Świat przedstawiony: Koniec i początek Kościoła
Po wakacyjnej przerwie zapraszamy na kolejne, piąte spotkanie w cyklu „Świat Przedstawiony”.
Pytanie o zmiany w Kościele jest w Polsce także pytaniem o jeden z najważniejszych aspektów życia społecznego. Jak budować autorytet wewnątrz i na zewnątrz Kościoła? Czy w jego działalności da się przekonująco połączyć konserwatyzm etyczny z lewicowymi poglądami na gospodarkę? Czy wciąż można, nie rezygnując z tożsamości religijnej, współtworzyć język współczesnej filozofii, historii, myśli politycznej? A może miejsce Kościoła powinno być na marginesie sfery publicznej, skoro w polityce religijny coraz częściej znaczy skrajny?
Debata z udziałem: Tadeusza Bartosia, Wojciecha Bonowicza i Romana Kurkiewicza
prowadzenie: Jarosław Borowiec
26.09. g. 18 Sala pod Zegarem Centrum Kultury ZAMEK / wstęp wolny
Wojciech Bonowicz – poeta, publicysta, dziennikarz. Jako poeta debiutował w 1995 roku tomem „Wybór większości”. Książka „Pełne morze” została nagrodzona w 2007 Nagrodą Literacką Gdynia w kategorii „poezja”. Autor lub współautor wywiadów-rzek z o. Leonem Knabitem, Janiną Ochojską, Tomaszem Węcławskim i ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim. Biografię księdza Tischnera jego autorstwa nominowano do Nagrody Literackiej NIKE (2001).
Tadeusz Bartoś w pracy naukowej specjalizuje się w myśli Tomasza z Akwinu. Przetłumaczył m.in. jego „Komentarz do Ewangelii Jana”. W działalności publicystycznej dokonuje analiz teologicznych i filozoficznych problemów Kościoła katolickiego w Polsce, komentuje bieżące wydarzenia z życia Kościoła, m.in. na łamach „Gazety Wyborczej”, „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku”.
Roman Kurkiewicz – dziennikarz, felietonista, redaktor naczelny „Przekroju”. Odbywał nowicjat w zakonie dominikanów w Poznaniu. Pracował w „Gazecie Wyborczej”, w dziale publicystyki TVP2, Polsacie i TV 4. W 2001 był zastępcą kierownika działu społecznego w tygodniku „Newsweek Polska”. Związany z Collegium Civitas, gdzie wykłada przedmiot „Warsztat prasowy – literatura faktu”.
Jarosław Borowiec – doktor w zakresie literaturoznawstwa. Autor książek: „Zadura. Ścieżka wiersza” (2008) oraz „Szare światło. Rozmowy z Krystyną Miłobędzką i Andrzejem Falkiewiczem” (2009). Redaktor kilku innych… Rozmowy o literaturze oraz recenzje publikował w „Tygodniku Powszechnym”, „Nowych Książkach” i „Twórczości”. Mieszka w Poznaniu.
Lubimyczytać.pl jest patronem medialnym cyklu "Świat przedstawiony" organizowanego przez Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.
komentarze [1]
Zapraszamy do dyskusji.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam