają się z literaturą w niebanalnych miejscach, m.in.: w Szkole Podstawowej nr 58 (ul. Składowa 2-4), Barze Mewa (ul. Drobnera 4), a także w podwórkach Nadodrzańskiego Centrum Wsparcia (ul. Rydygiera 43a), MiserArtu (ul. Cybulskiego 35a), czy też w auli Instytutu Fizyki Doświadczalnej (ul. Cybulskiego 36).

Na chodnikach, przy Odrze i na Nadodrzu | 22 kwietnia

W Hart – Hostel&Art (ul. Rydygiera 25a) zaplanowano otwarcie pokoju Magazynu Materiałów Literackich „Cegła” pod hasłem You've promised me poems. Otwarciu towarzyszyć będą dwie wystawy, pierwsza prezentująca 38 wydań Magazynu „Cegła” ukazującego się od 2001 roku i druga, zatytułowana „Urban Ikebana”, autorstwa Michaliny Kosteckiej. 22 kwietnia dzieci i dorośli będą mogli uczestniczyć w warsztatach z Cegłami (m.in. składanie origami z haiku). Z kolei Drukarnia (siedziba Fundacji Klub Innowatora, ul. Otwarta 12) w sobotę zaprasza na Spotkanie z literaturą rumuńską, czyli wystawę dedykowaną poecie Nichicie Stănescu.

Szczegółowy program weekendu znajduje się na stronie www.wroclaw2016.pl i www.literatura.wroclaw.pl.

Lubimyczytać.pl jest patronem medialnym akcji Poczytaj mi Wrocław.

Bookowisko | Wrocławski Dom Literatury | Wrocław

W tym roku Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich łączy się we Wrocławiu z pożegnaniem przez miasto tytułu Światowej Stolicy Książki UNESCO. Wrocławski Dom Literatury zaprasza z tej okazji na pierwsze w tym roku Bookowisko – rozmowę o twórczości Bohumila Hrabala wraz z wystawą zdjęć i Śniadanie literackie z udziałem gości Europejskiej Nocy Literatury.

Bookowisko, czyli otwarta wyprzedaż domowej literatury, odbędzie się w niedzielę, 23 kwietnia w godz. 11-15. w Przejściu Garncarskim. Będzie to kiermasz książek dla wszystkich, którzy chcą podzielić się z innymi dobrą literaturą, mają w domu księgozbiory niemieszczące się już na półkach bądź też po prostu poszukują tytułów niedostępnych w księgarniach. Ceny będą bardzo przystępne, często wręcz symboliczne, dlatego nie może tu zabraknąć prawdziwych bibliofilów. Wstęp na Bookowisko jest wolny, a dla tych, którzy chcą sprzedawać książki, organizatorzy prowadzą bezpłatną rezerwację miejsc na kiermaszu. Wystarczy napisać maila na adres: wdl@domliteratury.wroc.pl. Podczas Bookowiska odbędzie się również akcja Stowarzyszenia Garaże Kultury Owoce z poezją. Wiersze do zrywania i czytania oraz poetycki performance plenerowy Teatru EJ.Aj Kochani ludożercy (godz. 13-13.30).

Wydarzenia te są częścią programu weekendu „Poczytaj mi Wrocław”. Szczegóły dotyczące Bookowiska: https://www.facebook.com/events/609242549265779/

Krakowski Kiermasz Książki | Kraków, 22-23 kwietnia

Na Placu Św. Marii Magdaleny odbędzie się Krakowski Kiermasz Książki – kameralny targ, na którym swoją ofertę zaprezentują antykwariusze i bukiniści z Krakowa oraz regionu. Na uczestników czekają warsztaty, wykłady i pokazy introligatorskie, a także kawa i przekąski. Swoje atrakcje na najbardziej literacki weekend wiosny szykuje również pobliski Instytut Cervantesa, a także krakowskie i małopolskie księgarnie oraz biblioteki.

