W co grają ludzie. Psychologia stosunków międzyludzkich

Tłumaczenie: Paweł Izdebski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Games People Play. The Psychology of Human Relationships
Raincloud

Inne wydania

Książka znanego psychiatry amerykańskiego przedstawia zagadnienie stosunków międzyludzkich w kategoriach tzw. analizy transakcyjnej. Eric Berne omawia typowe sytuacje społeczne, ujmując je w konwencji "gier". Poznanie tych "gier", głębsze wniknięcie w ich strukturę i charakter pozwala czytelnikowi lepiej zrozumieć zarówno siebie, jak i drugiego człowieka, co prowadzić może do ulepszenia kontaktów z innymi.

Interesująca lektura przede wszystkim dla psychologów, terapeutów i pedagogów.

Opinie czytelników (1967)
adorable | 2012-04-21
Na półkach: Rok 2012, Przeczytane
Przeczytana: 19 kwietnia 2012

Świetna książka, z której można wynieść wiele ważnych i interesujących wiadomości.
Ze wstępu możemy dowiedzieć się jak wyglądają stosunki społeczne i na czym polega strukturalizowanie czasu. Pierwsza część książki dotyczy analizy gier - znajdziemy tutaj informacje o analizie transakcyjnej, strukturalnej, procedurach, rytuałach, rozrywkach oraz grach. Druga część obejmuje szeroką gamę gier, którymi posługujemy się w codziennym życiu. Są tutaj np. gry małżeńskie, życiowe, seksualne czy konstruktywne. Ostatni dział wyjaśnia znaczenie gier, opisuje graczy, klasyfikuje ludzkie zachowania.
Książka jest napisana przystępnym językiem, który zrozumieją nie tylko specjaliści, ale również osoby, które nie są aż tak głęboko zakorzenione w tym temacie. Polecam!

Lenalee | 2010-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2010

Spojrzenie na stosunki międzyludzkie poprzez pryzmat gier. Ciekawa koncepcja. Sprawia to, że książka jest naprawdę ciekawa i interesująca. Ja osobiście byłam zaskoczona, jak niektórzy potrafią manipulować nie tyle sytuacją, co innymi ludźmi. Miła lektura.

lillithu | 2013-07-04
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 04 lipca 2013

Ciekawa ale i mocno przerażająca książka, uwidaczniająca nasze codzienne zachowania z których na dobrą sprawę w większości nie zdajemy obie sprawy. Pokazuje jak ludzi manipulują innymi, a także sobie samymi nawet o tym nie wiedząc. Pouczająca lektura, z której na pewno wyciągnę wnioski i oduczę się pewnych niepotrzebnych i krzywdzących innych ludzi reakcji czy wręcz rytualnych zachowań. Poleca każdemu kto chce musnąć temat tego, co siedzi w naszych głowach :)

Garona | 2017-01-25

Zaskakująca książka! Rozjaśnia wiele sytuacji życiowych, rozgrywanych między ludźmi zdawałoby się zagadkowych, niewytłumaczalnych, surrealistycznych, no wręcz nie do rozwiązania. A jednak!
Czytając ją, zagłębiałam się od razu w wiele przykrych, niewyjaśnionych do tej pory sytuacji z mojego życia. No w istny trójkąt bermudzki, którego niejednokrotnie byłam też nieświadomą przyczyną.
Kartka po kartce, rozdział po rozdziale - w moim mózgu rozlegało się rozumne westchnienie homo sapiens nie najwyższych lotów: "achaaaa...!"
Jeśli kiedykolwiek ktoś z Was, po nieudanej relacji, rozmowie, dziwacznym nie do opisania zachowaniu drugiego człowieka, zasłyszanej gdzieś zdumiewającej historii miał pytanie bez odpowiedzi "ale dlaczego?"- to ta książka z pewnością na nie odpowie.

