W co grają ludzie. Psychologia stosunków międzyludzkich

Okładka książki W co grają ludzie. Psychologia stosunków międzyludzkich Eric Berne
Okładka książki W co grają ludzie. Psychologia stosunków międzyludzkich
Eric Berne Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Games People Play. The Psychology of Human Relationships
Wydawnictwo Naukowe PWN
1999-01-01
1999-01-01
Paweł Izdebski
stosunki międzyludzkie analiza transakcyjna gra sytuacje społeczne

Przeczytałem, choć muszę uczciwie przyznać, że niewiele z niej zrozumiałem. Gry są opisane tak skrótowo jakby autor zakładał, że czytelnicy dobrze je znają i rozumieją. Wiele wniosków do których dochodzi autor nie poparta jest zupełnie niczym tylko twierdzeniem samego autora. Mimo to na uwagę zasługuje teoria stojąca za analizą tranzakcyjną. Dzięki takim pojęciom jak "głaski" nieco inaczej patrzę na codzienne interakcje międzyludzkie. Szkoda tylko, że owa teoria to jedynie pierwszy bardzo krótki rozdział, która podobnie jak same gry nie jest należycie rozbudowana i wytłumaczona.

Mam mieszane uczucia. Z tego jak bardzo jest polecana spodziewałam się olśnienia.
Są tam ważne informacje na temat analizy transakcyjnej (Rodzic-Dziecko-Dorosły) i opisane są przykłady. Jednocześnie przykłady są przestarzałe. A zaproponowany przez autora sposób rozkładania na części dialogów i zachowań, nie jest stosowany nawet przez niego we wszystkich przykładach.

Powinna być lektura obowiązkowa, albo przedmiot z uczuć i relacji w szkole.
Gorzej, że to by rozsadziło wiele istniejących rodzin jakby dzieci były takie mądre ;)

Powinna być lektura obowiązkowa, albo przedmiot z uczuć i relacji w szkole.

Książka dla laika może okazać się trudna. Jeśli ktoś wcześniej nie zaznajomił się wcale z tematem teorii transakcyjnej, to może tej książki nie zrozumieć do końca i się z nią męczyć. Mimo, że książka jest leciwa i napisana w USA, jest to świetna acz krótka pozycja traktująca o grach, które prowadzimy lub jesteśmy w nie wciągani przez innych. Dużo się z niej nauczyłam o sobie, ale też o innych. Szczerze poleca uważnym czytelnikom. Nie jest to łatwa literatura.

W co grają ludzie to jedna z tych książek, które mimo archaiczności nadal potrafią inspirować. Nie jestem psychologiem i zdaję sobie sprawę, że od wydania minęły długie dekady - więc i wiedza jest najpewniej przestarzała. Jest to też pozycja dla profesjonalistów, więc osoba spoza branży na pewno nie zrozumie wszystkiego tak jak powinna. Niemniej nawet laik coś tutaj dla siebie wyciągnie a książka jest na tyle przełomowa, że warto ją przeczytać nawet z przymrużeniem oka.

Osoby z zerową zdolnością do autorefleksji zaś Eric Berne na pewno odrzuci, ale kto by się tam nimi przejmował

Przydatne wprowadzenie do podstaw analizy transakcyjnej, jeśli chodzi o same gry to jestem do nich przekonany tak pół na pół - część wydawała mi się sensownym opisem zjawisk społecznych, część była jakby "na siłę" lub drastycznie nieaktualna (a niektórych nie byłem w stanie zrozumieć nawet czytając kilka razy). Kilka błędów w tłumaczeniu. Ogólnie jak na fakt wydania tej książki w 1964 to jestem całkiem pod wrażeniem nowatorskiego podejścia i aktualności tej "sensownej" części gier

Próbowałem skrupulatnie przeczytać tę książkę, ale niestety udało mi się dotrzeć jedynie do 2/3 z całości.

Sama książka miejscami faktycznie przedstawia dość przestarzałe modele relacji (np. czytając można odnieść wrażenie, że jeśli żona nie zgadza się z mężem to cierpi na chorobę psychiczną).
Dla hobbystów psychologii książka będzie trudna w odbiorze. Przez wspomnianą przestarzałość trudno jest rzutować świat przedstawiony przez autora na świat współczesny. Ponadto sam sposób modelowania tzw. teorią gier nie jest zbyt intuicyjny.
Wciąż wydaje się jednak ciekawą pozycją dla fachowców i przyszłych psychologów, którzy zapewne wyniosą z niej najwięcej.

Dla hobbystów psychologii książka będzie trudna w odbiorze. Przez wspomnianą...

Książka była mi wielokrotnie polecana, ale czytając ją miałam wrażenie, że być może źle zapisałam tytuł i czytam coś zupełnie innego...
Jedynie początek miał jako taki sens. Opis gier natomiast był kompletną stratą czasu. Być może nie znam klucza i źle się do niej zabrałam, ale nie wniosła do mojego życia nic oprócz ciężkich westchnień i ulgi, że już się skończyła.

Książka Erica Bernego przedstawia stosunki międzyludzkie w kategoriach tzw. analizy transakcyjnej, według której sytuacje społeczne są ujęte w konwencji "gier". Poznanie tych "gier", głębsze wniknięcie w ich strukturę i charakter ma pomóc człowiekowi lepiej zrozumieć zarówno siebie, jak i innych ludzi oraz ulepszyć kontakty z otoczeniem.

Niestety książka jest dość mocno nieaktualna, i była taka już po publikacji; np. każda kobieta, która sprzeciwia się woli męża jest histeryczką lub paranoiczką, homoseksualizm funkcjonuje głównie w środowisku przestępczym a już kompletnym nieporozumieniem (delikatnie ujmując) jest koncepcja "zabawy" w gwałt.

Ta dziwna książka trywializuje rzeczywistość, spłaszcza ją, choć może ktoś odkryje techniki manipulacji i triki psychologiczne, których nie dostrzegał.

Wg. mnie - ciekawostka dla pedagogów, psychologów oraz terapeutów.

Niestety książka jest dość mocno...

Koncepcja analizy transakcyjnej jest moin zdaniem fantastyczna, dobrze tłumaczy zachowania ludzi i jest użyteczna. Dlatego warto przeczytać choćby pierwszą część pozycji. Natomiast opis samych gier to część, która miejscami mocno się zestarzała. Niektóre gry dalej są dobrze znane, ale niektóre są mi kompletnie nieznane lub są opisane w dziwny sposób.

• Psychologia

Eric Berne W co grają ludzie. Psychologia stosunków międzyludzkich Zobacz więcej