Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
Coraz więcej uwagi poświęcamy temu, jak się odżywiamy oraz jakie kosmetyki stosujemy. W trosce o zdrowe życie bierzemy suplementy i chodzimy na siłownię. Wciąż jednak nie przykładamy odpo...

Wstęp do bitwy o czyste powietrze

Autor recenzji:
6,78 (18 ocen i 4 opinie)

Coraz więcej uwagi poświęcamy temu, jak się odżywiamy oraz jakie kosmetyki stosujemy. W trosce o zdrowe życie bierzemy suplementy i chodzimy na siłownię. Wciąż jednak nie przykładamy odpowiednio dużej wagi do tego, czym oddychamy. Chociaż niełatwo w pojedynkę naprawić powietrze za oknem, to możemy zacząć od własnego domu. Pomoże nam w tym książeczka Ariane Boixière-Asseray i Geneviève Chaudet zatytułowana „Rośliny oczyszczające powietrze. Zielone filtry antysmogowe”.

Jasna, seledynowa barwa okładki oraz grafiki na froncie o przyjemnej, prostej kresce działają przy pierwszym kontakcie uspokajająco. Estetyczny dobór kolorów i kształtów oraz niewielkie rozmiary książeczki mają w sobie coś uroczego i jednocześnie stylowego. „Rośliny oczyszczające powietrze” jako przedmiot świetnie pasowałyby do jakiegoś nowoczesnego, przestronnego wnętrza. Zresztą to, co znajdziemy w środku, również pozwoli nam szybko wnętrze mieszkania zapełnić.

„Rośliny oczyszczające powietrze” to tak naprawdę wprowadzenie do problemu dbałości o jakość tego, czym oddychamy w domu. Autorki rozpoczynają swoją książeczkę od wskazania powszechnie występujących zanieczyszczeń oraz ich źródeł – znajdziemy tu listę potencjalnie szkodliwych chemikaliów z materiałów służących do wykańczania wnętrz, z kosmetyków zapachowych czy nawet substancji wydzielanych przez nas samych. Po diagnozie powietrza przychodzi czas na walkę z problemem – zestawienie 20 najkorzystniejszych dla nas roślin, które koniecznie powinniśmy hodować w domu.

Chociaż poza wskazaniem gatunków wartych uwagi autorki poświęcają względnie niemało miejsca na inne zalecenia, które mają przysłużyć się jakości powietrza w naszych domach – odkurzajcie, a nie zamiatajcie, wietrzcie pomieszczenia przynajmniej 10-15 minut dziennie itd. – to zdecydowanie najciekawszą częścią książeczki jest właśnie lista najbardziej przyjaznych roślin. Te uszeregowane zostały według spektrum działania na toksyny, wymagań pielęgnacyjnych i podatności na choroby. Co ciekawe, większość wskazanych tutaj roślin nie jest jakoś szczególnie wymagająca, a same gatunki są też łatwo dostępne w sklepach.

Tym, czego zdecydowanie zabrakło mi w opisach poszczególnych roślin, jest ewentualne wskazanie ich trującego działania na zwierzęcych lokatorów. Od jakiegoś czasu nie mam już w domu prawie żadnych roślin, bo dotychczasowe okazały się potencjalnie trujące dla kotów. Chętnie zainwestowałabym w zazielenienie mieszkania od nowa, ale konieczność dodatkowego sprawdzania gatunków wymienionych w „Roślinach oczyszczających powietrze” sprawia, że są to plany na magiczne „kiedyś, jak będę miała czas”. Szkoda, tym bardziej że autorki wymieniają w pewnym momencie zwierzęta jako źródło toksyn, więc pamiętają o ich istnieniu.

Nie mam wątpliwości, że książeczka Ariane Boixière-Asseray i Geneviève Chaudet to pozycja przydatna, stanowiąca pierwszy krok w stronę polepszenia życia. Jako praktyczny poradnik, pewna ściąga, sprawdza się przyzwoicie. Nie jest jednak interesująco napisana, a zgromadzone w niej informacje przedstawione są w sposób lakoniczny i mało wyczerpujący. Wiele pozostawia też do życzenia pierwotna cena – 32,90 zł za niespełna 80 stron nie jest usprawiedliwione nawet kolorowymi fotografiami. Mimo tych wad „Rośliny oczyszczające powietrze” świetnie sprawdzą się jako dodatek do kwiatka wręczanego z okazji parapetówki.

Alicja GórskaTrwa wyszukiwanie najtańszych ofert.

Pokaż wszystkie oficjalne recenzje książek
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.

Opinie czytelników


O książce:
Trylogia: Schronienie / Kilka sekund od śmierci / Odnaleziony

Pierwsze 2 tomy nie były jakimś szaleństwem, ale miały coś w sobie i to na tyle dużo, abym sięgnęła jeszcze po 3 tom. Losy Mickeya były dla mnie troch...

zgłoś błąd zgłoś błąd