W co grają ludzie. Psychologia stosunków międzyludzkich

Tłumaczenie: Paweł Izdebski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Games People Play. The Psychology of Human Relationships
Raincloud

Książka znanego psychiatry amerykańskiego przedstawia zagadnienie stosunków międzyludzkich w kategoriach tzw. analizy transakcyjnej. Eric Berne omawia typowe sytuacje społeczne, ujmując je w konwencji "gier". Poznanie tych "gier", głębsze wniknięcie w ich strukturę i charakter pozwala czytelnikowi lepiej zrozumieć zarówno siebie, jak i drugiego człowieka, co prowadzić może do ulepszenia kontaktów z innymi.

Interesująca lektura przede wszystkim dla psychologów, terapeutów i pedagogów.

secalecornutuum | 2019-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2019

Jedna z książek, które zrobiły na mnie ogromne wrażenie i skłoniła do poszukiwania innych pozycji w podobnym temacie.

AnnaChCz | 2019-08-10

Ciężko mi się czytało ze względu na sposób pisania, ale wiedza w niej zawarta jest bardzo pomocna w rozumieniu relacji międzyludzkich.

Breaking_Bad | 2019-06-22
Przeczytana: 21 czerwca 2019

Każdy człowiek od okresu niemowlęctwa odczuwa głód bodźców. Eric Benre wyjaśnia, że po zakończeniu okresu bliskiej intymności z matką jednostki szukają innych form form kontaktu, które będą ekwiwalentem "głasków". Następnie wprowadza pojęcie strukturalizowania czasu. Potocznie można to rozumieć jako ogół zachowań i czynności, którymi ludzie wypełniają swój czas "aż do nadejścia śmierci albo św. Mikołaja". Autor wyróżnia rytuały, rozrywki, gry, intymności i aktywności. Analizuje je wszystkie, ale obszerniej skupia się na grach. "Nas (...) interesują w tej pracy nieświadome gry zwykłych ludzi zaangażowanych w podwójne transakcje, z których nie w pełni zdają sobie sprawę, a które są najważniejszym przejawem życia społecznego na całym świecie." Następnie przechodzi do analizy kilkudziesięciu typowych gier, grupując je m.in. w typowe gry życiowe, małżeńskie, czy gry na przyjęciach.
Nie jest to łatwa lektura, raczej przeznaczona dla specjalistów. Jednak nawet zainteresowany laik jest w...

Dariusz Gruca | 2019-05-11
Na półkach: Przeczytane, Poradniki
Przeczytana: 11 maja 2019

Teoria gier transakcyjnych w psychologii okazała się dla mnie bardzo interesującym tematem. Choć przyznam szczerze, że miejscami nie wszystko do końca zrozumiałem. Mimo to czytając tą pozycję bawiłem się świetnie. Lubię książki, z których można dowiedzieć się czegoś naprawdę interesującego.

Jednak zdaję sobie sprawę, że nie jest to książka dla każdego. Przeczytaj najpierw jej opis i bardziej szczegółowe recenzje. Podejmiesz wtedy decyzję czy warto inwestować w nią czas. Według mnie początek książki jest najfajniejszy. Autor właśnie tam omawia czym jest teoria gier transakcyjnych w psychologi. Potem są już opisy niektórych gier. Wszystko to daje do myślenia. W trakcie czytania, sam się zastanawiałem czy nie gram w jakąś grę.

Wiktor Tkaczyk | 2019-04-04
Przeczytana: 11 kwietnia 2019

Nie.

agod1978 | 2019-03-11

Każdy z nas w coś gra. Warto sprawdzić w co. Jedyny minus za zbyt medyczny język z
Słów.

Sia | 2019-02-04
Przeczytana: 31 stycznia 2019

Książka miała być w pewnym sensie odkrywcza, poznać "w co grają ludzie", kto by nie chciał poznać tej tajemnej wiedzy! ;) Cóż, jakoś bardzo się nią nie zachwyciłam, omawia różnego rodzaju współzależności w relacjach międzyludzkich, jakoś i tak nie chce mi się wierzyć, że to w jaki sposób postępujemy wynika jedynie z tego, że taki program mamy wgrany w swoim umyśle i wszystko co robimy w życiu jest po to aby go wypełnić. Oczywiście istnieją pewnego rodzaju schematy poznawcze ale czy one determinują wszystko co robimy aż w takim stopniu? No nie wydaje mi się, aczkolwiek mogę się mylić w swojej interpretacji.

rybap | 2018-12-23
Przeczytana: 21 grudnia 2018

Merytoryka książki bardzo ciekawa, ale niestety napisana (lub przetłumaczona) takim językiem, że ciężko się czyta.

Aga | 2018-10-07

Ciężka książka dla laika nie znającego tematu.

Antares | 2018-09-22
Przeczytana: 22 września 2018

Co tu dużo mówić/pisać - kawał zaawansowanej wiedzy. Serdecznie polecam!