rozwiń zwiń

Znamy nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru

LubimyCzytać LubimyCzytać
27.09.2013

W trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu wręczona zostanie Nagroda Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej. Jury podało dzisiaj do wiadomości tytuły siedmiu nominowanych utworów.

Znamy nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru

Kapituła nagrody w składzie Janina Paradowska, Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Marcin Maruta, prof. Zbigniew Mikołejko, Marcin Sendecki i Grzegorz Sowula oficjalnie ogłosiła, że nominacje otrzymują:

Wojciech Chmielarz  Podpalacz (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2012)

Agnieszka Chodkowska-Gyurics, Tomasz Bochiński, Pan Whicher w Warszawie (Instytut Wydawniczy Erica, Warszawa 2012)

Mariusz Czubaj, Zanim znowu zabiję (W.A.B., Warszawa 2012)

Piotr Głuchowski, Umarli tańczą (Agora, Warszawa 2012)

Marta Guzowska, Ofiara Polikseny (W.A.B., Warszawa 2012)

PM Nowak, Ani żadnej rzeczy (Czarna Owca, Warszawa 2012)

Marcin Wroński, Skrzydlata trumna (W.A.B., Warszawa 2012)

Nagroda w wysokości 25 000 złotych ufundowana przez Prezydenta Miasta Wrocławia Pana Rafała Dutkiewicza zostanie wręczona w czasie Gali przyznania Nagrody Wielkiego Kalibru 12 października 2013 roku w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2013. Dzień wcześniej - w piątek, 11 października - jurorzy spotkają się publicznie z nominowanymi, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji osobiście ich przepytać.

Dotychczasowymi laureatami Nagrody Wielkiego Kalibru byli: Marek Krajewski, Paweł Jaszczuk, Marek Harny, Marcin Świetlicki, Zygmunt Miłoszewski (dwukrotnie), Mariusz Czubaj, Joanna Jodełka i Gaja Grzegorzewska. W tym roku wręczona zostanie również Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru – trafi ona do rąk pisarza, który zdobędzie najwięcej głosów od czytelników, razem z nagrodą pieniężną w wysokości 2500 złotych, ufundowaną przez Izbę Adwokacką we Wrocławiu. Warte podkreślenia jest to, że w trakcie tegorocznej edycji po raz pierwszy zwycięzcom zostaną wręczone statuetki. 

Odbywający się w dniach 9-13 października 2013 w stolicy Dolnego Śląska Międzynarodowy Festiwal Kryminału to okazja do spotkania najlepszych polskich i zagranicznych autorów kryminałów. Podobnie jak w latach ubiegłych, nie zabraknie paneli dyskusyjnych, spotkań i wykładów otwartych, które wygłoszą pisarze i akademicy. Wśród nich między innymi: prof. Jacek Dąbała, prof. Anna Gemra, Jan Gondowicz, prof. Zbigniew Mikołejko czy Zygmunt Miłoszewski. Odbędzie się także następna edycja Kryminalnej Konferencji Bibliotekarzy, której uczestnicy będą mogli posłuchać wykładów dotyczących historii literatury kryminalnej i obecnych trendów gatunku, wymienić się doświadczeniami. Spotkamy się także z policjantami z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu – tym razem z zawodowcami będzie musiał zmierzyć się… profiler, rozwiązując przygotowaną przez nich zagadkę. Jak co roku, będziemy również mogli posłuchać naukowców opowiadających o swojej pasji. Tym razem tematem spotkania będzie toksykologia.

Od 2009 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału organizowane są również Kryminalne Warsztaty Literackie, w których biorą udział laureaci konkursu na opowiadanie kryminalne z Wrocławiem w tle. Kandydatów na pisarzy fachu uczą literaci i krytycy. W tym roku będą to: Mariusz Czubaj, Marta Mizuro i Marcin Świetlicki. Podczas czterech poprzednich edycji nagrodzono już 88 uczestników, Wydawnictwo Dolnośląskie w 2011 roku opublikowało tom "Zaułki zbrodni" z najlepszymi opowiadaniami z lat 2009 i 2010, a kilku uczestników ma już za sobą debiuty powieściowe: Marta Guzowska opublikowała powieści „Ofiara Polikseny” i „Głowa Niobe”, Agnieszka Krawczyk – "Morderstwo niedoskonałe" oraz „Dziewczynę z aniołem” i kilka powieści obyczajowych; jako autorzy kryminałów debiutowali także Anna Trojan („Jak makiem zasiał”) oraz Bartłomiej Biesiekirski („Jasnowidz”).

Lubimyczytać.pl jest patronem medialnym Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. 


komentarze [3]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
geokuba  - awatar
geokuba 28.09.2013 21:09
Bibliotekarz

Jestem rozczarowany, że nie ma wśród wyżej wymienionych Janusza A. Wlazło i jego "Kota Syjonu".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Caroline Livre - awatar
Caroline 27.09.2013 16:39
Czytelniczka

Nie słyszałam o nominowanych pisarzach, jednak cieszę się ,że nie brakuje wśród nas talentów pisarskich :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 27.09.2013 12:32
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam