Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
Petros Markaris łączy wszystkie wątki z wprawą i wyraźnym zamysłem. Widać w tym warsztat doświadczonego twórcy. Komisarz Kostas Charitos, stateczny mąż i ojciec, jest bardzo sympatyczny &...

Polubić mordercę

Autor recenzji:
Tytuł książki: Niespłacone długi
Autor książki: Petros Markaris
6,59 (32 ocen i 13 opinii)

Ateński kryminał, w którym tło serii morderstw stanowi kryzys gospodarczy. Pogłębionej analizy przyczyn greckiej zapaści u Petrosa Markarisa nie dostaniemy, ale reakcje społeczne odmalowane są interesująco i wiernie. W roku swego pierwszego wydania (2010) musiał wpisać się bezbłędnie w nastroje ulicy. Zresztą sam pomysł zbrodni i jej powiązanie ze światem finansów wyszedł Markarisowi znakomicie (a wnioski końcowe z tej książeczki są podobne do tych z oscarowego filmu Adama McKaya „Big Short"). Sprawdza się prowadzona w czasie teraźniejszym i w pierwszej osobie narracja, podkręcająca jeszcze, i tak szybkie, tempo akcji. Do tego upał, hałas, zatłoczone Ateny dodatkowo paraliżowane przez nieustające manifestacje – trudno odmówić „Niespłaconym długom" kolorytu. W bonusie, choć przyznaję to reakcja wysoce subiektywna, policjanci wędrujący po ateńskich ulicach o charakterystycznych nazwach, od Eurypidesa przez Pitagorasa po Hipokratesa, tak zaczarowali mi całą akcję, jakby te krwawe zbrodnie mimo wszystko zdarzały się w świecie alternatywnym, gdzieś na obrzeżach nieprzemijającej starożytności.

Jest to kryminał bardzo klasyczny w formie, śledztwo odsłania swe tajemnice przed nami w tym samym momencie, co przed głównym bohaterem. Nie ma tu potworności ani złożonych psychoanaliz. (Choć kompletny brak autorefleksji, także tej narodowej, trochę mnie zdziwił. Bo jak to idzie?: „Wolny człowiek bierze odpowiedzialność za swoje niepowodzenia”. Może według Markarisa nikt nie jest wolny? Z drugiej strony, to zapewne niewłaściwe pytanie do tej błahej książeczki.)

Markaris łączy wszystkie wątki z wprawą i wyraźnym zamysłem. Widać w tym warsztat doświadczonego twórcy. Komisarz Kostas Charitos, stateczny mąż i ojciec, jest bardzo sympatyczny – ach ta obojętność wobec futbolu! – i przekonał mnie, by – jeśli tylko będę miała okazję – spróbować retsiny z beczki.

Przyjemna lektura wakacyjna, dla wielbicieli klasycznego (zwanego również małoskandywskim) kryminału i greckich klimatów.

Agnieszka Ardanowska

Pokaż wszystkie oficjalne recenzje książek
Kryminał w kryzysie – tym greckim

Źle się stało, że „Niespłacone długi” trafiły do nas tak późno. Gdyby wydano je w dwa tysiące dwunastym, trzynastym lub nawet czternastym roku, ich odbiór w Polsce byłby inny. Nie wiem czy lepszy, czy gorszy, ale chyba bylibyśmy w stanie lepiej je zrozumieć. Bo też nasze nastroje były bliższe tym greckim.

Patronaty tygodnia

Pierwszy tom nowego cyklu Vincenta V. Severskiego, zbiór opowiadań brytyjskiej pisarki nigeryjskiego pochodzenia, poradnik Magdaleny Witkiewicz o tym, jak wydostać się z Czarnej D., książki o chłopakach, którzy lubią robić na drutach i dziewczyna, które lubią się bić - to tylko niektóre z naszych propozycji. Zobaczcie sami jakie tytuły polecamy w tym tygodniu.

Opinie czytelników

O książce:
Nocny prześladowca

Jestem zachwycona. Trzecie spotkanie z Carterem I jak dla mnie najlepsze. Opis zbrodni mniej drastyczny niż w " Egzekutorze" A może po p...