Bękart ze Stambułu

Bastard of Istanbul
978-83-08-04417-9
turecki
foolosophy

Zamieszkałą w Stambule rodzinę Kazancich prześladuje klątwa: synowie i ojcowie umierają przedwcześnie i nagle. W domu mieszkają same kobiety: stareńka Mateńka, babka Gulsum i jej trzy córki, a także wnuczka, dziewiętnastoletnia Asya. I tylko Zeliha, piękna i buntownicza matka Asyi, wie kto jest ojcem jej córki… Tysiące kilometrów dalej, w San Francisco, żyje rodzina Czachmaczianów, równie...

Tysiące kilometrów dalej, w San Francisco, żyje rodzina Czachmaczianów, równie liczna i barwna. To Ormianie, którzy niegdyś mieszkali w Stambule. Życiem tej rodziny rządzi pamięć przeszłych tragicznych wydarzeń, związanych z masakrą ludności ormiańskiej w Turcji w 1915 roku. Obie rodziny – pozornie tak różne i pełne historycznych animozji – nie wiedzą jeszcze, że w przeszłości drogi ich przodków niejednokrotnie się przecięły, a przepiękny klejnot – broszka w kształcie granatu – kryje w sobie ich wspólną tajemnicę…

allison | 2015-05-16
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 15 maja 2015

Powieść, którą czyta się jednym tchem i którą interpretować można na różnych płaszczyznach.

Na pewno jest to fascynująca saga dwóch rodzin, w których dominującą rolę odgrywają kobiety. Szybko domyślamy się, że oba rody są ze sobą powiązane, jednak na odsłonięcie kilku tajemnic trzeba poczekać niemal do końca powieści. Warto uzbroić się w cierpliwość, gdyż te końcowe niespodzianki są zaskakujące, a nawet szokujące.

"Bękart ze Stambułu" to także złożona opowieść o burzliwej, dramatycznej i niezwykle bolesnej historii Turków i Ormian, o niezabliźnionych ranach, nienawiści, ale także o tolerancji i poszanowaniu inności, o tradycji i nowoczesności.

Autorka z różnych perspektyw pokazuje współczesną Turcję i jej mieszkańców, odsłaniając ich wady, kompleksy i społeczne stereotypy. W tej kwestii pisarka nie zostawia na swoich rodakach suchej nitki, jest odważna, bezkompromisowa, szczera aż do bólu.

Elif Safak świetnie łączy powagę i patos z poczuciem humoru, liryzm z dosadnością;...

książek: 1900
Gosia | 2013-08-30
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 30 sierpnia 2013

Bardzo klimatyczna książka. Można wczuć się w atmosferę i stosunki panujące w tureckiej czy ormiańskiej rodzinie. Historia przedstawia dwie dziewczyny - Turczynkę i Ormiankę mieszkającą w USA. Jedna poszukuje swoich korzeni, druga chce się od nich odciąć. Gdy się spotykają, każda czerpie z tego spotkania jakieś wartości dla siebie. A wszystko to miesza się z historią i współczesnością innych kobiet z tej rodziny. W tle snuje się Stambuł, ale tylko tak miejscami pokazuje się jakaś migawka. Była to pierwsza książka tej autorki, którą przeczytałam i chętnie sięgnę po inne.

Joanna | 2013-01-31
Przeczytana: luty 2011

Dumne, silne i niezależne kobiety czteropokoleniowej rodziny tureckiej wzajemnie wspierające się , gdy zachodzi potrzeba. Malowniczo odmalowane życie współczesnego Stambułu z odniesieniem do historii , konfliktu ormiańsko – tureckiego z czasów imperium osmańskiego. Pasjonująca opowieść o życiu tureckich kobiet pewnej rodziny z zaskakującym zakończeniem fabuły.

Ola | 2012-01-30
Przeczytana: 29 stycznia 2012

Przeczytałam książkę "Bękart ze Stambułu", (nie zniechęcił mnie beznadziejny tytuł, ani skrajne opinie na jej temat), ponieważ jestem zauroczona tym zmysłowym i pełnym sprzeczności miastem, którego cały orientalny urok zaklęty jest w baśniowo brzmiących słowach: Bizancjum, Konstantynopol i Stambuł). Czytam więc chętnie wszystko, co przypomina mi niezapomnianą podróż. Zwiedziłam najpiękniejsze zabytki Stambułu, przeczytałam "Wspomnienia" Pamuka i poznałam duszę miasta - jak by na to nie spojrzeć - z męskiego punktu widzenia. Pojawienie się pisarki, która porównywana jest do "Orhana w spódnicy" stało się dla mnie najlepszym sposobem dla wypełnienia luki, tego żeńskiego odniesienia i uzupełnienia całości - symbolicznego, tureckiego Yin i Yang. To, co podarował mi Pamuk, to opis słynnych budowli i uroków miasta, gwaru ulic - ukazanych przez pryzmat słynnej orhanowskiej, tureckiej melancholii, ale Stambuł to przecież też szczebiot dziewcząt w ich pięknych, kolorowych, mniej lub bardziej...

