Niespłacone długi

Cykl: Trylogia kryzysu (tom 1) | Seria: Zbrodnia w oficynie
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Lixiprothesma Dania
L_Settembrini

Ateny, lato 2010 roku. Mieszkańcy z wypiekami na twarzy śledzą kolejne mecze Mundialu, ale miasto dusi fala upałów oraz przeciągający się kryzys finansowy. Mimo to opowieść rozpoczyna się od szczęśliwego wydarzenia: ateński policjant, inspektor Charitos, wydaje za mąż swoją jedynaczkę. Ale radość nie trwa długo, ponieważ pojawia się morderca, który na celownik bierze bankowców. Najgorsze, że zabójcą może być praktycznie każdy - połowa ateńczyków ma pożyczki, zaś wielu z nich spóźnia się ze spłacaniem kolejnych rat. Charitos i jego ludzie próbują uspokoić sytuację, zanim runie system bankowy.

To pierwsza książka z cyklu śledztw komisarza Kostasa Charitosa, ale również nietypowy przewodnik po nieznanych zaułkach i uliczkach Aten, w których możecie poczuć prawdziwą Grecję, ze wszystkimi jej blaskami i cieniami.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Agnieszka książek: 525

Polubić mordercę

Ateński kryminał, w którym tło serii morderstw stanowi kryzys gospodarczy. Pogłębionej analizy przyczyn greckiej zapaści u Petrosa Markarisa nie dostaniemy, ale reakcje społeczne odmalowane są interesująco i wiernie. W roku swego pierwszego wydania (2010) musiał wpisać się bezbłędnie w nastroje ulicy. Zresztą sam pomysł zbrodni i jej powiązanie ze światem finansów wyszedł Markarisowi znakomicie (a wnioski końcowe z tej książeczki, są podobne do tych z oscarowego filmu Adama McKaya „Big Short"). Sprawdza się prowadzona w czasie teraźniejszym i w pierwszej osobie narracja, podkręcająca jeszcze, i tak bardzo szybkie, tempo akcji. Do tego upał, hałas, zatłoczone Ateny dodatkowo paraliżowane przez nieustające manifestacje - trudno odmówić „Niespłaconym długom" wyrazistego kolorytu. W bonusie, choć przyznaję to reakcja wysoce subiektywna, policjanci wędrujący po ateńskich ulicach, o charakterystycznych nazwach, od Eurypidesa przez Pitagorasa po Hipokratesa, zaczarowywali mi całą akcję, jakby te krwawe zbrodnie mimo wszystko zdarzały się w świecie niemalże alternatywnym, gdzieś na obrzeżach nieprzemijającej starożytności.

Jest to kryminał bardzo klasyczny w formie, śledztwo odsłania swoje tajemnice przed nami w tym samym momencie, co przed głównym bohaterem. Nie ma tu potworności, ani skomplikowanych psychoanaliz. (Choć kompletny brak autorefleksji, także tej narodowej, trochę mnie zdziwił. Bo jak to idzie?: "Wolny człowiek bierze odpowiedzialność za swoje niepowodzenia." Może według Markarisa nikt nie jest wolny? Z drugiej strony, to zapewne niewłaściwe pytanie do tej błahej książeczki.)

Wszystkie wątki Markaris łączy z wprawą i wyraźnym zamysłem. Widać warsztat doświadczonego twórcy. Komisarz Kostas Charitos, stateczny mąż i ojciec, jest zdecydowanie sympatyczny - ach ta obojętność wobec futbolu! - i przekonał mnie, że jeśli tylko będę miała okazję, powinnam spróbować retsiny z beczki.

Przyjemna lektura wakacyjna, dla wielbicieli klasycznego (zwanego również małoskandywskim) kryminału i greckich klimatów.

Agnieszka Ardanowska

"Niespłacone długi" to pierwsza część kryminalnej Trylogii Kryzysu. Jej bohaterem jest komisarz, Kostas Charitos, który prowadzi śledztwo w sprawie śmierci bankierów, a jednocześnie zmaga się z rodzinnymi problemami i skutkami zapaści finansowej, jaka dotknęła Grecję.

Kostas jest również narratorem, więc mamy okazję poznać dogłębnie jego przemyślenia, nie tylko na temat śledztwa. Sen z powiek spędzają komisarzowi bowiem wielkie wydatki na wesele córki i nowy samochód. Jakby tego było mało, wszystko wskazuje na to, że wyczekiwana emerytura okaże się znacznie mniejsza niż można by się spodziewać.

W takich minorowych nastrojach Charitos zmuszony jest badać sprawę zabójstwa dwóch bankierów. Obu zbrodni dokonano w niezwykły sposób i zostają one zakwalifikowane jako akty terrorystyczne. Wkrótce jednak zaczynają ginąć kolejne osoby związane ze światem finansów, a Ateny zostają oblepione ulotkami, których treść zachęca do ignorowania zobowiązań wobec banków. Czy te ostatnie wydarzenia...

Saudyjskie-Wielbłądy | 2018-05-16
Przeczytana: 16 maja 2018

Kostas Charitos jest inspektorem w Wydziale Zabójstw greckiej policji w Atenach. W dniu, w którym go poznajemy jest bardzo zajętym i zestresowanym człowiekiem, albowiem wydaje za mąż jedyną córkę.

