Artyści mówią. Roman Opałka. Posłuchaj wywiadu i weź udział w konkursie

LubimyCzytać LubimyCzytać
13.03.2012

Kto wie, może gdyby moje obrazy nie były tak drogie, traktowano by mnie raczej jako przypadek psychiatryczny niż jako malarza. - mówi Roman Opałka w wywiadzie, który tylko dziś można odsłuchać w całości na lubimyczytać.pl.

Artyści mówią. Roman Opałka. Posłuchaj wywiadu i weź udział w konkursie

Sztuka staje się jeszcze ciekawsza, kiedy poznajemy okoliczności, w jakich powstawała. Ton każdemu wywiadowi nadaje sam artysta, mówiąc otwarcie o tym, kim jest naprawdę – zdejmując zasłonę ze swoich obrazów.

Wspólnie z Rosikon Press rozpoczynamy prezentację audiobooka "Artyści mówią. Wywiady z mistrzami malarstwa", czyli rozmów, jakie Elżbieta Dzikowska prowadziła z najwybitniejszymi polskimi artystami plastykami. Co tydzień będziemy prezentować jeden wywiad i zapraszać do udziału w konkursie.

"Artyści mówią. Wywiady z mistrzami malarstwa" to pierwszy z tomów rozmów z artystami opublikowany przez Rosikon Press. W serii, w wersji papierowej ukazały się ponadto "Wywiady z mistrzami grafiki" Elżbiety Dzikowskiej i "Wywiady z mistrzami fotografii" Hanny Marii Gizy. Książki są dostępne również w aplikacji na iPada. Wydawca zapowiada wprowadzenie wszystkich tomów w wersji audio.

Partnerami projektu "Artyści mówią" na LC są Wydawnictwo Rosikon Press oraz Audioteka.pl.

Więcej o serii na stronie www.artyscimowia.pl oraz na Facebooku.

Zaczynamy od wywiadu ze zmarłym w zeszłym roku Romanem Opałką (ur. 27 sierpnia 1931, zm. 6 sierpnia 2011), jednym z najbardziej cenionych w świecie polskich malarzy, który od kilkudziesięciu lat konsekwentnie tworzył właściwie jeden, nieskończony obraz - zapisywał kolejne płótna ciągami liczb. To cykl Opałka 1965 /1 – ∞, który ma przedstawiać czas upływający w życiu człowieka.

Początkowo Opałka malował liczby na czarnym płótnie, zmienił je następnie na szare, a, od 1972, stopniowo rozjaśniał używane tło. Każdą liczbę dodatkowo wymawiał, nagrywając ją na magnetofon, a do skończonego obrazu dodawał swoje aktualne zdjęcie.

UWAGA! KONKURS!
Czym jest dla Ciebie malarstwo Opałki? Posłuchaj rozmowy, jaką Elżbieta Dzikowska przeprowadziła z artystą i napisz krótki komentarz na temat jego twórczości. Jak, Twoim zdaniem, można odczytywać cykl Opałka 1965 /1 – ∞ - dzieło życia Romana Opałki.

Dla najlepszego komentarza, umieszczonego przy tej aktualności do 16 marca, mamy książkę (wydanie papierowe) "Artyści mówią. Wywiady z mistrzami malarstwa"

Poniżej rozmowa z Romanem Opałką, pochodząca z audiobooka "Artyści mówią. Wywiady z mistrzami malarstwa". Rozmowa będzie dostępna do posłuchania przez 24 godziny od ukazania się tej aktualności.


komentarze [11]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 20.03.2012 13:01
Administrator

Dziękujemy za wszystkie komentarze. Nagrodę - książkę "Artyści mówią. Wywiady z mistrzami malarstwa" przyznajemy @swita77, a pozostałych zapraszamy do udziału w kolejnym konkursie: http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/653/artysci-mowia-jerzy-nowosielski-posl....

