„Piranie” – film o młodych członkach kamorry [KONKURS]

LubimyCzytać LubimyCzytać
19.08.2019

Nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie nowy film twórców kultowego serialu „Gomorra”, oparty na bestsellerowej powieści Roberto Saviano, już w piątek pojawi się na ekranach polskich kin. Dla naszych użytkowników mamy zaproszenia na pokaz w warszawskiej Kinotece.

„Piranie” – film o młodych członkach kamorry [KONKURS]

Film zrealizowano na podstawie powieści Roberto Saviano „Chłopcy z paranzy’’.

Nastolatki – Nicola, Tyson, Lollipop, Ciastek – chcą zarabiać pieniądze, kupować markowe ubrania i nowe skutery, nosić drogie zegarki. Kiedy ostatni z dawnych bossów mafii zostaje aresztowany, Nicola wpada na pomysł, by wspólnie zrealizować marzenia, zajmując jego miejsce. Uzbrojeni, wyjeżdżają na ulice Neapolu i przejmują władzę. Nie boją się więzienia ani śmierci, handlują narkotykami, zabijają bez skrupułów, niczym w grze na PlayStation; są jak piranie – niewinnie wyglądające rybki, a jakże groźne. Dopiero po chwili orientują się, że to droga bez powrotu.

To przerażający obraz młodego pokolenia, dla którego nie istnieje przyszłość. Liczy się tylko tu i teraz: pieniądze, władza, przeżycie do jutra.

Film „Piranie” traktuje o związku pomiędzy dorastaniem a przestępczością, a dokładniej: o niemożności doświadczania podstawowych emocji okresu dojrzewania, takich jak miłość i przyjaźń, gdy wkracza się do świata przestępczego. To film o końcu niewinności dla piętnastoletniego nastolatka i jego przyjaciół z gangu. Wybierając przestępczą drogę, Nicola – główny bohater, wkrótce zrozumie, że nie może się już wycofać i że będzie musiał zrezygnować ze swojej pierwszej miłości i przyjaciół – mówi reżyser Claudio Giovannesi.

Mocny i niebezpieczny. – „Variety”

Barwny i przerażający portret pokolenia. – „Indiewire”

Roberto Saviano o filmie

„Jaki jest nasz pogląd na otaczający nas świat? Czego się boimy? Co chcielibyśmy zmienić? Każdy z nas ma swoją własną wizję świata i nie na wszystko mamy wpływ. Dlatego pisarze między innymi tak konstruują swoje utwory, aby były one odpowiedzią na ludzkie pragnienia, modyfikują słowami to, co nas otacza i co wymaga zmiany lub co nam się nie podoba. Kiedy zaczynałem swoją przygodę z pisaniem, wysłałem pocztą swoje pierwsze teksty do włoskiego intelektualisty, którego bardzo ceniłem. W liście, który otrzymałem w odpowiedzi od niego, napisał: «Dobrze piszesz, ale mówisz o bzdurach. Wiem, gdzie mieszkasz, otwórz okno, rozejrzyj się i napisz, co widzisz». Tak właśnie zrobiłem i zacząłem pisać o zorganizowanej przestępczości w Neapolu. Nie dlatego, że widziałem to przez okno, ale dlatego, że to może być jedyna rzecz niewidoczna gołym okiem, a która dotyka każdego aspektu życia mieszkańców południowych regionów Włoch. Moje spojrzenie na problem przestępczości nie było ani pierwsze, ani najpiękniejsze, ale było to świeże spojrzenie. Świeże, gdyż starałem się nie pisać oczyszczonej i bezstronnej kroniki, ale raczej empatycznie opowiadać historię ziem posiniaczonych przez mafijne klany i bossów, którzy nie różnią się za wiele od nas – zwykłych obywateli, a wręcz są jednymi z nas i z tego powodu są często niewykrywalni. (...)

W takiej atmosferze narodziła się książka «Chłopcy z paranzy». Nikt nie potrafił głośno przyznać, pomimo bezprecedensowej przemocy, aresztowań, morderstw, że na ulicach Neapolu znacznie obniżył się wiek członków kamorry, jej żołnierzy. Stare rodziny były marginalizowane przez młodych, przedsiębiorczych przestępców, których jedynym celem było zarobienie pieniędzy, przejęcie władzy i rządzenie miastem. Aby to osiągnąć, byli gotowi na wszystko. (...) W środowisku tym pojawia się coraz więcej „nowych” młodych ludzi, którzy nie pochodzą wcale z przestępczych rodzin. Dzieje się tak głównie dlatego, że świat przemocy jest alternatywą dla pustki, którą młodzież odczuwa, pustki, która jest nie tylko dostrzegalna, ale także namacalna. To brak systemu, oczywisty brak zainteresowania państwa. Aresztowania i represje nie są ani lekarstwem, ani odpowiednim rozwiązaniem. A co taka sytuacja pociąga za sobą? Kiedy nie nauczyłeś się niczego w szkole, w końcu wegetujesz na ulicy i doświadczasz samotności. Państwo powinno przede wszystkim dbać o ludzi. Jeśli chcemy powstrzymać takie zjawisko, jak młodociane gangi, zaczynamy od przysłuchania się tej młodzieży, aby zidentyfikować ich trudności, problemy i poznać ich głębokie potrzeby. (...)

