Wielki Kaliber dla Marty Guzowskiej

LubimyCzytać LubimyCzytać
14.10.2013

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu wręczono wczoraj Nagrodę Wielkiego Kalibru przyznawaną najlepszej polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej. Otrzymała ją Marta Guzowska za „Ofiarę Polikseny”.

Wielki Kaliber dla Marty Guzowskiej

Laureatka jest archeologiem z tytułem doktora, pracownikiem Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w badaniach ceramiki z II tysiąclecia p.n.e. z rejonów Egei i zachodniej Anatolii. Od kilkunastu lat jest członkiem ekipy archeologicznej w Troi i na tamtejszych wykopaliskach toczy się właśnie akcja Ofiary Polikseny. Debiutancka powieść Guzowskiej to pierwsza część cyklu kryminalnego, o ekscentrycznym antropologu Mario Ybl. Autorka jest również współzałożycielką grupy pisarskiej „Zbrodnicze Siostrzyczki".

Nagrodę pieniężną w wysokości 25 tys. zł laureatka odebrała z rąk Wojciecha Adamskiego, wiceprezydenta Wrocławia. Wśród nominowanych do wyróżnienia znaleźli się również Wojciech Chmielarz, Agnieszka Chodkowska-Gyurics i Tomasz Bochiński, Mariusz Czubaj, Piotr Głuchowski, Marta Guzowska, PM Nowak oraz Marcin Wroński.

Podobnie jak w roku ubiegłym, również i tym razem Przewodnicząca Kapituły Jury Janina Paradowska ufundowała własną nagrodę za debiut, która to trafiła do rąk PM Nowak za powieść Ani żadnej rzeczy. Po raz drugi przyznano też Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru, tym razem Marcinowi Wrońskiemu za powieść Skrzydlata trumna.

Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości otrzymał w tym roku amerykański pisarz Walter Mosley, twórca cyklu powieści o czarnoskórym detektywie i weteranie II wojny światowej Easy Rawlinsie.

Trwający od 9 do 13 października Międzynarodowy Festiwal Kryminału 2013 we Wrocławiu odbył się pod patronatem lubimyczytać.pl.

____________________________________________

Przeczytaj także:
Znamy nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 14.10.2013 09:45
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post