Polubić mordercę

Agnieszka Agnieszka
12.06.2018
Okładka książki Niespłacone długi Petros Markaris Logo Patronat

Ateński kryminał, w którym tło serii morderstw stanowi kryzys gospodarczy. Pogłębionej analizy przyczyn greckiej zapaści u Petrosa Markarisa nie dostaniemy, ale reakcje społeczne odmalowane są interesująco i wiernie. W roku swego pierwszego wydania (2010) musiał wpisać się bezbłędnie w nastroje ulicy. Zresztą sam pomysł zbrodni i jej powiązanie ze światem finansów wyszedł Markarisowi znakomicie (a wnioski końcowe z tej książeczki są podobne do tych z oscarowego filmu Adama McKaya „Big Short"). Sprawdza się prowadzona w czasie teraźniejszym i w pierwszej osobie narracja, podkręcająca jeszcze, i tak szybkie, tempo akcji. Do tego upał, hałas, zatłoczone Ateny dodatkowo paraliżowane przez nieustające manifestacje – trudno odmówić „Niespłaconym długom" kolorytu. W bonusie, choć przyznaję to reakcja wysoce subiektywna, policjanci wędrujący po ateńskich ulicach o charakterystycznych nazwach, od Eurypidesa przez Pitagorasa po Hipokratesa, tak zaczarowali mi całą akcję, jakby te krwawe zbrodnie mimo wszystko zdarzały się w świecie alternatywnym, gdzieś na obrzeżach nieprzemijającej starożytności.

Jest to kryminał bardzo klasyczny w formie, śledztwo odsłania swe tajemnice przed nami w tym samym momencie, co przed głównym bohaterem. Nie ma tu potworności ani złożonych psychoanaliz. (Choć kompletny brak autorefleksji, także tej narodowej, trochę mnie zdziwił. Bo jak to idzie?: „Wolny człowiek bierze odpowiedzialność za swoje niepowodzenia”. Może według Markarisa nikt nie jest wolny? Z drugiej strony, to zapewne niewłaściwe pytanie do tej błahej książeczki.)

Markaris łączy wszystkie wątki z wprawą i wyraźnym zamysłem. Widać w tym warsztat doświadczonego twórcy. Komisarz Kostas Charitos, stateczny mąż i ojciec, jest bardzo sympatyczny – ach ta obojętność wobec futbolu! – i przekonał mnie, by – jeśli tylko będę miała okazję – spróbować retsiny z beczki.

Przyjemna lektura wakacyjna, dla wielbicieli klasycznego (zwanego również małoskandywskim) kryminału i greckich klimatów.

Agnieszka Ardanowska