37 wierszy o wódce i papierosach

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Świadectwo
poezja polska
poezja
Sylwia

Tom wierszy Marcina Świetlickiego, który ukazał się w 1996 roku nakładem Instytutu Wydawniczego "Świadectwo".

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Antoni Leśniak | 2014-03-17
Przeczytana: 12 marca 2014

Podobno najlepsze wiersze pisze się podczas narkotykowego szału, ale ponieważ u nas bardziej od tego wzmacniacza popularnym są inne używki, więc trzeba tę obiektywną prawdę zmodyfikować i stwierdzić, że tylko alkoholowe upojenie wynosi człowieka na szczyty poetyckiego Parnasu. Jest w tym sporo racji, zwłaszcza, że nic tak nie rozwiązuje języka, jak dobra wódka w dobrym towarzystwie. Wtedy puszczają wszystkie blokady i hamulce, nic już nas nie ogranicza, ani nie tłamsi, czujemy się i jesteśmy autentycznie wolni. A że wódki nie pije się dla smaku, tylko po to, by sponiewierała, więc i od razu dostajemy przesłanie picia. Nie tak dawno obejrzałem adaptację książki Jerzego Pilcha Pod mocnym aniołem, Obraz Polaków, którzy będąc w rożnym wieku i ludźmi rożnej profesji, nagle stali się sobie bardzo bliscy, bo połączyła ich wspólna „pasja”, wspólny nałóg, jakim jest uzależnienie od alkoholu. Tak film, jak i książka w bardzo realistyczny i dosadny, przejmujący sposób obrazuje to, co nałóg...

| 2015-02-06
Przeczytana: 05 lutego 2015

Tomik wierszy Świetlickiego nie grzeszy ani ładnym wydaniem, ani powalającą treścią. Były takie chwile, gdy coś tam "zaiskrzyło", jednak to za mało, aby sięgnąć do tego tomiku jeszcze raz. Bez zachwytów i bez pochwał, to jednak polecam wiersz pt. "Trzylatek" - jest w nim coś tak uderzająco prawdziwego.

Aleksandra | 2017-04-23
ljaguszka | 2017-04-04