Festiwal 4 Pory Książki

LubimyCzytać LubimyCzytać
01.09.2011

4 Pory Książki to festiwal promujący czytelnictwo i współczesną literaturę polską. Głównym elementem festiwalu są spotkania z autorami, reprezentującymi rozmaite style, gatunki i estetyki literackie.

Festiwal 4 Pory Książki

Lubimyczytac.pl objęło festiwal patronatem.

To jedna z największych imprez promujących czytelnictwo w województwie kujawsko-pomorskim. Poszczególne odsłony festiwalu – Poplit, czyli Festiwal Literatury Popularnej; Pora Feminizmu; Pora Prozy; Pora Wspomnień odbędą się we wrześniu, październiku i listopadzie – w miesiącach, które tradycyjnie sprzyjają spotkaniom literackim. Organizatorem wydarzenia jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu.

Festiwal 4 Pory Książki: Nowicki na początek

Jan Nowicki otworzy tegoroczny Festiwal 4 Pory Książki. Znany aktor spotka się z publicznością w poniedziałek, 26 września w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8.

Nowicki przywiezie do Torunia książkę "Droga do domu". To jego literacki portret pióra Rafała Wojasińskiego. Aktor urodził się w Kowalu niedaleko Włocławka, od kilkudziesięciu lat jest związany zawodowo z Krakowem, gdzie również ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną.

Zagrał w ponad stu filmach, m.in. w "Sanatorium pod Klepsydrą" Wojciecha Hasa, Wielkim Szu" Sylwestra Chęcińskiego, "Białej wizytówce" i "Magnacie" Filipa Bajona, "Historii kina w Popielawach" Jana Jakuba Kolskiego, a ostatnio w "Daas" Adriana Panka.

Na scenie teatralnej debiutował w 1964 r. Od początku kariery pozostaje wierny Staremu Teatrowi w Krakowie, w którym stworzył wiele niezapomnianych kreacji. Ma na koncie kilkadziesiąt ról telewizyjnych, także w Teatrze Telewizji. W latach 1973–1974 był prodziekanem wydziału aktorskiego PWST w Krakowie.

W "Drodze do domu" Nowicki opowiada o powrocie w rodzinne strony, snuje refleksje na marginesie codziennych spraw, przywołuje zabawne historie sprzed lat, przytacza anegdoty z życia swojego, swoich bliskich i znajomych.

Spotkanie w Książnicy Kopernikańskiej rozpocznie się o godz. 18. Wstęp wolny.

Festiwal 4 Pory Książki: "Ja, jako wykopalisko", czyli Fedorowicz w Toruniu

Jacek Fedorowicz napisał tę książkę w 1972 r. Nie pozwolono mu jej opublikować, bo nie zgodził się na ingerencję cenzury. Po niemal 40 latach wrócił do tekstu. Uzupełnił go i poprawił - książka trafiła do księgarń w czerwcu tego roku. Autor opowiada w niej o śmiesznym i dziwacznym życiu kulturalnym w PRL-u. Bohaterami jego anegdot są m.in. Bogumił Kobiela, Stanisław Bareja i Zbigniew Cybulski.

Fedorowicz będzie gościem Festiwalu 4 Pory Książki. Spotkamy się z nim we wtorek, 27 września o godz. 18 w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8.

Jacek Fedorowicz ukończył Wydział Malarstwa Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Sam przyznaje, że pisze, bo nie wszystko udało mu się narysować, a gdyby nie pisał byłby chwalebnym wyjątkiem wśród artystów.

Karierę estradową rozpoczął w studenckim teatrze Bim-Bom, w którym występował w latach 1954 - 1960. Współpracował również z gdańskim radiem, jego rysunki i karykatury publikowały gazety i magazyny w całym kraju, m.in. "Dziennik Bałtycki", "Szpilki", "Po Prostu" i "Dookoła Świata". W drugiej połowie lat 60. zaczął występować w telewizji, gdzie współtworzył programy rozrywkowe "Poznajmy się", "Małżeństwo doskonałe", "Kariera" i "Runda". Był współautorem radiowej audycji satyrycznej "60 minut na godzinę".

W stanie wojennym tworzył audycje rozprowadzane w tzw. drugim obiegu (na kasetach magnetofonowych). W latach 90. prowadził "Dziennik Telewizyjny", w którym wyśmiewał polityków i obnażał ich słabości. Jest stałym felietonistą Gazety Wyborczej.

Fedorowicz zagrał w kilkunastu filmach, m.in. "Motodramie", "Polowaniu na muchy", "Kochajmy syrenki" i w "Małżeństwie z rozsądku". Napisał scenariusze do dwóch kultowych komedii - "Nie ma róży bez ognia" oraz "Poszukiwany, poszukiwana" - w tej pierwszej również zagrał.

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody Kisiela za 1994 w kategorii publicystyki.W 2007 r. za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Dwa lata później został uhonorowany Złotym Medalem Gloria Artis.

ZAPRASZAMY!

Więcej na http://4pory.ksiaznica.torun.pl


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 01.09.2011 10:59
Administrator

Zapraszamy do dyskusji na temat "Festiwal 4 pory Książki"

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post