Krakowski Kiermasz Książki to cykliczna, plenerowa impreza. Promuje ideę drugiego obiegu literatury i przypomina, że dobra książka nie ma daty ważności. 22 i 23 kwietnia od 11:00 do 18:00 zaprezentują się antykwariaty: Abecadło, Hulaj Pole, Suszek, 451 stopni i Świat w Tunelu, unikatowa księgarnia komiksowa Fankomiks, podgórska Szafa Pełna Książek oraz bukiniści znani z niedzielnych poranków na Hali Targowej.

Program kwietniowego kiermaszu uzupełnią spotkania, pokazy i warsztaty – uczestnicy dowiedzą się m.in., jak obsługiwać prawdziwy powielacz białkowy do kopiowania opozycyjnej prasy z lat 80. i nauczą się zszywać artystyczne notesy Rebook. Odbędą się także warsztaty rysowania komiksów, czytanie bajek w wykonaniu ekipy Księgarni pod Globusem, ciekawie zapowiadający się wykład o powojennej literaturze mesjanistycznej oraz okolicznościowy spacer po krakowskich antykwariatach, który poprowadzi Grzegorz Nieć z Uniwersytetu Pedagogicznego.

Więcej na: www.miastoliteratury.pl.

Książka i róża | Kraków i Małopolska, 23-24 kwietnia

Kwietniowy weekend 23-24 kwietnia to wielkie święto książki. Z tej okazji Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego zapraszają na kolejną edycję Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”. Partnerem wydarzenia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Ideą akcji jest rozwój czytelnictwa w regionie. Projekt przypomina również, że książka może być pięknym podarunkiem. W Małopolskich Dniach Książki rokrocznie bierze udział kilkadziesiąt księgarni i bibliotek z całej Małopolski, organizując w tym czasie wiele imprez związanych z promocją czytelnictwa, promocją autorów oraz nowości wydawniczych.

Jak co roku z okazji Książki i Róży mieszkańców regionu czeka wiele atrakcji. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie 23 kwietnia zaprasza na Literacki Piknik Rodzinny, a 24 kwietnia na spotkanie z Beatą Bochińską oraz warsztaty „Jak pisać krytycznie” z Jarosławem Czechowiczem. W całej Małopolsce odbywać się będą warsztaty i spotkania zarówno w księgarniach i bibliotekach.

Dni Tranströmerowskie | Kraków i Katowice, 22-23 kwietnia

Wydarzenie poświęcone twórczości szwedzkiego poety nagrodzonego w 2011 roku Literacką Nagrodą Nobla organizowane będzie w dwóch Miastach Kreatywnych UNESCO – Krakowie, Mieście Literatury i Katowicach, Mieście Muzyki. W programie znajdą się m.in.: spotkania poetyckie, wieczór poetycko-muzyczny oraz koncert pt. „Gondola żałobna” z udziałem wybitnego saksofonisty Mikołaja Trzaski.

Więcej informacji: www.miastoliteratury.pl.

1 Weekend Literacki | Festiwal Miasto Słowa 2017 | Gdynia, 21-22 kwietnia

Wzorem lat ubiegłych festiwal tworzą warsztaty, akcje miejskie, dyskusje, a przede wszystkim spotkania ze znakomitymi polskimi pisarzami. W ten weekend gośćmi festiwalu będą: Joanna Bator, Katarzyna Boni, Sylwia Chutnik, Tadeusz Dąbrowski, Olga Drenda, Maciej Jakubiak, Iza Klementowska i Wojciech Nowicki. Bohaterem festiwalu jest także samo miasto – Gdynia – jako przestrzeń rzeczywistego i wirtualnego spotkania ze słowem, celebrowania literatury w każdej postaci. W Mieście Słowa „czytamy, bo lubimy!”

Szczegółowy program znajdziecie tutaj. Dodatkowe informacje dostępne na: www.miastoslowa.com i www.facebook.com/miastoslowa

Lubimyczytać.pl jest patronem medialnym Festiwalu Miasto Słowa 2017.

