Lubimyczytać.pl Sp. z o.o

Anne Rice i anioły

Autor recenzji:
Tytuł książki: Pokuta
Autor książki: Anne Rice
5,85 (1026 ocen i 147 opinii)

Młody mężczyzna, Toby O’Dare pracuje jako płatny morderca. Jako chłopiec marzył, by zostać dominikaninem. Przeżyta tragedia rodzinna i trudna sytuacja życiowa na zawsze odmieniły jego losy. Teraz wiara przestała dla niego istnieć – poświęcił się jedynie wykonywaniu zleceń swojego szefa, którego nazywa Panem Sprawiedliwym. Wszystko jednak zmienia się, gdy spotyka swojego Anioła Stróża, Malachiasza.

Od tej pory Toby ma wykonywać tajemnicze zlecenia – pierwsze z nich przenosi go do trzynastowiecznej Anglii. Ma pomóc dwójce Żydów oskarżonych o zamordowanie swojej córki, którą miejscowa ludność próbuje uczynić lokalną świętą.

Kontrowersyjna decyzja Anne Rice, która kilka lat temu zrezygnowała z tworzenia kontynuacji bestsellerowego cyklu o wampirach i postanowiła, że od tej chwili, tu cytat „będzie pisać tylko dla Pana” wzbudziła bardzo skrajne reakcje jej czytelników. Część postanowiła, że od tej pory nie jest już zainteresowana twórczością pisarki, część z niecierpliwością czekała na zapowiadaną trylogię o życiu Jezusa Chrystusa i cykl powieści o aniołach. Pierwszym tomem tej drugiej serii zatytułowanej „Songs of Seraphim” jest właśnie „Pokuta”.

Anioły w wersji Rice mogą się wydawać nieco kontrowersyjne – w końcu jako pomocnika wybierają płatnego zabójcę. Nie są jednak aż tak obrazoburcze, jak zapowiadano. W końcu motyw nawrócenia i wybaczenia grzesznikowi nie jest niczym nowym – a cała pierwsza połowa powieści ma służyć zrehabilitowaniu postaci Toby’ego. Rice wprowadza wprawdzie wątek subtelnych rozróżnień między dobrem a złem, których potrafi dokonać jedynie Bóg, jednak nie rozwija go na tyle, by rzeczywiście „Pokuta” mogła zasłużyć sobie na miano prawdziwej prowokacji.

Pisarka przekonała już „Kronikami wampirów”, że potrafi tworzyć wciągające i sprawnie poprowadzone historie z elementami metafizycznymi. Tu nie jest inaczej – „Pokutę” czyta się szybko i z przyjemnością. Pozostawia jednak wrażenie pewnego niedosytu – o ile „Kroniki…” nie nużyły ani przez chwilę, o tyle w najnowszej powieści pisarki pojawiają się jednak pewne dłużyzny. Słabsza wydaje się zwłaszcza druga połowa historii.

Zabrakło drobiazgów, które uwydatniłyby fakt, iż akcja tej części rozgrywać się ma w średniowieczu. Pojawiają się wprawdzie pewne szczegóły: krótkie wzmianki dotyczące strojów i miejsc – tło jednak nie wydaje się wystarczająco wyraziste, zabrakło też stylizacji języka w dialogach. Niestety, potencjał powieści nie został pod tym względem wykorzystany.
Być może jednak wspomniane uczucie niedosytu powodowane jest faktem, iż „Pokuta” to dopiero część pierwsza – w związku z tym akcja nie miała szans rozwinąć się należycie, zbyt wiele miejsca bowiem poświęciła pisarka wprowadzeniu czytelnika w wykreowany przez siebie świat. Zakończenie zdecydowanie jednak zaskakuje i zapowiada całkiem ciekawą kontynuację.

Najnowsza książka Rice niewątpliwie zaskoczy jej fanów – znacznie różni się bowiem od tego, do czego zdążyła nas już przyzwyczaić. W wydaniu „diabelskim” – wampirycznym, autorka sprawdziła się znakomicie, w anielskim – póki co – nieco słabiej, warto jednak dać jej szansę i przekonać się, co przyniesie kolejny tom serii – premiera „Kuszenia” już w październiku.

Maria Guzelak-Robaszkiewicz

Pokaż wszystkie oficjalne recenzje książek

Opinie czytelników

O książce:
Moja pierwsza encyklopedia - zwierzęta

Nie lubię się powtarzać, ale tym razem zrobię wyjątek. Piękne ilustracje, masa ciekawostek i mój ukochany Miś o małym rozumku. Informacje podane przys...