książek: 1990
kryptonite | 2013-10-30
Przeczytana: 29 października 2013

Turcja, jaką nie znamy - z jednej strony kraj konserwatywny z bogatą, nie zawsze piękną przeszłością, z drugiej zafascynowany kulturą i życiem Europy Zachodniej. Takie miałam pierwsze skojarzenia podczas lektury 'Bękarta ze Stambułu'.
Elif Shafak to jedna z moich ulubionych pisarek współczesnych. Podziwiam u niej niesamowity zmysł obserwacyjny, odwagę w wyrażaniu swojego zdania (za tę powieść autorka miała wytoczoną sprawę w sądzie za obrazę Turków, ale skończyło się na umorzeniu sprawy), a przede wszystkim za wyobraźnię i talent pisarski. Opowieść o rodzinie, gdzie męscy potomkowie umierają szybciej niż kobiety jest nie tylko ciekawa, ale też wciągająca. Bardzo polubiłam Asyę i Amy (moje rówieśnice, które szukają miejsca w życiu), oprócz tego z zainteresowaniem poznawałam relacje między Ormianami i Turkami. Tutaj warto choć trochę przyswoić sobie historii, aby móc zrozumieć ten konflikt.
'Bękart ze Stambułu' zaliczam do bardzo dobrych powieści, która na pewno zainteresuje...

BagatElka | 2014-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2014

To druga książka pani Safak,którą przeczytałam.
Kolejny raz dałam się zaczarować.
Delektowałam się słowami jak smakołykami,których pełno było na kartach tej opowieści.
Częściowo szalony,częściowo pragmatyczny ale i magiczny świat kobiet z tej książki wciąga niepostrzeżenie krok za krokiem,stronica za stronicą.
Pięknie napisana historia,która miejscami wcale nie jest łatwa i przyjemna.
Warto poznać losy kobiet z dwóch rodzin i kilku pokoleń,pełne zagmatwanych wątków,które prowadzą nas jak po labiryncie ludzkich emocji ,grzechów i cierpień.

Ewa | 2014-04-16
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Mówi się, że książki kształcą i właśnie " Bękart ze Stambułu " jest taką książką. Czytając ją dowidziałam się między innymi o jakże krwawej historii wygnania i masakry Ormian w 1915 roku, która w Turcji jest tematem tabu. Zrozumiałam, dlaczego książka wywołała skandal. Rząd turecki do dziś nie chce uznać exodusu Ormian za ludobójstwo. Orhanowi Pamukowi, który wspomniał o tych wydarzeniach, jak i Elif Şafak wytoczono procesy za obrazę tureckości, a nierozliczony "problem ormiański" jest także jednym z czynników uniemożliwiającym Turcji przystąpienie do UE.
Oprócz kwestii historycznej, książka skrywa znacznie więcej... Między innymi kilka przerażających sekretów. Poza tym sporo odwołań do architektury Stanbułu, literatury, muzyki popularnej, a przede wszystkim,
jedzenie-kuchnia turecka jest niesamowita, tyle w niej smaków.
Było to moje pierwsze spotkanie z autorką i do tego bardzo udane!
Od pierwszych stron wciągnęłam się w opowieść ze sporą dawką orientalnych motywów baśniowych....

EwaWu | 2015-05-06
Przeczytana: 06 maja 2015

Elif Szafak w dobrej formie.
Ważna historia przedstawiona w przystępny sposób. Książkę więc będzie się dobrze czytać i tym, którzy szukają w literaturze jednostkowości, opisu doświadczania świata przez ludzkie podmioty, i tym, dla których ważna jest perspektywa oglądu świata przez pryzmat społeczeństw, narodów, państw i wszelkich innych ogółów, w które łączą się indywidua.
Szafak niezwykle umiejętnie splata historię dwóch narodów z włókien prywatnych, wręcz intymnych historii. Przez to ujęcie tematu (a właściwie rozmaitych tematów) poprzez rozciąganie perspektywy od makro- do mikro- (i odwrotnie), powieść nabiera rozmachu i skłania do czynienia pokłonów nad literackim kunsztem autorki.
Polecam!

mamaKa | 2015-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2015

Spotkanie z powieścią Elif Şafak rozpoczęłam od „apetycznego” spisu treści, którego ostatni rozdział, zapowiadany przez cyjanek potasu, nie wróżył najlepiej. Poznajemy kobiecą część rodziny Kazancı – matkę i jej cztery córki oraz babcię Mateńkę. Męska gałąź rodu niestety szybko umiera, z wyjątkiem oddelegowanego do Arizony, Mustafy. Każda z bohaterek ma odmienne usposobienie i różne problemy życiowe lub zdrowotne. Tak więc będzie ciekawie. Pojawia się też „kropelka” - Asya, która w niedługim czasie będzie kolejną uczestniczką życiowych zmagań w rodzinie Kazancı.
Po drugiej stronie Atlantyku w pewnej ormiańskiej rodzinie Czachmaczian trwają dyskusje dotyczące amerykańskiej byłej żony jednego z jej członków i jej tureckiego przyjaciela (potem męża) oraz dziewczynki o wdzięcznym imieniu Armanusz. Stopniowo poznajemy dalsze losy bohaterów, głównie bohaterek na obu kontynentach. Armanusz pragnie odwiedzić Stambuł – miejsce urodzenia swojego ojczyma. Jest osobą, której trudno określić...

kasandra_85 | 2013-01-26
Przeczytana: styczeń 2013

Nowa powieść literackiej gwiazdy znad Bosforu

Sama o sobie mówi, że najbardziej przypomina Orlando – zwłaszcza wtedy, gdy ucieka z Konstantynopola, by żyć z Cyganami. Dziennikarze nazywają ją „literacką gwiazdą znad Bosforu”. W Polsce znana jest jako autorka takich powieści jak „Pchli pałac”, „Czarne mleko” czy „Sufi”. Dziś ma premierę kolejna książka Elif Shafak - „Uczeń architekta”.