Książka GO! | Gdańsk, 22-23 kwietnia

Książka GO! to akcja poszukiwania książek, która zainicjowana i organizowana została przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku.

Książka GO! to terenowa gra miejska, w której nagrodami dla najwytrwalszych graczy są książki. Wskazówki do lokalizacji, w których zostaną one ukryte będą opublikowane 22 kwietnia w mediach społecznościowych (Facebook i Instagram) biblioteki publicznej w Gdańsku. W grze może wziąć udział każdy, kto dysponuje urządzeniem mobilnym z dostępem do internetu. Znalazcy książki powinni umieścić w poście pod wydarzeniem facebookowym zdjęcie książki, którą odnaleźli. Dzięki temu pozostali gracze dowiedzą się, że książka, na którą polowali, znalazła swojego właściciela. Aktywnym uczestnikom gry, którym mimo wszystko nie uda się odnaleźć książek, organizatorzy planują przyznać dodatkową pulę nagród. Trafią one do osób, które zrelacjonują na swoich profilach facebookowych i instagramowych akcję poszukiwania książek i oznaczą je hasztagiem #ksiazkaGO oraz #chodzedobiblioteki. Do wygrania będą nie tylko książki ale też gadżety biblioteczne (kubki, koszulki, zakładki magnetyczne).

Do odnalezienia będzie łącznie ponad 60 tytułów nowości wydawniczych. Wśród książek, które zostaną ukryte w Gdańsku znajdą się m.in. książki autorstwa Tess Gerritsen, Jacka Dehnela, Katarzyny Puzyńskiej, Janusza L. Wiśniewskiego, Małgorzaty Wardy, Michała Rusinka i wielu innych polskich i zagranicznych autorów.

Nowością tej edycji Książki GO! będzie możliwość zdobycia niektórych książek z autografami pisarek/pisarzy, które do odnalezienia będą w edycji wieczornej. Podpowiedzi do lokalizacji książek z autografami opublikowane zostaną w sobotę (22 kwietnia) o godz. 20:00.

Więcej informacji tutaj oraz tu: https://www.facebook.com/events/265169500598370/.

Lubimyczytać.pl jest patronem medialnym akcji Książka GO!

Kiermasz książek muzealnych | Warszawa, Łazienki Królewskie, 23 kwietnia

Kiermasz odbędzie się w Starej Kordegardzie. Organizują go: Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Cztery Rezydencje Królewskie już po raz drugi zaprezentują wspólne swój dorobek wydawniczy, który jest ważnym elementem działalności muzeów.

Na kiermaszu pojawi się wiele ciekawych publikacji, które będzie można nabyć ze specjalnym rabatem. Znajdziemy m.in. wyjątkową serię poświęconą kulinarnej historii Polski, czyli wilanowską „Monumenta Poloniae Culinaria" i „Przewodnik po drzewie żywota", doskonałe opracowania najważniejszych zbiorów dzieł sztuki, w tym katalogi Zamku Królewskiego w Warszawie i Zamku Królewskiego na Wawelu, a także autentyczne wspomnienia spisane przez polskiego władcę - „Pamiętniki króla Stanisława Augusta", wydane przez Łazienki Królewskie.

Podczas kiermaszu nie zabraknie atrakcji, takich jak: akcja plastyczna, strefa czytelnika czy rodzinne warsztaty.

Kiermasz Książek, Stara Kordegarda | 23 kwietnia, godz. 11:00-16:00

Pomysł na zakładkę - animacja plastyczna podczas, której dzieci i dorośli będą mogli stworzyć oryginalne zakładki do książek, inspirowane motywami z Łazienek Królewskich.
Dodaj książkę - w ramach akcji można będzie przynieść książki dla dzieci, które wzbogacą biblioteczkę dla najmłodszych w Starej Kordegardzie. Każda przekazana książka zostanie wymieniona na atrakcyjną zakładkę.
Czytanie na trawie - przy Starej Kordegardzie na naszych gości czekać będzie specjalna strefa czytelnika, z książkami i wygodnymi leżakami, na których będzie można zagłębić się w lekturze.