Tym razem do wygrania audiobook ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
swita77  - awatar
swita77 15.03.2012 19:36
Oficjalna recenzentka

Pamiętam pierwszy kontakt z dziełami Romana Opałki. Miałam siedem lat i znalazłam w biblioteczce mamy czasopisma o sztuce. Na nienajlepszej jakości papierze, nieco rozmazane, prezentowały się zdjęcia, dziwacznych i zupełnie bez sensu w moim mniemaniu, ni to obrazów, ni to wielkich kartek z ciągami liczb. Z daleka przypominały jakby rozsypane ziarnka maku. Zadręczałam mamę...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
Bed  - awatar
Bed 15.03.2012 14:11
Czytelniczka

Cieszę się, ze powstała taka książka. Słucham wywiadów i czekam na Nowosielskiego :). Co do malarstwa Opałki mam mieszane uczucia. Kiedyś gdy pierwszy raz zobaczyłam Detal w albumie po prostu budził agresję i miałam chęć namalować wielkie zero na środku. Jak dla mnie artysta jak nikt podkreśla bezsens wszystkiego co się dzieje w naszym życiu. No, ale widzę że ma wielu fanów...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
korali  - awatar
korali 14.03.2012 21:55
Czytelnik

Obrazy tworzą ciąg przyczynowo skutkowy. Nie można podziwiać cząstki pomijając całość. Obrazy tworzą jedną zamkniętą pełnię. Patrząc na całość można ujrzeć oś czasu przedstawiającą życie jednego człowieka. Przyglądając się wybranemu fragmentowi ogarnia się cały wszechświat ukryty w jednej liczbie. Obraz zachowuje prawa matematyki łamiąc je notorycznie, przecież liczba...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
Joanna  - awatar
Joanna 13.03.2012 22:11
Czytelnik

Pan Roman- od Niego wszystko się zaczęło,moja fascynująca przygoda ze światem obrazkowym.W Jego obrazach jest wszystko, co stanowi o życiu- przemijaniu, nieuchronności następowania po sobie kolejnych zdarzeń, popełniamy błędy, pomyłki, ale mamy do tego prawo, nie możemy się już cofnąć, trzeba się pogodzić, zaakceptować i iść dalej w kolejny dzień, rok, siwiznę, biel. Ale te...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
bookowina  - awatar
bookowina 13.03.2012 21:28
Czytelniczka

Dla mnie obrazy Opałki są zbyt... szare. Nie podejmuję się interpretacji, ale cykl zapowiada się imponująco. Czekam na kolejne wywiady.

Lektor kiepski.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
alison2  - awatar
alison2 13.03.2012 20:12
Czytelniczka

Dlaczego uważam Romana Pałkę za genialnego artystę ? Nie tylko dlatego, że udało mu się odkryć piękno liczb, które zwykle dostrzegają wyłącznie matematycy, nie tylko dlatego, że stworzył obraz nieskończony będący dowodem skończoności ale przede wszystkim dlatego, że udało mu się namalować własne życie. Tworząc kolejne Detale wypełnił je cząstkami własnego istnienia. I...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
frania  - awatar
frania 13.03.2012 16:33
Czytelnik

Okropna karykaturalna interpretacja lektora czytającego wypowiedzi Opałki. Sam wywiad przyjemny.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
absolwent  - awatar
absolwent 13.03.2012 15:29
Czytelnik

Dzieło Opałki pozwala dotknąć efemeryczności życia i w niesamowicie pociągający sposób przedstawia życie, z którego uczyniono dzieło sztuki. Dla mnie to prawdziwe spełnienie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Wit  - awatar
Wit 13.03.2012 14:57
Czytelnik

Wywiad ciekawy, dobrze się słucha, choć na początku strasznie mnie irytował sposób interpretacji. A malarstwo Opałki? Jeśli człowiek decyduje się poświęcić prawie całe życie określonej idei, to musi coś w tym być. Mnie obrazy Opałki uspokajają, mają jakiś taki uniwersalny, nieuchwytny ładunek.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam