Głowacki w Alei Pisarzy

LubimyCzytać LubimyCzytać
19.08.2013

Międzyzdroje mają swoją Aleję Gwiazd, Oświęcim Aleję Pisarzy, promującą nie kulturę masową a sztukę słowa. Już niebawem pojawi się na niej trzecia pamiątkowa tablica, która uhonoruje pisarza, felietonistę i dramaturga Janusza Głowackiego.

Głowacki w Alei Pisarzy

Projekt realizowany jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną „GALERIA KSIĄŻKI" w Oświęcimiu i w założeniu ma poszerzyć symbolikę miasta o humanitarne i pokojowe treści. Pomysłodawcom zależy, aby Oświęcim nie wywoływał wyłącznie negatywnych skojarzeń, ale też stał się w powszechnej świadomości synonimem życia, postępu i rozwoju.

Inicjatywa oprócz miasta ma promować przede wszystkim dorobek najlepszych, żyjących współcześnie pisarzy i zakłada wmurowanie około 30 płyt w trotuar wiodący do biblioteki, przynajmniej jednej płyty na rok. Zgodnie z założeniem organizatorów, uhonorowani autorzy osobiście biorą udział w uroczystościach odsłonięcia w Alei Pisarzy pamiątkowej tablicy, ozdobionej ich autografem i wybranym cytatem z twórczości. 

Dwie  tablice zostały już odsłonięte – pierwsza, inaugurująca projekt, przez Andrzeja Stasiuka, druga przez Marka Bieńczyka. Trzecią odsłoni Janusz Głowacki, znany pisarz, dramaturg i felietonista, a uroczystość odbędzie się 27 września, niedługo po premierze filmu Andrzeja Wajdy o Lechu Wałęsie "Człowiek z nadziei", do którego Głowacki napisał scenariusz. Na brązowej płycie znajdzie się zaproponowany przez pisarza cytat „Nic tak dobrze nie robi mi na pisanie, jak upokorzenie", a także jego autograf.

Decyzję o wyborze autora, któremu zostanie zadedykowana tablica podejmuje Kapituła, w skład której wchodzą: prof. Joanna Papuzińska – pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, poetka i prozaik, y, dr Michał Rusinek – były Sekretarz Noblistki Wisławy Szymborskiej, prof. Krzysztof Zajas – pracownik naukowy Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Janusz Chwierut, Prezydent Oświęcimia oraz Leszek Palus Dyrektor Biblioteki „GALERIA KSIĄŻKI" w Oświęcimiu.


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Marta Kowal 26.08.2013 20:50
Bibliotekarka

Liczyłam na Myśliwskiego...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Gapcio 19.08.2013 11:58
Czytelnik

I dobrze, akurat Głowackiemu się należy.
Rozbawił mnie nieco Sekretarz Noblistki, chyba że to imię i nazwisko :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 19.08.2013 10:47
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post