Koszty wesela, w myśl znanej z naszego własnego podwórka zasady „zastaw się, a postaw się” zmusiły inspektora Charitosa do zaciągnięcia kredytu. Dodatkowo w pakiecie „ślubnym” nakłoniony został przez żonę do wymiany 40-letniego mirafiori na seata, a sytuacja gospodarki greckiej jest opłakana. Czasy, w których Grecy cieszyli się 13,14 a nawet 16 pensjami odeszły już w zapomnienie, a przejście na policyjną na emeryturę w wieku lat 40 to historia.
Finansów greckich dogląda sławetna „trojka” (Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Funduszu Walutowy), która na kolejnych rządach greckich wymusza oszczędności w zamian za następne transze kredytów.

Dzień po ślubie córki inspektora, w swej rezydencji ginie zdekapitowany maczetą były dyrektor Banku Centralnego – Nikitas...

Renax | 2018-06-16
Przeczytana: 12 czerwca 2018

To mój pierwszy kryminał grecki. Skusiło mnie tło, czyli kryzys w Grecji. To historia, która rozegrała się na naszych oczach. Prawdę mówiąc, książka ta jak na kryminał nie była ekscytująca. Dobry kryminał czyta się z drżeniem kartek i z gulą w gardle. Tutaj najbardziej na wyobraźnię działały te obiady greckie, czyli sery, bakłażany, oliwki. Apetyczne. Normalnie w kryminałach mamy zły świat, odwrócony porządek świata i sytuację, gdy czytelnik czuje to osaczenie z książki. A tutaj tego nie było.
Śledztwo, ale i wątek osobisty oraz opowieści z komendy dają okazję do przyjrzenia się Grecji w kryzysie i jej przyczynom, ale i ofiarom, na przykład, emerytom, którym urwano część emerytur albo bankrutom. Jest rzeczowo i przystępnie, choć nie poczułam napięcia kryminalnego.

Lady Margot | 2018-04-30

LADYMARGOT.PL

Uwielbiam kryminały! Kiedyś czytałam ich zdecydowanie więcej, obecnie, ze względu na to, że wydawnictwa nie utożsamiają mnie z tym gatunkiem, czytam ich znacznie mniej. I dlatego właśnie tak ogromnie cieszę się, kiedy jako egzemplarz recenzencki, listonosz przynosi mi kryminał. Szczerze? Przyzwyczajona do literatury, która ukazuje się pod szyldem Wydawnictwa Noir sur Blanc, nigdy nie spodziewałabym się, że to właśnie od niego otrzymam pozycję, której tematyką będą krwawe zbrodnie. A jednak! I to nie wszystko! Jest to równocześnie pierwszy GRECKI kryminał, który ukazał się na naszym rodzimym rynku wydawniczym. Czy można zaintrygować mnie bardziej? No właśnie :) Tym samym prezentuję Wam "Niespłacone długi" autorstwa Petrosa Markarisa, greckiego mistrza gatunku.

***

POSTACI

Kostas Charitos - bohater "trylogii kryzysu", której pierwszą częścią są "Niespłacone długi". Komisarz ateńskiej policji, rozwiązujący sprawę zagadkowych morderstw na bankierach polegających na......

LeonLumpski | 2018-05-04
Przeczytana: 04 maja 2018

To nie jest trzymający w napięciu kryminał, ale tę książkę naprawdę warto przeczytać i kolejne części serii pewnie także, bo to jest książka o....Grecji, więcej na https://www.facebook.com/Sopocki-Klub-Krymina%C5%82u-1968022896748503/

Małgorzata | 2018-06-21
Przeczytana: 13 czerwca 2018

Bardzo lubię czytać kryminały. Takie klasyczne, które oprócz ciekawego wątku kryminalnego są też dobrze napisaną powieścią obyczajową i mogę za ich pośrednictwem poznać życie angielskich, francuskich, skandynawskich, włoskich, amerykańskich stolic, miasteczek i prowincji. Niestety „Niespłacone długi” nie dołączą do tej listy. A miało być tak pięknie. Jeszcze chyba nigdy nie czytałam kryminału, którego akcja rozgrywałaby się w Grecji i dlatego chętnie sięgnęłam po tę książkę.
I już po kilkunastu stronach zaczęłam się zastanawiać co ja właściwie czytam – plan miasta Aten? Ponieważ z niezrozumiałych dla mnie powodów autor za każdym razem kiedy bohater powieści inspektor Charitos porusza się po mieście, czy to służbowo czy też prywatnie, ze szczegółami opisuje jego trasę i czas jej przebycia. Nie wiem, może faktycznie jazda po mieście pełnym demonstracji niezadowolonych z dotykającego ich kryzysu Ateńczyków była horrorem komunikacyjnym co w książce użyte zostało przez autora jako...

rosmene | 2018-04-23

Głównymi zaletami tej powieści są jej greckość i świetne tłumaczenie. Bohaterowie sympatyczni, chętnie bym ich oglądała w popołudniowym serialu.

Jeśli chodzi o samą intrygę - no cóż, mnie nie przekonała, rozwiązanie nieco na siłę, trochę zbyt patetyczne.

Raczej dla miłośników Grecji niż miłośników kryminałów.

Laszlo | 2018-06-26
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 26 czerwca 2018

Kryminalne czytało. Nie zaskakuje, fabularnie słabe, nie wnosi wiele do wiedzy o Grecji.

anotherpony | 2018-05-28

Recenzja i konkurs na kanale: https://youtu.be/r7J4GKkY7CY ☺️

gumiak | 2018-06-16

Dla takich książek mam ulubione określenie - solidna. Nie ma tu nic odkrywczego, nowego bądź awangardowego, po prostu dobry kryminał. Bardzo miło się przy nim odpoczywa.