Lubicie oglądać filmy o książkach i czytelnikach? Jeden z nich niedługo ukaże się w kinach

LubimyCzytać LubimyCzytać
10.05.2022

Bohaterem „Księgarni w Paryżu” jest mężczyzna, który kocha i książki, i swoją córkę, jednak na inne osoby i przedmioty nie ma w jego życiu miejsca. O jakich jeszcze produkcjach piszemy w najnowszym artykule z cyklu „Najpierw książka, później film”? Sprawdźcie poniżej!

Lubicie oglądać filmy o książkach i czytelnikach? Jeden z nich niedługo ukaże się w kinach materiały prasowe Aurora Films

„Między dwoma światami” – Emmanuel Carrère wraca do reżyserowania

„Między dwoma światami” to film nakręcony na podstawie reportażu Florence Aubenas „Le Quai de Ouistreham” (2010), opowiadającego o tym, jak wygląda wyzysk pracowników tymczasowych we Francji. Książka nie ukazała się jeszcze w języku polskim, jednak istnieje jeszcze jedno powiązanie tej produkcji ze światem literatury – jej reżyser Emmanuel Carrère to także pisarz, autor m.in. „Wąsów”, „Jogi” czy „Przeciwnika”. Dlaczego – choć książka Aubenas ukazała się już 12 lat temu – dopiero teraz (a konkretnie od 10 czerwca 2022 w Polsce) będzie można zobaczyć jej adaptację? Dziennikarka obawiała się, że autorzy filmu mogliby nie zachować właściwego szacunku wobec bohaterów reportażu, prawdziwych przecież osób. Jednak aktorce Juliette Binoche tak bardzo zależało na tym, by obraz powstał, że regularnie umawiała się z Aubenas na kolację. Ta się w końcu zgodziła, pod warunkiem że film wyreżyserowałby właśnie Carrère. I tym sposobem, po latach przerwy, pisarz wrócił do reżyserowania.

Binoche gra w filmie pisarkę Marianne Winkler, która chce poświęcić swoją książkę sytuacji na północy Francji po kryzysie ekonomicznym. Jako że zamierza poznać problem od podszewki, zatrudnia się w porcie Caen jako sprzątaczka. Winkler poznaje problemy, z jakimi mierzą się osoby ciężko pracujące, by związać koniec z końcem. Zaczyna również zacieśniać relacje z innymi pracownikami, którzy dzielą się z nią swoimi historiami. Jedna z kobiet zaczyna jednak podejrzewać, że Marianne nie jest tym, za kogo się podaje… Warto dodać, że większość ról w filmie, poza Binoche, odgrywają naturszczycy.

„Księgarnia w Paryżu” – o życiu, które toczy się wokół miłości do książek

„Księgarnia w Paryżu” nie jest co prawda filmem nakręconym na podstawie książki, jednak jego tematyka zapewne zainteresuje niejednego czytelnika. Głównym bohaterem francuskiej produkcji jest Vincenzo, mężczyzna kochający książki i swoją córkę Albertynę – kobietę z niepełnosprawnością. Bohater jest jednak zgorzkniały, melancholijny i przekonany, że nic dobrego go już w życiu nie spotka. Aż do pewnego dnia, gdy do jego księgarni wpada Yolanda – kobieta pełna energii, zabawna i nieco ekscentryczna. Jej niespodziewana wizyta budzi księgarza do życia, wywołuje w nim emocje, o których odczuwaniu już dawno zapomniał.

„Księgarnia w Paryżu” wejdzie do polskich kin 24 czerwca 2022 roku, reżyserem filmu jest Sergio Castellitto, który wcielił się również w główną rolę męską. Yolandę zagrała natomiast Bérénice Bejo. Warto dodać, że autorem scenariusza oryginalnego jest nieżyjący już Ettore Scola, a pracę nad nim kontynuowali Sergio Castellitto i Matilda De Angelis.

„Lista śmierci”, Jack Carr

1 lipca na Amazon Prime Video pojawi się „The Terminal List” – 8-odcinkowy serial z Chrisem Prattem w roli głównej, nakręcony na podstawie powieści „Lista śmierci” Jacka Carra. Głównym bohaterem produkcji jest James Reece, dowódca Navy SEALs – podczas jednej z akcji komandosi wpadają w zasadzkę, a Reece staje się jedną z dwóch ocalałych osób. Jako dowódca zostaje obarczony winą za śmierć żołnierzy, a jego sytuacja staje się jeszcze trudniejsza, gdy w dniu, w którym wraca do USA z Afganistanu, druga osoba, która przeżyła, popełnia samobójstwo. To jednak nie koniec kłopotów Reece’a – kolejny z nich spada na niego już po powrocie, w domu. Wtedy mężczyzna zaczyna rozumieć, że jedyne, co może jeszcze zrobić, to zemścić się na tych, którzy doprowadzili do wszystkich tragedii. W serialu, poza Chrisem Prattem, pojawią się również: Constance Wu, Patrick Schwarzenegger, Catherine Dyer i Sean Gunn. Autorem scenariusza jest David DiGilio, a za reżyserię odpowiada Antoine Fuqua.

„Słodkie Magnolie”, Sherryl Woods

Netflix zapowiedział powstanie trzeciego sezonu „Słodkich Magnolii” – serialu opartego na fabule serii powieści Sherryl Woods, która pełni również rolę producentki wykonawczej. Do tej pory w języku polskim pojawiły się cztery powieści z tego cyklu, a w języku angielskim – siedem publikacji. „Słodkie Magnolie” opowiadają o losach przyjaciółek: Maddie (JoAnna Garcia Swisher), Dany Sue (Brooke Elliott) i Helen (Heather Headley), mieszkających w małym miasteczku Serenity w Karolinie Południowej. Widzowie poznają ich problemy rodzinne, zawodowe, sercowe. Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie serial się ukaże. Jego showrunnerką i drugą z producentek wykonawczych pozostaje jednak nadal Sheryl J. Anderson, producentem wykonawczym jest także Dan Paulson.

Odwiedź nasz profil „Najpierw książka, później film” na Facebooku. Zapraszamy na najświeższe literacko-filmowe plotki!

Najpierw książka, poźniej film

[as]


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
awita  - awatar
awita 10.05.2022 19:54
Czytelniczka

"Księgarnię w Paryżu" obejrzę na pewno!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 10.05.2022 16:00
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post