adata | 2016-03-18
Przeczytana: marzec 2016

Eric Berne w swojej książce ukazuje koncepcję relacji międzyludzkich z punktu widzenia analizy transakcyjnej. Skupia się przede wszystkim na analizie gier jako jednym z elementów "strukturalizowania czasu" przez człowieka i jednocześnie w dość zwięzły, jasny sposób objaśnia założenia AT oraz pokazuje kontekst, w jakim owe gry uruchamiamy. I choć refleksje na temat tego jak spędzamy czas, nie są może zbyt optymistyczne to, tym co dla mnie było szczególnie istotne w tej lekturze, to zwrócenie uwagi na budowanie własnej autonomii rozumianej jako rozwijanie świadomości, spontaniczności oraz intymności w przeciwwadze do stosowania codziennych gier i rozrywek.
Zainteresowanym relacjami - polecam.

Felzmann | 2014-06-22
Przeczytana: 21 czerwca 2014

Mam mieszane odczucia. Zawiodła mnie ta książka, bo to tylko spis gier, który ludzie sobie urządzają, by dotrwać do śmierci, w międzyczasie zagospodarowując swój układ nerwowy. Z drugiej jednak strony - daje do myślenia. Potwierdza, że jesteśmy niewolnikami. Wmawiam nam się, że jesteśmy wolni, a życie jest piękne i tak się dopiero wzajemnie hipnotyzujemy tymi kłamstwami.
Tak jak napisałem wyżej, to tylko spis gier, aczkolwiek jest jeden przykład ludzkiego zachowania, który ma swoje drugie dno, a na który nigdy bym nie wpadł. Ale wam nie zdradzę o co chodzi :)
A teraz w konwencji książki przeanalizuję wam zachowanie mojej znajomej. Otóż znam pewną kobietę, które już dość długo tkwi w nieudanym - moim zdaniem - związku z troglodytą. Facet jest wściekłym nerwusem i często podnosi głos, robi awantury, trzaska drzwiami itp. Kobieta narzeka, ale sama go często prowokuje. Kiedyś przyjechała do swojej koleżanki, ja również się tam zjawiłem i po jakimś czasie przyjechał po nią maż. Nie...

Cezar Kolcz | 2016-09-19
Przeczytana: 19 września 2016

Książka jest trudna w odbiorze, miejscami nudna. W jednym słowie jest to psychologia w mało przystępnym wydaniu. Są momenty w książce które są na prawdę ciekawe - lecz podręcznikowy styl pisania książki odtrąca. Po książkę sięgnąłem jako laik tematu, żeby wnieść coś do swojego życia, a czuje się jakbym jedyne co wniósł do niego to stracony czas... Czy polecam tą książkę? Nie mam pewności komu... Znawcom tematu i studentom/psychologom mogę to polecić z ręką na sercu, lecz nie polecam tego kompletnym laikom.

przecinek92 | 2011-05-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 05 maja 2011

genialna.
nie do końca trafia w moją pierwotną chęć przeczytania i pomaga w lepszym komunikowaniu się, ale wiele wyjaśnia. a za lekki język należy się pierdylion gwiazdek.

Paolina_pl | 2013-12-14
Przeczytana: 10 grudnia 2013

Książeczka ciekawa. Co prawda same gry zainteresowały mnie mniej niż się spodziewałam, jednak analiza strukturalna (stany ego) spodobała mi się ogromnie! Na pewno wykorzystam tę wiedzę w przyszłości:)
Dodatkowy plus- wspaniałe rozdziały o autonomii. Autor zawarł tam bardzo mądre i trafne spostrzeżenia odnośnie naszego życia. Polecam chociażby ze względu na te kilka stron:)
Podsumowując: książka warta przeczytania:)

karuzela | 2013-05-13

Swietna ksiazka rozkladajaca stosunki miedzyludzkie na czynniki pierwsze. Nawet jesli nie interesujemy sie psychologia, to przeciez zyjemy wsrod ludzi. Wiedza na temat mechanizmow zachowan ludzkich jest bezcenna, a przy okazji sporo dowiadujemy sie o sobie samych. Czyli mamy juz dwa bonusy, wiec jak tu ominac taka lekture?

zobacz kolejne z 1957