„Król, muzy i pomarańcze” | warsztaty rodzinne | Pałac na Wyspie, godz. 14.00
Podczas spotkania dzieci w wieku 6-10 lat oraz opiekunowie spędzą czas z książką „Król, Muzy i Pomarańcze", poznając świat sztuki. Ich przewodnikami po Pałacu na Wyspie będą Apollo i Herkules. Oglądane obrazy, rzeźby i ryciny, zgromadzone przez Stanisława Augusta, zainspirują uczestników warsztatów do wspólnej zabawy. Na zajęcia wstęp jest wolny, obowiązują jednak zapisy: warsztaty@lazienki-krolewskie.pl

Warszawski Weekend Księgarń Kameralnych | Warszawa, 21-23 kwietnia

Przez cały weekend w 25 lokalizacjach w Warszawie odbędą się spotkania autorskie, panele, warsztaty dla dzieci, koncerty, wystawy i inne atrakcje dla maluchów, starszaków i zupełnie dorosłych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Na niektóre, z racji niewielkich rozmiarów księgarń, obowiązują zapisy. 
Szczegóły: https://www.facebook.com/events/1437428282998719/#

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na wszystkie wydarzenia!


komentarze [12]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Ghostwriter 23.04.2017 11:13
Czytelnik

W tym szczególnym dniu livro.pl proponuje nam darmową dostawę :)
Zaraz składam zamówienie!
Mroczna Wieża

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Mroczna Wieża
Hrabina_Star 23.04.2017 00:35
Czytelniczka

Tutaj są wymienione najważniejsze miasta, z reguły te większe. Na oryginalnej stronie wydarzenia czy na facebook jest cała reszta. Z tego co wiem miast w tym wydarzeniu jest ok. 20, więc sami widzicie. Byłam dzisiaj w Krakowie na pewnym wydarzeniu, o ktorym tutaj nie ma ani słowa, bo nie jest tak wielkie jak np. Kiermasz książek.
Zapraszam wszędzie i na wszystko, mozna...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
_sy 23.04.2017 14:05
Czytelniczka

jeśli można, ja poproszę link do fp na fejsbuku, bo znaleźć nie mogę (ciapa jestem), a sama chętnie się dowiem jakie to fajne wydarzenia dzieją się w Krakowie ❤

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Hrabina_Star 27.04.2017 22:25
Czytelniczka

Przepraszam, że nie odpowiedziałam w czasie, ale miałam małe problemy z internetem i sprzętem.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
BlueSugar 22.04.2017 17:33
Czytelniczka

Chyba nie sprawdziliscie dokładnie wszystkich wydarzeń, bo w Białymstoku od piątku 21 kwietnia do niedzieli 23 kwietnia jest 6. edycja Targów Książki i nie ma o tym ani słowa.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna 22.04.2017 16:49
Czytelniczka

Poznania też nie widać, szkoda

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna 22.04.2017 15:47
Czytelniczka

Szczecin także się nie popisał, niestety. :<

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Alicja-Allyson Sharp 22.04.2017 15:06
Czytelniczka

Lublin nic nie zorganizował. :( przykre

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
MogwaiGirl 22.04.2017 13:05
Czytelniczka

A na Śląsku nie ma nic z tej okazji? :(

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
ReadyToReading0 22.04.2017 18:04
Czytelniczka

Na Śląsku zawsze jest tak mało wydarzeń książkowych :( Też jestem ze Śląska i znam ten ból. Czasem wydaje mi się, że nikt poza mną nie czyta... To frustrujące.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Rakszasi 22.04.2017 11:13
Czytelniczka

Książka GO! w Gdańsku jest świetną inicjatywą! Oby więcej takich ciekawych pomysłów na spędzenie czasu wolnego z nagrodą w postaci ulubionej książki. Te emocje związane z poszukiwaniem i odgadywaniem zagadek - super!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 21.04.2017 15:10
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post