Magiczne stworzenia i prawdziwe zwierzęta

LubimyCzytać LubimyCzytać
10.02.2020

Szykuje się wyjątkowa atrakcja dla wielbicieli przyrody i prozy J.K. Rowling. BBC oraz Natural History Museum w Londynie przygotowują równolegle wystawę i program dokumentalny poświęcony magicznym zwierzętom.

Magiczne stworzenia i prawdziwe zwierzęta

Hipogryf, żądlibąk, niuchacz, jeżanka, pufek, nieśmiałek, gumochłon. Magiczny świat wymyślony przez J.K. Rowling wypełniony jest fantastycznymi stworzeniami, na które natykają się bohaterowie jej książek. Z ich ujarzmieniem i z próbą przekazania o nich wiedzy młodym adeptom magii w Hogwarcie mierzyli się profesor Silwanus Kettleburn, Hagrid i Wilhelmina Grubbly-Plank.

Jak znaleźć fantastyczne zwierzęta?

Nam, mugolom, świat magicznych stworzeń przybliżyła sama pisarka, publikując (dotychczas dostępną tylko w księgarni „Esy i Floresy” na ulicy Pokątnej) książkę „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”. Na jej podstawie powstała seria filmów „Fantastyczne zwierzęta”, opowiadających o przygodach, jakie przeżywał Newt Skamander, fikcyjny autor książki, będących zarazem prequelami czarodziejskich przygód Harry'ego Pottera, Hermiony i Rona. W maju do świata magicznych stworzeń zaprosi nas londyńskie Muzeum Historii Naturalnej.

W jednym z najchętniej odwiedzanych muzeów w stolicy Wielkiej Brytanii, znanym między innymi z gigantycznego szkieletu dinozaura w głównej sali, powstanie wprost fantastyczna wystawa, porównująca zwierzęta opisywane przez Rowling z tymi, które możemy spotkać w prawdziwym świecie. Będzie to okazja do zobaczenia, czym inspirowała się brytyjska pisarka w swoim akcie twórczym. Tuż obok legendarnych bestii znanych z powieści Rowling znajdą się okazy i obiekty historyczne z bogatej kolekcji Natural History Museum. Odwiedzający będą mogli zobaczyć zarówno eksponaty tygrysów i legwanów morskich, jak i okazy wprost z czarodziejskiego świata, jak róg buchorożca czy smocza czaszka wprost z klasy profesora Lupina, a także skonfrontować kamuflaż jaguara z pochodzącym z magicznego świata demimozem, który w obliczu zagrożenia staje się niewidzialny. Będzie to okazja, aby przekonać się, że nie tylko magiczne stworzenia pojawiające się w kolejnych tomach przygód Harry'ego Pottera mają zaskakujące zdolności, ale mają je również zwierzęta żyjące w świecie mugolskim. 

Nie tylko wystawa w muzeum

Równolegle z podaniem daty premiery ekspozycji Muzeum Historii Naturalnej oraz brytyjska telewizja publiczna BBC ogłosiły rozpoczęcie prac nad serią przyrodniczych filmów dokumentalnych, których gospodarzem będzie brytyjski aktor, komik, prezenter i pisarz Stephen Fry. Twórcy programu pod roboczym tytułem „Fantastic Beasts: A Natural History” zapowiadają, że wraz z kamerą zamierzają udać się między innymi na mroźną Syberię, a także do madagaskarskich jaskiń, by pokazać relacje łączące mityczne stworzenia z tymi żyjącymi w odległych krainach, jak również przypomnieć te, które już wyginęły. Filmowcy zapowiadają, że będziemy mogli także zobaczyć zakulisowe, niedostępne dla odwiedzających materiały zarówno z londyńskiego muzeum, jak i wprost ze studiów filmowych Warner Bros. Inc., gdzie powstawały filmy z serii „Harry Potter” oraz „Fantastyczne zwierzęta”.

Popularny prezenter Stephen Fry będzie prowadził program Fantastic Beasts: A Natural History

We wspólnym komunikacie prasowym BBC i Muzeum Historii Naturalnej zacytowana została wypowiedź prezentera:

Jestem przeszczęśliwy, że będę mógł być częścią tej wspaniałej okazji dla nas, mugoli, by pokazać czarodziejskiemu światu, że fantastyczne zwierzęta w naszym świecie również istnieją.

Stephen Fry wyraził również nadzieję, że dzięki połączonym siłom Muzeum Historii Naturalnej oraz BBC twórcy programu będą w stanie pokazać najbardziej niezwykłe i spektakularne stworzenia, jakie kiedykolwiek widzowie mogli zobaczyć. 

Otwarcie wystawy w brytyjskim Natural History Museum odbędzie się 22 maja 2020 roku. Ekspozycja będzie czynna do 3 stycznia 2021, a następnie wyruszy w tour po świecie. Czy doczekamy się jej również w Polsce? 

Grafika otwierająca: Muzeum Historii Naturalnej w Londynie


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
BiczesLoveCake 10.02.2020 18:23
Czytelnik

Akurat chyba będę w Londynie, także z chęcią zobaczę wystawę. Co do reszty, to raczej nie

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 10.02.2020 18:00
Czytelnik

Mi się podobała książka,o tajemniczych zwierzęta

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 10.02.2020 11:08
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post