Dlatego i książka, i film „Piranie” powstały w celu podniesienia świadomości nie tylko na temat dynamicznego wzrostu przestępczości zorganizowanej, ale także na temat wzrastającego problemu przestępczości wśród nieletnich. A Neapol? Neapol służy tu jako tło, laboratorium na świeżym powietrzu, które należy obserwować, aby zrozumieć, co dzieje się w tym momencie z młodzieżą na przedmieściach Berlina, Paryża, Londynu, Johannesburga, Nowego Jorku lub Meksyku.

Roberto Saviano

KONKURS

Mamy dla was 10 dwuosobowych zaproszeń na specjalny pokaz „Piranii”, który odbędzie się 28 sierpnia o godz. 20.00 w warszawskiej Kinotece.

Aby wygrać zaproszenie na film, napiszcie nam po prostu, dlaczego chcecie się na niego wybrać. Odpowiedzi zamieszczajcie w komentarzu do tej aktualności, pamiętając o tym, by nie przekraczały one 1000 znaków ze spacjami. Najciekawsze wypowiedzi nagrodzimy biletami. 

Macie czas do środy 21 sierpnia, do godz. 23.59. Z wybranymi osobami skontaktujemy się mailowo i poprosimy o podanie adresu, na który wyślemy zaproszenia. Zastrzegamy, że na adres do wysyłki nagród będziemy czekać 24 godziny –  wszystko po to, by bilety zdążyły do was dotrzeć.


komentarze [10]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
K12345 21.08.2019 19:08
Czytelnik

Z chęcią wybralibyśmy się na film ‚Piranie’, gdyż jesteśmy wielkimi miłośnikami twórczości Saviano. Po przeczytaniu i obejrzeniu ‚Gomorry’, z wypiekami na twarzy oczekujemy ekranizacji kolejnej powieści tego autora. Możliwość obejrzenia tego filmu w Kinotece byłaby świetną okazją do ponownego zagłębienia się w najciemniejsze zakamarki Neapolu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Magdalena 21.08.2019 18:37
Czytelniczka

Lubię kino. Nie lubię oglądać filmów w domu, wolę wybrać się na spacer do kina. Dzięki temu łączę przyjemne z pożytecznym.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Misiorro 21.08.2019 10:15
Czytelnik

Jestem wielkim fanem książek Roberto Saviano - czytałem po kilka razy "Gomorrę", "Zero zero zero" oraz "Chodź ze mną". Uważam, iż jego twórczość okupiona przez niego samego dożywotnim ukrywaniem się przed zabójcami neapolitańskiej mafii, jest warta zarówno przeczytania jak i zobaczenia wersji filmowych.
Obejrzałem zarówno Gomorrę w kinie jak i serial - obydwie bardzo mi...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Anksunamun 20.08.2019 11:55
Czytelnik

Chcę wybrać się na "Piranie", ponieważ bardzo lubię thrillery pełne akcji, poruszające wątki społeczne i psychologiczne. "Piranie" wydają się filmem naprawdę wartym obejrzenia, który może wywołać mocne wrażenia i skłonić do refleksji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
ewcik89 20.08.2019 11:34
Czytelnik

Chciałabym wybrać się na niego, ponieważ lubię filmy o dorastaniu, dojrzewaniu i wyborach i - przede wszystkim - jestem zakochana we Włoszech, więc widoki Neapolu napełnią moje serce i oczy radością.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Meszuge 20.08.2019 09:16
Czytelnik

Dlaczego chcę się na niego wybrać? Bo od kilkudziesięciu lat interesuje mnie historia zorganizowanej przestępczości, czy to będzie mafia sycylijska, amerykańska, kamorra, jakuza itd. Poznam ten film i tak, chodzi o to, żeby wcześniej niż później. :-)


http://lubimyczytac.pl/ksiazka/22266/mafia-amerykanska-encyklopedia/opinia/...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
profeciak 19.08.2019 21:51
Czytelnik

Chętnie obejrzałbym film o jednej z najbardziej znanych włoskiej mafii. Niestety do tej pory nie miałem czasu obejrzeć serialu "Gomorra", więc film ten byłby w pewnym sensie wprowadzeniem do tego tematu. Dodatkowo mam wielu znajomych we Włoszech i zapoznanie się z tym filmem na pewno dostarczyłoby nam powodu do dyskusji. Niewątpliwą zaletą byłyby widoki Neapolu, ponieważ...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
elosz 19.08.2019 21:31
Czytelniczka

Z wielką chęcią obejrzę nowy film twórców serialu „Gomorra”. Uważam, że serial w ciekawy sposób przedstawiał środowisko zorganizowanej przestępczości. Dodatkowo warto go obejrzeć dla „niecodziennych krajobrazów”, jak np.dzielnica Neapolu, Secondigliano. Natomiast myśle ze film „Piranie” będzie równie interesujący, z racji tego, ze skupia się na młodszym pokoleniu -...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Edit 19.08.2019 17:09
Czytelniczka

Naprawdę zależy mi na obejrzeniu "La paranza dei bambini" celem zestawienia prezentowanego obrazu Neapolu z tym jaki znam z serialu Gomorra czy cyklu neapolitańskiego E.Ferrante. Jestem ciekawa czy reżyserowi, operatorom oraz młodej obsadzie aktorskiej udało się oddać autentyczny charakter miasta. Na film na pewno poszłabym z moim przyjacielem Ninem, który urodził się w...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać 19.08.2019 13:55
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post