10. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

LubimyCzytać
25.08.2014

Koreanka, Norwegowie, Islandczycy, Bask, Irlandczyk i pisarze z Polski m.in. Stasiuk, Masłowska, Bieńczyk, Plebanek, Iwasiów, Rudnicki, Pasewicz, Sosnowski, Paziński i Szczerek wystąpią na prezentacjach 10. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. W programie obok filmów, koncertów, wystaw, wykładów i dyskusji znajdą się także monodramy i działania w przestrzeni miejskiej. Główne wydarzenia odbędą się w dniach 1–5.10.2014 r. we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty.

Wybitny prozaik, dramaturg i eseista Andrzej Stasiuk, bezkompromisowa Dorota Masłowska, nieprzewidywalny Andrzej Sosnowski i balansujący między poezją a kryminałem Edward Pasewicz – te nazwiska otwierają listę twórców, których zobaczymy podczas jubileuszowego, 10. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. 

1 października 2014 roku w Kinie Nowe Horyzonty rozpocznie się wielowymiarowe święto krótkiej prozy, które potrwa do 5 października. Organizator festiwalu, Towarzystwo Aktywnej Komunikacji, zapowiada program wypełniony prezentacjami, spotkaniami, projekcjami filmowymi, koncertami i rozmowami. Festiwal wkroczy również w przestrzeń miasta – zaplanowano aż trzy wystawy, które odbędą się w różnych zakątkach Wrocławia. 

Po raz pierwszy w historii festiwal odwiedzi pisarz z Korei Południowej – urodzona w 1970 roku Han Kang, której „Wegetarianka” ukazała się w styczniu w polskim tłumaczeniu. Z Kraju Basków przyjedzie Iban Zaldua, a wielbiciele prozy irlandzkiej wysłuchają Philipa Ó Ceallaigha.

Bez wątpienia elektryzującym wydarzeniem będzie koncert grupy Mister D. z Dorotą Masłowską na czele, której pierwsza płyta „Społeczeństwo jest niemiłe” wywołała wielkie kontrowersje. Powrót muzyki na MFO dopełnia koncert Marcina Olesia, jednego z najzdolniejszych polskich jazzmanów, zdobywcy wielu nagród i wyróżnień. 

Rozmywanie granic między literaturą a innymi formami wyrazu to jedno z wyzwań, które Międzynarodowy Festiwal Opowiadania realizuje od pierwszej edycji w 2004 roku. Dlatego nie zabraknie popularnych projekcji filmowych – zobaczymy zarówno rzetelne adaptacje dzieł literackich oraz filmy mniej bezpośrednio inspirowane literaturą czy biografiami pisarzy. Uczestnicy będą mieli również okazję obejrzeć monodramy inspirowane opowiadaniami.

Program festiwalu uzupełnia projekt „Transgresje – międzynarodowa wymiana narracji”, realizowany przez Towarzystwo Aktywnej Komunikacji we współpracy z Norwegią, Islandią i Liechtensteinem. Biorą w nim udział Janusz Rudnicki, Grażyna Plebanek, Marek Bieńczyk, Inga Iwasiów, Piotr Paziński i Ziemowit Szczerek.  Wraz z nimi wystąpią Christine Glinski-Kauffman i Stefan Sprenger z Liechtensteinu  Laila Stien i Mikkel Bugge z Norwegii oraz troje Islandczyków: Kristin Eiríksdóttir, Thorarinn Eldjarn i Halldór Armand Ásgeirsson.

Serwis lubimyczytac.pl jest patronem medialnym festiwalu.

Reklama

komentarze [5]

Sortuj:
20
19
03.09.2014 12:25

Czytając komentarze poprzedników bardzo się zmartwiłam. Dlaczego tak w siebie nie wierzycie? "Po co wysyłać i tak nie mam szans" - skoro Wy wychodzicie z takiego założenia, to raczej nikt nie odkryje w Was talentu ani Was nie zauważy. Jeśli nawet nic byście nie wygrali to jest to dobry sprawdzian swoich umiejętności, może udałoby się uzyskać konstruktywną krytykę, która...

więcej

541
65
26.08.2014 11:58

Ja też. Stwierdziłam, że i tak nie mam szans, za bardzo było w nim widać, że jestem amatorką. Szkoda, że konkursów tłumaczeniowych jest tak mało, to chyba pierwszy na jaki się natknęłam. Ale i tak lepszy rydz niż nic, zawsze można spróbować za rok :).


8
4
26.08.2014 11:04

Też miałem coś wysłać. Ale doszedłem do wniosku, że to jest słabe.


541
65
25.08.2014 20:08

Miałam wysłać tam tłumaczenie opowiadania na konkurs... niestety stchórzyłam :(. Ciekawe, czy są gdzieś publikowane te najlepsze, bo chętnie przeczytam jak to powinno brzmieć :).


2782
4
25.08.2014 14:09

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd